nVidia mahkemelik mi?

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Bekir 65
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1321
Kayıt: 11 Nis 2006, 22:05
cinsiyet: Erkek

nVidia mahkemelik mi?

Mesaj gönderen Bekir 65 »

nVidia mahkemelik olabilir mi?

nVidia'nın "Vista-Ready" kartlarının aslında "hazır olmadıgından" dolayı mahkemeye verilebilir mi?

Resim

Resim

İngiliz gazetesi Guardian'a göre bu düsük bir ihtimal. Oldukça kızgın bir kalabalık nVidia gibi bir grafik devinin ürettigi ve üzerinde "Vista-Ready" etiketini yapıstırdıgı ürünlerinin çalısmasını bekliyor.

Hemen her Windows sürümünün çıkısında benzeri olaylarla karsılastık. Bu sefer de süpriz olmayan bir sekilde, internette kısa bir aramayla özellikle tarayıcıların sürücülerini bulamadıkları için kızgın mesajlarla karsılasıyoruz. Ama bunlardan en çok ses nVidia kullanıcılarından geliyor. nVidia iki kartı aynı anda kullanıp yüksek performans isteyenler için üretilen SLI driver için destegin hazır olmadıgını itiraf etmisti. Ama haberler arasında SLI sürücüsünün bu ay sonunda çıkacagını da söyleniyor.


Pahalı kartların Vista hüznü

Vista için bir baska problem ise uç ekran kartları 8800 serisinin Vista'daki performansının oldukça düsük olması. Bu kartlar yeni nesil grafik motoru DirectX10'u destekleyen tek kart ve "Vista-ready" logosu ile satılıyor. Kimilerine göre "Bu kart olmadıgı bir sey olarak pazarlandı ve Vista altında oldukça fazla özelligini kullanamıyor." Haklı da olabilirler, keza bu kartlar 800 dolara yakın bir fiyatla, Vista altında tatmin edici bir performans saglamıyor.


Peki XP'de daha iyi çalısırken, neden yükseltilsin?

Yanıt basit. DirectX 10 sadece Vista'da çalısıyor ve dogal olarak yeni oyunlar DirectX 10'un özelliklerini kullanabilmek için bu sisteme geçecek. Yani DirectX motorunu kullanan oyunları oynayabilmek için Vista'ya geçilmesi gerekiyor ve DirectX 10 destekledigini iddia eden bu pahalı kartların Vista altında böylesine düsük performans sergilemesi oldukça talihsiz.

Öte yandan nVidia'nın en büyük rakibi ATI AMD de, Vista sürücülerini uzun süreli bir Beta döneminden sonra, Vista çıkmadan oldukça kısa süre önce piyasaya sunmustu. ATI AMD sahiplerinin simdilik bir performans sorunu bulunmuyor.

Mahkeme sorusuna geri dönersek, kızgın oyuncuların simdilik avukat tutmadıgı göz önüne alındıgında böyle bir ihtimal yok. Ama bu durum her an degisebilir.
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 545
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Re: nVidia mahkemelik mi?

Mesaj gönderen Re@lite »

bunu bir tek guardian degil dünya üzerinde hemen hemen tüm basın kurulusları yazıyor.Vista su ana kadar her ne kadar ev kullanıcıları için gerek 3 boyutlu olusuyla,gerek görsel özellikleriyle xp'nin önünde olsa da nvidia,apple gibi dev kuruluslar microsoft ile vista sebebiyle karsı karsıya geliyorlar.Bunun tabiki öncelikli sebebi vista'nın en basta yeni bir isletim sistemi olusu ve altyapısını henüz tamamlayacak kadar vaktin geçmemis olması.Ama eminim ki vista da mevcut olan problemler 1-2 yıl içerisinde çözülür ve vista yaygınlasır!!!
Cevapla