Pardus Linux ATA (BETA) // Yen Özellikleri..

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 2 kez

Pardus Linux ATA (BETA) // Yen Özellikleri..

Mesaj gönderen spectacuLar »

Pardus Linux
Sürüm : 2007 Beta (ATA)
Boyut : 694 Mb
Kullanım İzni : Açık kaynak kodlu (GNU/GPL)
Dil : Türkçe
İsletim Sistemi : Linux X11
Üretici Firma : Pardus (Tübitak)


Tanıtım:
Pardus Ulusal İsletim Sistemi'nin yüklenebilir son beta (test) sürümüdür. CD içerisinde ofis araçları (metin düzenleyici, hesap tablosu, sunum hazırlayıcı, vb.), İnternet araçları (tarayıcı, e-posta, sohbet, vb.), çoklu ortam ve grafik araçları (film oynatıcı, müzik çalar, vb.), oyunlar ve çok sayıda uygulama mevcuttur.

Pardus, özgür yazılım yaklasımı ile açık kaynaklı yayımlanmakta ve GNU Genel Kamu Lisansı (General Public License - GPL) ile özgürce dagıtılmaktadır.

ATA Sürümündeki Yenilikler

# Pardus’un yapılandırma çerçevesi ÇOMAR kullanılarak gelistirilen açılıs sistemi sayesinde diger isletim sistemlerine göre artık çok daha hızlı açılıyor.
# Pardus paket yöneticisi PiSi'de yapılan gelistirmelerle yazılımlar artık çok daha az yer kaplayıp, internet üzerinden çok daha hızlı innDirilebiliyorlar. PiSi’nin kullanıslı ve sevimli grafik arayüzü kullanılarak yazılımların güncelleme ve kurulum süreçleri de büyük ölçüde kolaylastı.
# Görsel unsurları ve pek çok bileseni güncellenen ve kararlılıgı artan Pardus'un bu yeni beta sürümü, kullanıcılardan gelen hata girdileri ve önerilerle kararlı sürüme dogru gelisimine devam edecek.
# Pardus “ATA”, her zaman oldugu gibi tüm masaüstünde Türkçe yazım denetimi, internet araçları, ofis yazılımları, çoklu ortam (resim, müzik, video vb) oynatıcıları, oyunlar ve sayısız yazılım ile kullanıcılarının tüm gereksinimlerini karsılayacak tek bir CD olarak geliyor.

Pardus 1.1 (2007) sürümünde neler var?

Pardus Gelistirme Ekibi, sizlere rahat bir masaüstü ortamı saglamak için çok sıkı çalıstı. Pardus 1.1, heyecan verici yeni fikir ve özellikler ile karsınızda.

Baslıcaları ;

# PiSi : Yeni bir paketleme sistemi; Pardus, PiSi (Packages installed Successfully as intended) adı verilen kendine özgü paketleme sistemi ile geliyor. PiSi, Pardus gelistiricileri tarafından tasarlanan özgün bir paket yöneticisi. Hem gelistiricilerin kolay ve hızlı bir sekilde yazılımları paketleyebilmesini, hem de son kullanıcıların dertsiz ve rahat bir sekilde kurulum yapabilmesini saglayan bir arabirime sahip. Birkaç tıklama ile, özgür yazılım dünyasındaki ihtiyaç duydugunuz programları arastırıp bulur ve isterseniz bilgisayarınıza zahmetsizce kurar.
# En yeni Linux çekirdegi : Pardus, en son çekirdek ve ek yamaları ile geliyor. Yeni donanım sürücüleri, bellek yönetimi ve performans gelistirmeleri, hata onarımları ile son güncel çekirdege sahip olacaksınız..
# Ofis yazılımı OpenOffice.org : Pardus, ofis yazılımı gereksiniminizi karsılamak için OpenOffice heyecan verici son sürümü ile geliyor. Microsoft Office dosyalarını da okuyup yazabilen ve hem Windows hem Linux ortamlarında yaygın olarak kullanılan OpenOffice.org'un yeni sürümü olan 2.2 ile kelime islemci, hesap tablosu, sunum ve veritabanı programları, diger ofis dosyalarınız ile uyumluluk sorunu olmaksızın, ücretsiz ve özgür bir sekilde hizmetinizde. Pardus ekibi olarak ekledigimiz görsel malzeme, sablonlar ve uzantılar ile daha da rahat olacaksınız.
# YALI ile anında kurulum : YALI (Yet Another Linux Installer) dagıtımımızın dogdugu yer olan Pardus Laboratuvarı'nda gelistirildi ve tepeden tırnaga test edildi. Yeni kullanıcılar için Pardus'u kurup-kullanmaya baslamak, birkaç fare tıklaması kadar kolay olacak. Sadece isleviyle degil, hızıyla da sizi sasırtacak. Biz, Pardus Gelistirici Ekibi olarak, YALI'nın yeryüzündeki en kolay Linux kurulum sistemi oldugunu düsünüyoruz.
# KDE masaüstü ortamı 3.5 : KDE (K Desktop Environment), tümlesik uygulama programları ve araçları ile meshur bir masaüstü ortamıdır. En kapsamlı ve kullanıslı masaüstü ortamı olduguna karar vererek, en son sürümünü sizlere ulastırıyoruz. Daha fazla bilgi için yapımcı adresini ziyaret edebilirsiniz.
# ÇOMAR, Yapılandırma Yöneticisi : Sadece Pardus'a özgü yapılandırma yöneticisi ÇOMAR, ethernet kartınızı otomatik bulur, video kartınızı ayarlar, en uygun çözünürlügü saglar ve ses kartınızı çalıstırır. Kısacası ÇOMAR, tüm donanım ayarlarını sizin için tamamlayarak bilgisayarınızdan tam verim almanızı saglar.
# Kontact, Yeni çalısma ve isbirligi takımınız : Kontact ile e-postalarınızı okuyabilir, ayrıntılı adres defterleri olusturabilir, bunları dogum günleri, özel günler ve toplantı anımsatıcıları ile zenginlestirebilir ve kolaylıkla arkadaslarınızın günceleri ile iliskilendirebilirsiniz. Kisisel Bilgi Yöneticisi ile degerli zamanınızı düzenleyebilir, takvim yazılımı ile evinizde ve isinizde önemli günlerin esgüdümünü saglayabilirsiniz.
# Yeni Özellikler : Pardus Güvenlik Duvarı (Pardus Güvenlik Duvarı, Pardus 1.1 ile birlikte gelen bir güvenlik aracıdır. Bir kaç tıklama ile kolayca port ya da makine bazında engelleme yapabilir. Basit ve etkin arayüzü sayesinde istenen kaynakların engellenmesi mümkün olur); Geribildirim uygulaması (Pardus kullananların fikir, elestiri ve önerilerini kolayca alabilmek ve Pardus'un yeni sürümlerini insan odaklı gelistirebilmek için hazırlanan bu yazılım, Pardus kurulduktan sonra görüslerinizi almakta ve internet üzerinden Pardus gelistiricilerine iletmektedir); Kullanıcı Yöneticisi (Kullanıcı yöneticisi, Pardus'a yeni bir kullanıcı eklemeye ya da mevcut kullanıcıları düzenlemeye yarar)

Temel sistem gereksinimleri :

Pardus'u ortalama bir donanım ile çalıstırabilirsiniz. İyi bir verim almak için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1200 Mhz islemci öneririz. Asagıda saydıgımız temel iki donanım, Pardus'u çalıstırmanızı saglayacaktır:

# 256 MB HAFIZA (512 MB önerilir)
# 800 Mhz Intel veya AMD islemci (en az 1200 MHz önerilir)

Editör Açıklaması ; Tübitak baskanlıgında yürütülen proje sonucunda almanların Suse Linux'u gibi tamamen yerli ve bize ait bir linux dagıtımı olusturuldu. İste bu dagıtımın adı Pardus. Pardus tek Cd'den olusuyor ve sisteme kolayca kurulabiliyor. Cd üzerinden de çalıstırılabilen sürümü mevcut. Pardus baslı basına bir isletim sistemidir. Pardus'u Cd'den çalıstırmak için bilgisayarınızda bir isletim sistemi, hatta sabit sürücü olmasına bile gerek yoktur.

Pardus Linux birçok evrensel ve popüler Linux dagıtımından daha iyidir. Kullanılabilirligi daha yüksektir. Son kullanıcı için ideal bir dagıtımdır. Özellikle yeni Pisi sistemi ile program kurmak Windows'da program kurmaktan bile daha basit. Tıkla kur mantıgı pisi'nin en büyük özelliklerindendir.

Ayrıca pisi ile paketlenmis Pardus programlarını birçok açık kaynak pardus sitesinde bulabilirsiniz. (Örnek : Pardus resmi deposunda , test deposunda , linuxindir deposunda , pisidepo da v.b.)

Pardus Linux ile birlikte kurulu gelen Samba sayesinde diger isletim sistemi yüklü bilgisayarlarınızı ag üzerinden yönetmek , dosya paylasmak çok kolaydır.

Pardus Linux son kullanıcıya verdigi destek ile de adından söz ettiriyor. (Forumları , wikisi , resmi sitesi , hata listeleri , ana sayfası , depo siteleri , pardus gönüllüleri blogları v.b. birçok Türkçe içerik ve destek sitesi)

Kurulum

# Cd'ye boot ederek yazma : innDirdiginiz iso dosyasının üstüne fare sag tusu ile tıklayıp Birlikte Aç seçenegini seçin. Açılan listeden Cd yazma programınızı seçin (Nero , Cd Burner v.s.) ve tamam diyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir Cd olusturabilirsiniz.
# Bilgisayara Kurulum : Bilgisayarınızı BIOS ayarlarından, CD'den baslatılabilir (Boot from CD vb. olabilir) bir biçimde açtıktan sonra Pardus'un sizi yönlendirecek kurulum ekranıyla karsılasacaksınız. Gerisini yönergeleri takip ederek devam edebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce sabit sürücünüzdeki önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın!
# Alpha2 , Alpha3 ve Cebit sürümü kullananlar : Konsolda vereceginiz pisi up komutu ile Pardus Linux alpha 2 ve cebit sürümlerini güncelleyebilirsiniz.

Not : Bu sürüm son kullanıcılar için uygundur. Son beta (test) sürümüdür. Yeni özellikleri ile Pardus Açık Kaynak dünyasında adından sıkça söz ettirmeye baslamıstır.

MD5Sum ; İnnDirdiginiz iso'nun saglam inip inmedigini md5sum kontrol programları ile kontrol edebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken asagıdaki kodu programın verdigi kod ile karsılastırmak. Kodlar birebir aynı ise innDirdiginiz iso saglam demektir. ( Windows da en iyi md5sum kontrol yazılımı md5summer 'dır. Bunu tavsiye ederim )

Iso Dosyasını İndirmek İçin Tıklayın !

Resim
Cevapla