Türk Telekom "Adil Rekabet" İstiyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Türk Telekom "Adil Rekabet" İstiyor

Mesaj gönderen ultrailker » 09 Şub 2007, 04:40

Yeni tarifeleri hakkındaki yorumlar üzerine Türk Telekom basın bülteni ile "halka seslendi."

Yeni fiyat tarifleri açıklanmadan önce ve sonra çıkan haber ve yorumlar üzerine haksız rekabetle karsılastıgını düsünen Türk Telekom, bir basın açıklaması ile rahatszılıgını duyurdu.

Türk Telekom'un sehirler arası görüsmeleri kaldırdıgını duyurması, yakın zaman önce büyük lisans ücretleri ödeyerek sehirlerarası ve uluslararası görüsme hizmeti vermeye baslayan yeni telefon operatörlerinin büyük tepkisi ile kasılasmıstı.

"Adil rekabet" istedigini vurgulayan Türk Telekom, dünya ile rekabet etmek için çok hızlı ve ucuz internet baglantısına ihtiyaç duyan Türk kullanıcılarının merak ettigi yeni ADSL tarifesi hakkında ise henüz bir açıklama yapmadı.

Türk Telekom'dan yapılan basın açıklaması söyle:

"Türk Telekom'un geçtigimiz ay Telekomünikasyon Kurumu tarafından onaylanan fiyat dengelemesi amacıyla hayata geçirdigi yeni tarifelerden sonra kamuoyunda kimi çevreler tarafından yanlıs bilgilendirildi. Kaynagı belirsiz bir biçimde elde edilen Türk Telekom'un yeni tarifelerle birlikte elde edecegi gelir basta olmak üzere ticari rakamları gerçek dısı ve yanıltıcı biçimde basınla paylasıldı.

Telekomünikasyon Kurumu'nun uzun çalısmalardan sonra onayladıgı yeni tarifelere tamamen yanlı olarak yaklasan kimi dernek ve uzak mesafe telekom sirketleri, bu noktada bir fiyat sıkıstırması bulundugunu gerçege aykırı biçimde ileri sürdü.

Türk Telekom'un fiyat dengelemesi rekabetin daha iyi saglanması amacıyla olusturuldu. Daha önce de ifade edildigi gibi Türk Telekom'un kullanıcılara daha iyi bir hizmet sunabilmek amacıyla ihtiyaç duydugu sabit ücretler maliyetlerinin çok altında ve bu hizmetlerin devamlılıgını saglamak için yetersiz kalmaktaydı. Sabit ücretler ve sehriçi görüsme maliyetleri sehirlerarası ve milletlerarası ücretlerden elde edilen gelirle sübvanse ediliyordu. Sabit ücretler ve sehriçi arama ücretlerde enflasyonun altında kalan ücret artırımıyla maliyetlerdeki ciddi maliyet açıgı bir nebze de olsa azaltılmıs; sehirlerarası, uluslar arası ve GSM arama ücretlerindeki ciddi indirimlerle müsterilerimizin arama ücretleri önemli oranda asagıya çekilmistir. sehirlerarası, uluslar arası ve GSM aramalarındaki daha önceki fiyatlar baz alaınarak müsteriler lehine yapılan bu indirimler, piyasaya yeni giren ve herhangi bir sekilde Türk Telekom'la kıyas kabul etmeyecek kadar düsük altyapı yatırımı yapan bu alanda faaliyet gösteren ve çok önemli oranlarda kar elde etmekte olan alternatif operatörler tarafından fiyat sıkıstırması yoluyla haksız rekabet olarak elestirilmektedir. Bu alternatif operatörlerin ana maliyet kalemini olusturan arabaglantı ücretleri (Türk Telekom'un altyapısını kullanma ücretleri) simdiye dek diger ülkelerde yasanmıs durumun aksine çok kısa bir zaman dilimi içinde ve Türk Telekom'un mevcut maliyetleri dikkate alınmaksızın AB ülkeleri seviyesine getirilmistir. Tüm bunlara ragmen bu sirketler haksız elestirilerini sürdürmektedirler.

Oysa, 1 Mart 2007'de yürürlüge girecek son fiyat dengelemesinden sonra dahi alternatif operatörler, arabaglantı ücretlerinin üzerinde sehirlerarası aramalarda yüzde 25 ; uluslararası ve GSM aramalarında ise yüzde 25 ila 40 arasında brüt kar marjına sahip olacaklardır. Bu sekilde alternatif operatörlerin hizmetlerle degil sadece fiyatlarla gerçeklestirilmeye çalıstıkları rekabet yeni düzenlemeyle daha adil bir platforma tasınacaktır.

Böylece adil rekabet ortamı içinde yüzde 45'i kamuya ait Türk Telekom'un da degerinin korunma imkanı da saglanmıs olacaktır.

Ülkemizin her yerinde 41,000 çalısanı ile Avea'ya yapılan yatırım (500 milyon ABD Doları) dısında 2006 yılında 554 milyon YTL altyapı yatırımı gerçeklestiren Türk Telekom, altyapının iyi ve kesintisiz hizmet verebilmesi için ise aynı dönemde 200 milyon YTL'den fazla bakım harcaması gerçeklestirdi. 2007 yılında ise rakipler gibi yalnızca nüfusun yogunlastıgı bölgelerde degil tüm Türkiye sathında 1,3 milyar YTL'lik sermaye yatırımı yapılmasına karar verildi.

Kamu menfaatinin korunması için Telekomünikasyon Kurulu tarafından maliyetler ve sektörde faaliyet gösteren kurulusların adil rekabete uygun kar marjları ve yüzde 45 hissesi kamuya ait Türk Telekom'un ticari varlıgının devamlılıgının hassasiyetle dikkate alınması sonucu olusturulan ve onaylanan yeni tarifelerle ülkemizdeki telekomünikasyon sektörünün adil rekabete kavusacagına inanılmaktadır.

Kamuoyuna yapılan ve Türk Telekom'un ticari itibarını zedeleme maksatlı ve de aynı zamanda ticari bilgilerini yanıltıcı surette ifsa etmeye yönelik beyanlar hakkında gerekli yasal islemler baslatılmaktadır. "Cevapla