Linux Hangi Dağıtım Sorusuna Cevap

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Linux Hangi Dağıtım Sorusuna Cevap

Mesaj gönderen Kripteks® » 18 Şub 2007, 18:24

Hangi dagıtım benim için daha uygundur? Hangi Linuxu kullanmalıyım?

sorunun ufak bir arastırması.

Mandrakelinux

Web Sitesi: http://www.mandrakelinux.com
Köken: Fransa
Paket Yönetimi: RPM
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türkçe Dil Destegi: Var
İslemci Mimarisi: i586, amd64
Som Sürüm: 10.0

Hakkında: 1998 yılında Fransız Gaul Duval tarafından hazırlanmıs bir Linux dagıtımı olan Mandrake Linux, Rethat tabanlıdır. Günümüzde en çok tercih edilen dagıtımların basında gelmektedir.Özellikle Linux'la yeni tansıan kullanıcılar için tavsiye edilen bir dagıtımdır. Kolay kullanabilirlik özelligi ve Türkçelestirme çalısmalarında basarılı sonuç elde etmesi sayesinde ülkemizde de en çok kullanılan Linux dagıtımı olma yolunda emin adımlar atmaktadır. Popüleritesini 9.0 sürümünden sonra yakalayan Mandrake Linux, bu basarısında kolay kullanılabilirligin dısında görsel arayüze önem vermesi de var.Grafik arayüzde kurulum, standart masaüstü ortamı olarak KDE'nin seçilmesi bunlara bir isarettir. Kısaca, Linux'la yeni tanısıyorsanız Mandrake Linux'u denemenizi tavsiye ederiz.

Artısı: Ev kullanıcıları için biçilmis kaftan, program indirme ve kurma islemini kolaylastıran URPMI sistemine sahip.

Eksisi: Bazı sürümleri yeteri kadar testten geçirilmeden duyuruluyor.Ve düzelmesi çok kolay olmayan buglar barındırabiliyor

Fedora Core

Web sitesi: http://fedora.redhat.com/
Köken: ABD
Paket Yönetim Sistemi: RPM
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türkçe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: i386, PPC, SPARC, UltraSPARC, x86-64
Son Sürüm: 2.0

Hakkında: Eski adı Rethat olan Fedora Core, dünyada en yaygın Linux dagımı olarak bilinmektedir.1995 yılında Bob Young ve Marc Ewing adlı iki programcının girisimleriyle baslatılan Rethat Inc. bugün dünyanın sayılı yazılım ve network firmalarından biri.Ancak firma 2003 yılında aldıgı bir kararla Rethat dagıtımının masaüstü sürümlerini artık gelistirmeyeceklerini sadece Red Hat Enterprise Linux adıyla sunucu piyasası için çalısıcaklarını açıkladılar.Firma, bu açıklamanın ardından Linux camiasına Fedora Core adıyla yeni bir dagıtım duyurdu.Fedora Core dagıtımı Rethat Inc. firmasının sponsorlugunda gelistirilen ve bir çok özelligini Rethat 9 sürümünden alan bir dagıtım özelligini tasıyor.Fakat Fedora Core Rethat dagıtımından farklı olarak her zaman bir proje olarak kalıcak.Yani gelisimi hiç bitmeyen ve isteyen herkesin gelistirebilecegi bir dagıtım projesi... Fedora dagıtımının popüler olusunun türlü sebepleri arasında firma destegi en büyük nedeni olusturuyor belki de.Kimi çevreler tarafından pek sevilmesede oldukca basarılı ve bu yolda da emin adımlar atan bir dagıtım Fedora Core.

Artısı: Popüler bir dagıtım olması sebebiyle paket uyum sorunu yasamazsınız.Sunucu olarak kullanılabilecek alt yapı ve özelliklere sahip.

Eksisi: RPM paket bagımlılıgı kullanıcı için çok can sıkıcı olabiliyor.Bazı uygulamalarda gereksiz hata mesajları görebilirsiniz.

Knoppix

Web Sitesi: http://www.knoppix.com
Köken: Almanya
Paket Yönetim Sistemi: DEB
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türkçe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: i486
Son Sürüm: 3.4

Hakkında: Alman Klaus Knopper tarafından gelistirilmeye baslanan Debian tabanlı bir tür live CD.Sabit sürücünüze kurulum gerektirmeden ve sürücünüzdeki dosyalara bir zarar vermeden kullanabileceginiz Knoppix, dünyada en çok tercih edilen live CD olma özelligini tasıyor. Knoppix, özellikle Linux'la yeni tanısıcak olanların, Linux'un nasıl birsey oldugunu görmek isteyenlerin denemesi gereken bir dagıtım. Ve ayrıca da bir çok sistem yöneticisinin de kullandıgı Knoppix sayesinde bilgisayarınız da hangi isletim sistemi yüklü olursa olsun, sabit sürücünüzdeki dosyalarınızı yedeklemek için kullanabilirsiniz.

Artısı: Kullanılabilirligi fazla olması, tek CD içerisinde standart tüm programları bulabilecegimiz ve dosya kurtarma islemlerinde çok rahat islem yapabileceginiz bir live CD.

Eksisi: Yok.

SuSE

Web Sitesi: http://www.suse.com
Köken: Almanya
Paket Yönetim Sistemi: RPM
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: Ücretli (Ayrıntılı bilgi ıçin web sitesine bakınız)
Türkçe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: i586
Son Sürüm: 9.1

Hakkında: SuSE'nin diger dagıtımlar arasındaki en büyük farkı lisanslanma sekli, multimedya özellikleri ve YaST adındaki denetim masasıdır.Çogu Linux dagıtımından farklı olarak GNU/GPL olmayan SuSE'de bunun sebebi olarak YaST denetim masası olusturuyor.Sisteminizle ilgili her türlü ayarı ve düzenlemeyi YaST sayesinde kolaylıkla yapabilirsiniz.Kullanıcıya büyük kolaylık saglayan YaST'ın hem grafik hem de konsol ekranda kullanılabilir özelligi bulunmaktadır.Ve diger birçok dagıtım kendi denetim masalarını YaST'a benzetmeye çalısıyorlar.Ne kadar basarılı oldukları konusu tartısılır.. Özellikle Avrupa ve Amerika'da büyük ilgi göre ve birçok kullanıcısı olan SuSE, kurumsal alanlarda tercih edilen ilk dagıtımlar arasında yer alıyor. Bundan kısa bir süre önce Novell sirketi tarafından satın alındı.Novell'in SusE'yi satın alması sonrasında YaST'ın GPL olucagına dair bir çok dedikodu çıkmasına ragmen söz konusu sirketten net bir açıklama gelmedi. SuSE, kolay kullanılabilir arayüzü ve bilgisayarınızla ilgili her türlü ayarı rahatca yapabileceginiz YaST ile yeni kullanıcıların ilk tercihleri arasında alıyor.

Artısı: Multimedya özelliklerine, görsel arayüze önem vermesi ve YaST denetim masasının kolay kullanılabilirligi kullanıcı için rahatlık saglar.

Eksisi: YaST ve Sax gibi bir kaç SuSE programının açık kaynak kodlu olmaması ve bu sebebden internette full sürümlerinin bulunmaması.Debian GNU/Linux


Web Sitesi: http://www.debian.org
Köken: Global
Paket Yönetim Sistemi: DEB
Standart Masaüstü: GNOME
Ücret: -
Türkçe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: Alpha, Arm, HPPA, i386, IA64, m68k, Mips, PPC, S390, Sparc
Son Sürüm: 3.0r2 woody(stable)

Hakkında: 1993 yılında Ian Murdock tarafından projelendirilen, günümüzde dünyanın dört bir yanındaki gelistiriciler tarafından gelistirilen Debian, Linux camiasında diger dagıtımlar arasındaki "en özgür" dagıtım olarak bilinir. Günün her saati gelisime açık olan Debian'ın farklı sürümleri mevcuttur.Bunlar woody, sid ve sarge'dir. Woody stable(kararlı), sarge testing(test asamasında) ve sid unstable(kararsız) olarak anlamları vardır. Kendi paket yönetim sistemi olan DEB'ı kullanan Debian, diger dagıtımlar arasında en çok farklı islemci de çalısabilme özelligine de sahip. Özellikle yeni kullanıcılar için gelistirilmis olan APT-GET paket yükleme sistemi ilk olarak Debian dagıtımında bulunmaktadır. Ancak yine de orta derecede br Linux bilgisine sahip kullanıcıların kullanmalarını tavsiye edebilecegimiz Debian, kendini "en özgür" hissedenlerin kullanmaları gereken bir dagıtım.

Artısı: GNU GPL görüsünü en çok savunan dagıtım olması ve gelisiminin çok hızlı yapılması.APT sistemi ile kolay program indirip kurma özelligi.

Eksisi: Kurulum ve kullanım sırasında grafik arayüzün kullanılamaması yeni kullanıcı için zorluk olusturmaktadır.


Gentoo Linux

Web Sitesi: http://www.gentoo.org
Köken: ABD
Paket Yönetim Sistemi: SRC (Portage)
Standart Masaüstü: -
Ücret: -
Türkçe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: x86, AMD64, PPC, SPARC, MIPS
Son Sürüm: 2004.1

Hakkında: FreeBSD ve Linux gelistiricisi olan Daniel Robbins tarafından kodlanmaya baslanan Gentoo, gelisimini uzun süre FreeBSD'ye benzeyerek geçirdi.Daha çok orta ve daha üst düzey Linux bilgisine sahip kullanıcıların tercih ettigi bir dagıtımdır. Ev kullanıcısının rahatlıkla kullanabilmesi için hızlı bir internetin ve standart seviyedeki bir bilgisayarın gerekli oldugu Gentoo'da program kurma kolaylıgı "emerge" adlı sistem ile hazırlanmıstır.Bu sistem sayesinde herhangi bir programı internetten indirme, kurma ve derleme islemini "Makefile" komutundan daha kolaylıkla yapabilirsiniz. Yeni kullanıcılar için kısaca "ögrenilmesi çok sey var" olan Gentoo Linux'u daha teknik ve komutlarla kullanmak isteyenlerin denemesi gereken bir dagıtım olabilir...

Artısı: Initscript ve portage özellikleri.

Eksisi: Paket ve program derlemek için standart donanımda bir bilgisayara ve portage sistemi için iyi bir internet baglantısına sahip olmanız sizin yararınıza olacaktır.


Slackware Linux

Web Sitesi: http://www.slackware.com
Köken: ABD
Paket Yönetim Sistemi: TGZ
Standart Masaüstü: KDE
Ücret: -
Türküe Dil Destegi: Var
Islemci Mimarisi: i586
Son Sürüm: 9.1

Hakkında: 1992 yılında Patrick Volkerding tarafından gelistirilmeye baslanan Slackware, en eski Linux dagıtımı olma özelligi tasıyor.Herhangi bir paket yönetim sistemi tam olarak barındırmayan Slackware, Linux camiasında kod sevdasından vazgeçmeyen çok az dagıtım arasında yer alıyor. Kurmak istediginiz programı tar.gz veya tgz olarak kaynak koddan kurmak zorunda oldugunuz için yeni ve orta ölcekli bilgiye sahip kullanıcılar için pek tavsiye edilmeyen bir dagıtım olma özelligini tasıyor. Kararlı bir altyapıya sahip olmasına ragmen sunucu makinelerde pek tercih edilmeyen Slackware Linux'u istege ve bilgi kapasitesine göre kullanabilirsiniz.

Artısı: Bilen kullanıcı için oldukca iyi ve kararlı bir yapıya sahip.

Eksisi: Program kurulumunun kaynak koddan yapılması sebebiyle herhangi bir programı güncellemek veya silmek istediginizde sorun yasayabilirsiniz.Rahat kullanmak için Linux bilgi seviyesinin üst düzeyde olması tavsiye edilir.

Alıntıdır

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla