Pardus Harika Olmuş!

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Pardus Harika Olmuş!

Mesaj gönderen shampuan »

Şu zamana kadar birçok linux dağıtımı denemiş biri olarak size rahatlıkla söyleyebilirim ki Pardus harika olmuş. Paketimin son günlerine yaklaşırken fazla GB arttırdığımı farkettim. Böyle zamanlarda son 1GB hep boşa gider genellikle. Ben de ne yapsam acaba diye düşünürken, eh neticede faturasını çatır çatır ödüyorum, uzun süredir "acaba?" dediğim Pardus'u indirmeye karar verdim. İndirme biter bitmez çeksum kontrolünü yaptım tamamdır sıkıntı yok. Virtualbox'a sorunsuz ve çok hızlı bir kurulum oldu. Biraz deneyimledikten sonra buraya yazmak istedim.

Açıkladığım gibi birçok linux dağıtımı denemiştim ve hemen hepsinde illaki bir sıkıntı çıkıyordu. Bunları forumlardan araştırarak çözeceğim diye canım çıkıyordu. Öte taraftan Pardus'un önceki sürümlerinde canım yandığından hiç dönüp bakmıyordum bile. Eski sürümlerde KDE masaüstü ortamı tercih edilmişti. O zamanlar KDE çok ağır bir masaüstü ortamıydı ve kendince birçok sorun barındırıyordu. Son birkaç haftadır Debian 9.5 işletim sisteminin xfce masaüstü ortamını test amaçlı kullandığım eski bilgisayarıma kurarak biraz tecrübe etmiştim. Şu an yazdığım makine 2014'de toplamış olsam da gayet iyidir. Bu makinede HDD'de bulunan Debian 10 işletim sistemini VBox'a kurarken birçok hatayla karşılaştıktan sonra en nihayet iso'nun hatalı olduğunu farkettikten sonra cinnetin köşesinden dönüp ara vermiştim.

Lafı fazla uzattığımın farkındayım ama hikaye yazmayı seviyorum :-)

Neden iyi hemen ona geçeyim.

Bir defa Debian, alışlın olmayan biraz acemi kullanıcılar açısından daha kurulum açısından zor ve karmaşıktır. Çileler kurduktan sonra da devam eder. Ancak Pardus, Debian'dan geliştirilmesine rağmen ne kurulumda ne de kurulum sonrasında en ufak üzmedi ve son derece hızlı, cillop gibi kuruldu.

xfce masaüstü ortamı çok hafif bir masaüstü ortamı olmasının yanında gayet kullanıcıya kolaylık tanıyan, kullanışlı bir masaüstü ortamıdır. Şimdi masaüstü ortamı nedir, kafanız karışabilir. Linux sistemler windows ve mac gibi değildir, temel bir linux'u kurduğunuzda MS-DOS gibi siyah ekran gelir aslında fakat dağıtım geliştirenler bizim gibi son kullanıcılar rahat etsin diye "BİR ÜÇÜNCÜ PARTİ YAZILIM" olan masaüstü ortamlarını kurarak dağıtırlar. Masaüstü ortamı kavramını tema gibi düşünün. (Ama değil) İşte Pardus'a uygun ve güzel bir masaüstü ortamı kurulmuş.

Uygulamalar yeterli. Kurar kurmaz LibreOffice kurulu geliyor. Mağazada ise daha yeni sürüm sizi bekliyor, kurulu olan bir önceki eski sürüm. Bunun gibi, saçma sapan gereksiz uygulamalar değil, gerçekten kullanıcının en işine yarayacak en ideal programlar kurulu. GIMP var. VLC var. Falan fistan. Tabii ki uygulama mağazasına giderek istediğiniz programı kurun, kaldırın, kafanıza göre takılın, oynayın.

Uygulama mağazası diğer dağıtımlarda görmediğim kadar harika. Harika yapan şeylerden en önemlisi teması. Görsellik herşeydir. Gayet temiz ve güzel yapılmış. Aslında bu mağaza programı KDE-NEON işletim sisteminin şimdi adı aklıma gelmeyen orjinalinin Pardusa uydurulmuş hali ve gerçekten güzel. İkinci önemli şey ise diğer dağıtımlardaki gibi kullanıcının ne olduğunu bilmediği zibilyon tane saçma sapan çöp yazılımla doldurulmuş değil. En iyi yazılımlar en üstlerde çıkıyor ve görsel kalabalıklık sıfır.

Hız. Abi xfce ortamlı linuxları (Ubuntu Studio, Xubuntu, Debian Xfce) defalarca denedim ben ama bu kadar hızlı çalışan linux sistem görmedim. Adamlar resmen coşturmuş. Yav ne diyeyim, normalde ağır çalışan uygulamalar son derece atak ve kısa sürede açılıyor. Yani orta halli bir PC alsam direk kuracağım sistem olmaya aday.

Şöyle açıklayayım arkadaşlar, bakın ne diyorum: çok fazla linux dağıtımı tecrübem oldu üç oldu. Ama hiçbirisi bu kadar içime sinmemişti cidden yapmış adamlar. Daha geçen gün Rusların, Çinlilerin sisteminden konuştuk size örnek resim attım o sistemler haltetmiş bunun yanında o derece yani.

Umarım sonradan cozutmazlar da, tadını çıkarırız. Bu arada Tarkan abi arada linux deniyorum diyordu hiç diğerleriyle vakit kaybetmesin direkt Pardus XFCE indirsin. Normalde bu kadar abartarak anlatmam. Bu defa olay farklı hacılar.

Okuduğunuz için teşekkürler, iyi çalışmalar dilerim.

19.5
En son shampuan tarafından 19 Ağu 2021, 21:22 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.
basitelektronikprojeler.blogspot.com
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Re: Pardus Harika Olmuş!

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler. Geçen haftalarda cumhurbaşkanlığına bağlı devlet dairelerini yer imlerimde düzenlerken sıra diyanete gelince şöyle bi şey buldum (sitesinde reklam yapmışlardı):

Diyanet Pardus :-D
https://pardus.diyanet.gov.tr/

Aynı mı değil mi bilmiyorum indirmedim :?:
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
ThinkLess
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen ThinkLess »

Boyutu, indirme linki, resim vs de ekleyip anasayfada yayınlansa güzel olur. :arrow:
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Desene benim onların ismini anmam faydalı olmuş :D Bu gerçekten güzel haber kullanmasam da.Neden güzel haber ? Pardüs bizimkilerin işiydi değil mi yanlış hatırlamıyorsam.İnşallah bize özel daha nice nice sistemleri yapmayı başarırız.
Adalet bir tarafı haklı çıkarmak değil , haklıya hakkını teslim etmektir
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

@esatiz, proje hükümetin de güdümünde biraz. Dolayısıyla devlet dairelerinde kullanımının yaygınlaşması onların da kararıyla oluyor. Biraz da gösteriş olsun diye belki de dindar tabaka da benimsesin diye modifiye görmüş hali. Pek bir fark olduğunu sanmam birkaç duvar kağıdı falan değişik geliyordur.

@Thinkless, başlığı açtığımda vakit çok geçti yatmak üzereydim kısmet olursa başlık açacağım.

@krocix, ne olursa olsun, güzel bir haber. Daha önceki sürümler cidden biraz çöpümsüydü. 2013'de mi ne denemiştik bir internet kafeci abiyle. Birşey anlamayıp bıraktık. Aradan geçen uzun zaman boyunca projeye ara verildi, sonra baktılar olmayacak tekrar devam edildi. Şu anda Fatih projesi kapsamında okullardaki akıllı tahtalarda kullanılmaya çoktan başlanmış durumda. Kimi akıllı tahtalarda windows kimisinde pardus var. Ben gidişatı çok beğendim yukarda da dediğim gibi şu ana kadar gördüğüm en iyi linux dağıtımı olmuş. Buglar var mı, sorun var mı o kadar bakacak kadar vaktim olmadı sanal makinede. Ama en çok sıkıntı çıkaracak, aklıma takılacak şeyleri denedim hiçbir sorun vermeden kolayca oldu hepsi. Kernel-headers dediğimiz çekirdek sürümünü güncelleyeyim (daha önce kernele ait önemli bir sürücü gibidir demiştim) dedim, baktım kurulu gelmiş hazır. AMD ekran driverleri falan kurulu geliyor eğer ekran kartın AMD ise birşey yapmana gerek yok o derece. Yani özetle çok güzel yapmışlar çok beğendim. Bu kafayla devam ederlerse tablet mablete uygun güzel bir iş çıkar. Bir kıyaslama yapayım hemen, android bunun yanında çöp tenekesi. Sen anladın.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Emin ol yazdıkların heyecanlandırdı beni.Bir bakıyorsun pardüslü samsung tablet falan piyasada.Düşünüyorum hemen... :roll: :roll: :roll: Sanal görüntüde denesem mi acep diyecem de yok yemez artık.Ben iyisi mi videolarına bakayım.

bir video buldum : https://www.youtube.com/watch?v=UXvkZlxU100
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Özür dilerim yeni kalktığım için kahvaltıdaydım yeni geldim. Videodaki Pardus biraz farklı. Şu anda bendeki 19 sürüm. Videoda yazılım merkezini Ubuntu yazılım merkezine benzer yapmışlar (Gnome yazılım merkezi değil). O yazılım merkezini beğenmiyorum ben umarım geçiş yapmazlar. Şu anki hali süper.

Pardusun akıllı tahta sürümü de var. Dokunmatik tahtalar için tasarlanmış aslında ucuz bir çin çan çun tablet olsa denenebilir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Video bırakıyorum:

Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Teşekkürler hem de 17 dakika.En kısa zamanda izleyeceğim.
Kullanıcı avatarı
esatiz
Moderator
Moderator

Mesaj gönderen esatiz »

Teşekkürler
Tesadüflere inanan biriyseniz bilirsiniz ki çok fazla tesadüf, tesadüf değildir.
Kullanıcı avatarı
ThinkLess
Kilobyte3
Kilobyte3

Mesaj gönderen ThinkLess »

İzleyeceğim, teşekkürler. Emeğine sağlık.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

04:30 ğööö ğööööööööö :-D Temiz anlatım olmuş..Kapatmak yerine fişi çeksen o kadar süre alırdı yani.O derece hızlı şaşırdım.
Kullanıcı avatarı
feuer
Gigabyte4
Gigabyte4

Mesaj gönderen feuer »

Diyanet (?)
Yaşamda en gerçek yol gösterici bilimdir.
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator

Hemen dikkatini çekti de'mi?
Ona takılma. Namaz neyin kılmak isteyenler için özel uygulama.
Kullanıcı avatarı
krocix
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen krocix »

Daktilo kullanıp flaşı patlayan fotoğraf makinası kullanmadıklarına göre bizim sistemimiz de artık pardüs demeye getirmişler. https://pardus.diyanet.gov.tr/surec.html

Devlet destekli olduğuna göre de reklamını yapmak gayet normal kanımca.Biraz google'ladım bayağı bir belediye kullanıyormuş pardüsü.Hatta Kuvvet komutanlıkları ,bazı kamu kurumları ,AFAD ve Elektronik Belge yönetim Sİstemi kurumlarında da kullanılıyormuş.

ekleme:https://www.memurlar.net/haber/672262/k ... ilmaz.html güzel bir konu okumaya değer.