hdd sorunu

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
m.engin
Byte4
Byte4

hdd sorunu

Mesaj gönderen m.engin »

bios dan hdd görünmüyordu cd - rom ile anakart üzerindeki yerleri degistirdim hdd göründü simdi cd-rom görmüyor kablolar saglam sorun anakarttamı hdd ve cd-rom aynı kablo ile tek giris olarak anakarta baglarsam çalısırmı
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte4
Yottabyte4

Mesaj gönderen velociraptor »

Bu sorunun birden bire kendiliginden olusmasi zor , jumper ayarlarini ve kablolamayi birkez daha gözden gecirin derim .
m.engin
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen m.engin »

pc açılmıyordu sistem çökmüstü yeniden yüklemek istedim hdd i görmedi çok ugrastım basarılı olamadım en son hdd ile cd rom kablolarını degistirdim anakarta baglantı kısmından hdd gördü bu kez cd rom görmüyor tüm yapabildiklerimi denedim basaramadım gözlemledigim kadarıyla anakarta takılan sokete kadar hersey normal sorun ondan sonasında.her ikisinide aynı soketten çalısırmı sorun olmazsa çoklu ide kablosu bulup birde öyle deneyeyim
Kullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1

Mesaj gönderen Ensatech »

IDe denetleyicinin master kısmı sorunlu gibi yada bios altından devre dısı olmus ta olabilir, ıde kablosunda içten kopukta olabilir .
ilk kablo deistirerek olmadı anakart pilini cıkartarak deneyin ne olacak baklm
m.engin
Byte4
Byte4

Mesaj gönderen m.engin »

yazdıklarınızın hepsini denedim kablolar saglam anakartaki iki slot var birine hdd ötekine cd-rom takılıyor ya o slotlardan biri çalısmıyor gibi saglam olana hdd taktıgımda görüyor cd-rom görmüyor degistirdigimde cd-rom görüyor öteki slottaki hdd yi görmüyor
Kullanıcı avatarı
burak_dalkir
Gigabyte2
Gigabyte2
İletişim:

Mesaj gönderen burak_dalkir »

arkadasım bak kabloda 3 çıkıs var biliyorsun.ikisi birbirine yakın olur digeri en uzak olandır.uzak olan uçtaki anakarta baglanır.diger ucundaki slave çıkısıdır.ortadaki ise primary olarak gösterilir.eger hdd deki jumper slave se ve sen kabloda da slave olarak tanıtıyosan problem çıkar.ya jumperların tamamını çıkar cable connection olarak yap.yada jumper connection olarak baglarsan problem kalmayacaktır.
ne olduğu nasıl olduğu önemli değildir,nedenlerin bir anlamı yoktur. sonuçlar önemlidir. sonuca gitmek önemlidir.