Cep telefonunu AB'den hızlı değiştiriyoruz

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Cep telefonunu AB'den hızlı değiştiriyoruz

Mesaj gönderen Re@lite » 09 Şub 2007, 14:09

CEP TELEFONUNU AB'DEN HIZLI DEĞİsTİRİYORUZ
ResimAbone sayısı 53 milyonu geçen Türkiye'de cep telefonu kullanıcılarının her 20 ayda bir cihaz degistirdigi, bu rakamın AB ülkelerinde 24 ayı geçtigi bildirildi.

Mobil İletisim Sistemleri ve Araçları İsadamları Dernegi (MOBİSAD) Genel Baskan Yardımcısı Mehmet Ugur Çetindag, yaptıgı açıklamada, cep telefonlarının, son yıllarda insan yasamı ile bütünlestigini, sadece konusmada degil, veri alısverisindeki etkinliginin de giderek arttıgını söyledi. Bu etkinligin, 3'ncü nesil teknolojinin devreye girmesiyle daha da artacagına inandıklarını belirten Çetindag, yeni teknoloji, yeni ürün ve hizmetlerin, simdikinden daha farklı özelliklere sahip yeni modelleri gündeme getirdigini ifade etti.

Türkiye'de cep telefonunun ortalama kullanım süresinin 20 ay seviyesinde oldugunu belirten Çetindag, söyle konustu:
“AB ülkelerinde ise bu süre 24 ayın üstünde. Türk cep telefonu kullanıcıları AB vatandaslarından daha sık cihaz degistiriyor. Cep telefonu ticaretini yapan kesimi temsil etmemiz açısından bakıldıgında, bu durumu olumlu degerlendirmemiz beklenebilir ya da tahmin edilebilir. Ama biz böyle düsünmüyoruz. Çünkü bu cihazların tamamı ithal edilmekte. Kullanım süresinin daha uzun tutulması, ülke ekonomisi açısından önemli. Aynı zamanda ikinci el alım satıma bir düzen getirilerek, ülke ekonomisine katkı saglanabilir.” Çetindag, Türkiye'de, 2006 yılı sonu itibarı abone sayısının 53 milyonu geçtigini, geçen yılki cep telefonu satıslarının da yaklasık 7,5 milyon oldugunu söyledi.

BÜYÜK MAĞAZALARDAKİ TELEFON SATIsI

MOBİSAD Genel Baskan Yardımcısı Çetindag, Türkiye'de cihaz ticareti ile geçimini saglayan ve istihdam yaratan küçük ve orta ölçekli yaklasık 12 bin isletme bulundugunu söyledi. Son zamanlarda, sektörle hiç ilgisi olmayan bazı zincir magazaların kendi sektörü dısında cep telefonu satısı yapmaya basladıgını belirten Çetindag, “Bu zincir magazaların, yüksek teknolojik özelliklere sahip yüksek hizmet destegi gerektiren cep telefonlarını, herhangi bir ürünmüs gibi aynı mantıkla satmaya kalkısmaları bizi olumsuz etkilemekte” dedi.

Çetindag bazı bankaların, büyük sermaye gruplarına ait zincir magazalara, mobil iletisim sistemleri ve araçları isletmecilerine saglamadıgı çok özel taksitlendirme kosulları saglayarak, tüketici karsısında haksız rekabete neden oldugunu da öne sürerek, sunları kaydetti: “Örnegin tüketici aynı marka ve model cep telefonunu bizlerden satın almak istediginde kredi kartı üzerinden 12 ay taksitlendirmede yüzde 10 oranında faiz uygulamakta iken, zincir magazadan almaya kalktıgında bu rakam yüzde 3-6 oranına inmekte. Yani müsterisine (bu ürünü A magazasından alırsan yüzde 10, B magazasından alırsan yüzde 6 faiz uygulayacagım) diyor. Bu durum, bize göre haksız rekabet olusturmaktadır.”

ANADOLU AJANSIKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: Cep telefonunu AB'den hızlı değiştiriyoruz

Mesaj gönderen Kripteks® » 09 Şub 2007, 14:38

ahh ahhh yorum yok ne ekersek onu biçecegiz ve biçiyoruz da millet olarak bu sadece cep tel de de degil pc satıslarında da böyle...
Tabular Yıkılmaz

Cevapla