Uydudan Ücretsiz Download

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3752
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Uydudan Ücretsiz Download

Mesaj gönderen Kripteks® »

Bilgisayarınızda kullandıgınız dijital uydu alıcısı ile yüksek kalitede görüntü ve ses içeren televizyon yayınlarını seyretmenin yanı sıra, uydu üzerinden verilen yüksek hızlı internet servisinden de, yerine göre tamamen ücretsiz olarak yararlanmanız mümkün.

Resim

Parlak yüzünü gökyüzüne dikmis yeni dijital çanak antenlerin çatı ya da balkonlarda kurumus agaç dallarını andıran, eski paslı analog antenlerin yerini almaya basladıgı bu günlerde, DVD kalitesindeki görüntü ve ses, televizyon yayınlarında kabul edilen minimum kalite haline gelmeye basladı. Üstelik, bu yayınları bilgisayarınızdaki bir PCI dijital uydu alıcı ile seyrediyorsanız uydu üzerinden yüksek hızda ve yerine göre ücretsiz, download yapabilme gibi bir sansınız da her zaman mevcut. Ancak geçen ay dijital yayınların izlenmesi konulu ilk bölümümüzde bahsettigimiz gibi, dosya indirmenin de yasal oldugu kadar bir de karanlık yüzü var.

Öncelikle, bu yazıda bahsedecegimiz konunun, ADSL, kablo ya da çevirmeli ag gibi standart bir internet baglantısı olan uydu internet hizmeti olmadıgını söyleyerek yazımıza baslayalım. Yani normal olarak sörf yapabilmenize de olanak tanıyan bu hizmetlerden farklı olarak, bu ay bahsedecegimiz yöntem, sadece uydu üzerinden tek yönlü ve çevirim dısı olarak dosya indirebilmenize olanak tanımakta. Diger bir deyisle, download hızı her ne kadar yüksek olursa olsun, çogu sefer download yapılan içerigi seçme sansınız pek olmayacak ve sadece baska kullanıcıların tercih ettigi dosyalarla yetinmek durumda kalacaksınız. Ancak bu küçük ayrıntı, sadece ücretsiz download seçenegini tercih ettiginizde sorun olacaktır.Resim

Tabii ki ücreti karsılıgında ya da her ne kadar onaylamasak da yasal olmayan yöntemler ile, hem yüksek hızda hem de istediginiz dosyaları internete baglı olmadan, uydu üzerinden indirme sansınız bulunuyor. simdi bu yöntemleri tek tek ele alalım: İlk olarak yasal olup olmadıgı tartısılan bir yöntem, FileGrabber eklentisi ile ProgDVB (www.progdvb.com) yazılımı üzerinden dosya indirme yöntemi ile baslayalım.

Tamamen ücretsiz olan bu yöntemde, ne yazık ki indirebileceklerinizi seçme sansınız bulunmaz ve sadece diger kullanıcıların tercihleri arasından filtreleme yapabilirsiniz.

File grabber ile ücretsiz dosya indirmek [YASAL]

"Ücretsiz" ve "uydu" kelimelerinin aynı cümlede kullanılmasının bile birçok internet kullanıcısını heyecanlandırmaya yeteceginden eminiz. Bilgisayarla biraz fazla hasır nesir olan ve internetin gücünü bilen her kullanıcı, ekonomik imkanları elverdigi sürece daha hızlı bir internet baglantısı için elinden gelen her seyi yapar. Bu kosullar altında, su an için en uygun baglantı çesitleri ADSL ve kablo baglantısıdır. Peki bu baglantı hazlarının da yetmeyecegi durumlarda ya da hiç para ödemek istemediginizde çözüm ne olmalı?

Bu durumda her ne kadar her beklentinize ulasamayacak olsanız da, bir sefere mahsus bir harcamayla uydu internet hızında dosya indirmek için bir yol daha mevcut.Hali hazırda televizyon yayınlarını dijital olarak alıyorsanız, bu harcamaya bile gerek kalmayacaktır, hatta herhangi bir sekilde internete baglı olmanız bile gerekmeyecek. simdi merakla beklediginizi tahmin ettigimiz bu isleme geçmeden önce, sistemin nasıl çalıstıgına kısaca bir göz atalım.

İnternet verileri uydudan, televizyon gibi yayınlanır

Uydu üzerinden internet hizmeti almak isteyen kullanıcıların bilgisayarlarında, bu is için uygun bir dijital uydu kartı bulunması gerekir. Dolayısıyla ne olursa olsun bu hizmetten yararlanabilmek için benzer bir donanımı sizin de satın almanız gerekir. Zaten bu islem için yapacagınız tek harcama da budur. Geçen ay tavsiye ettigimiz Twinhan uyumlu ve fiyat/performans oranı iyi olan INCA DVB kartını bu islem için de kullanabilirsiniz. Standart bir islem olarak uydu internet servisi saglayan firmalar abone olan kullanıcılarının gönderdikleri isteklere cevabı, uydu üzerindeki özel bir frekanstan aynı bir televizyon yayını gibi yayınlarlar.


Resim

Yani tüm kullanıcıların istedikleri, bir anda ortak ve herkesin alabilecegi bir sekilde dünya yüzeyine dagıtılır. İstegi yapan uydu kartlarının hiçbirinin MAC adresi birbiriyle aynı olmadıgından, normal olarak her kart sadece kendi gönderdigi istegin karsılıgını yakalar ve dolayısıyla bir karısıklık da çıkmaz.

İndirilenler arasından dosyaları ayıklamaya hazır mısınız?

Ancak havada serbest sekilde dolasan bu verileri, siz talep etmemis olsanız da, özel yazılımlar kullanarak yakalamanız pekala mümkündür. Bu sekilde özetle, dogru frekans üzerinde dogru yazılımların kullanılmasıyla yapılacak bir tarama sonucunda, o anda uydu kullanarak internet üzerinde gezinip çesitli dosyalar indiren tüm kullanıcıların indirdiklerini paralel olarak görmek ve aynı hızda indirmek de mümkün olacaktır. Yani tahmin edebileceginiz gibi bu sistem, size uydu hızında download imkanı tanırken, ne yazık ki sisteme üye olmadıgını için, istediginiz herhangi bir web sayfasını açma ya da bir dosyayı indirme olanagı sunmaz.

Yine de, sizden tek farkı uydu internet baglantısına sahip olması olan aynı kafa yapısındaki yüzlerce kullanıcıdan en az birinin de sizin gibi düsünüyor olması, o an en popüler olan MP3'lere, film dosyalarına, uygulamalara ya da oyunlara ulasmanız için yeterli olacaktır. Kaldı ki sistemi incelerken indirdigimiz dosyalar içinde yer alan çesitli popüler dosyaların, zaten herkesin indirmek isteyebilecegi türden oldugunu gördügümüz için, sizin de bu sistemden rahatlıkla yararlanacagınıza eminiz.

Balkonunuzda bir çanak anten için yer açmanız gerekebilir

Yazının basından beri bahsettigimiz dijital uydu kartına ek olarak, eger yoksa yayınları alabilmeniz için, çatınızda ya da balkonunuzda bu tür yayınları yapan Turksat, Eutelsat W3 ya da Hotbird uydusuna bakacak sekilde konumlandırılmıs bir çanak anten ve lnb seti de edinmeniz gerekir. Eger Digiturk abonesi iseniz zaten Eutelsat W3 uydusu için konumlandırılmıs bir anteniniz mevcuttur. Bu durumda isterseniz sistemi deneyip çalıstıgına emin olana kadar diger uydular için ek bir maliyete girmeden bu seti geçici olarak kullanabilirsiniz. Daha sonra indirdiklerinizden memnun kalırsanız adedi ortalama 50$'a diger uydular için de yeni çanak anten setleri satın alabilirsiniz. simdi eger tüm bunlara sahipseniz, adım adım islemleri yapmaya baslayabiliriz. Ancak daha önce, eger Eutelsat W3 uydusundan yararlanacaksanız, geçen ay belirtigimiz bir konuyu tekrar hatırlamakta fayda var. Diger iki uydudan farklı olarak, Eutelsat W3'ü DiSEqC listesine eklerken Satellite listesinden 0070 nolu uyduyu seçtikten sonra, ek olarak üst bölümdeki LOF 1 degerini de "10000" olarak degistirmeniz gerekecektir. Yoksa sistem çalısmayacaktır.

1. Yayının yapıldıgı uydu kanalının seçilmesi

Biraz önce de söyledigimiz gibi internet verilerinin yayınlanması için servis saglayıcılar uydular üzerindeki belirli kanalları kullanır. Dolayısıyla islemlere baslamadan önce ProgDVB yazılımında öncelikle uydunun ve kanalın seçilmesi gerekir. Eger Hotbird'e dönük bir çanagınız varsa, 10723 H 29900 üzerinden yayın yapan transponder'ı kullanabilirsiniz. Turksat için 12054 H 24740 size en yogun veri akısını sunacaktır. Bu 3 uydu içinden en hareketli olan Eutelsat W3 için ise en uygun transponder 11.449 V 27500 olacaktır. Eger bu transponder degerlerine sahip kanalları bulamıyorsanız, hiç seyretmediginiz bir kanalın özelliklerini uygun sekilde degistirerek de sorunu çözebilirsiniz. Bunun için herhangi bir kanal üzerine sag tus ile tıklayıp Channel Property seçenegini isaretleyin. Açılacak olan pencerede sırasıyla Frequency, Polarisation ve Symbol rate degerlerini degistirmeniz yeterli olacaktır. Bu kanalı kaybetmemek için ismini de (Caption) size uygun sekilde degistirebilirsiniz.

2. Üçüncü parti eklentilerin kurulması

Önce listeden biraz önce olusturdugunuz kanalı üzerine tıklayarak seçin. Ana pencerenin en altında yayın ve sinyal kalitesi görüntülenecektir. Bu degerler ne kadar yüksekse o kadar az sorun yasayacaksınız demektir. simdi ProgDVB yazılımını kapatın ve "Pid Scanner" ve "File Grabber" ZIP dosyaları içindeki modülleri Program Files altındaki ProgDVB klasörü içinde Modules klasörüne açın. Bu eklentilere www.progdvb.com/plugins.htm baglantısından ulasabilirsiniz.

3. Dogru klasör adlarının olusturulması

ProgDVB yazılımını tekrar çalıstırmadan önce, kurulumu gerçeklestirdiginiz sabit diskin kök dizininde "tmp" adlı bir klasör olusturun (örnegin c:\tmp). Son olarak da bu dizin içine girin ve "Bad", "Work" ve "Out" adlı 3 ayrı dizin daha olusturun (c:\tmp\Bad gibi).Modüller islemleri gerçeklestirmek için bu dizinleri kullanacaktır. Dosyaların gelebilmesi için de dogru adlandırılmaları çok önemlidir. Artık yazılımı tekrar çalıstırabilirsiniz.

Resim

4. Uygun PID degerlerinin tespit edilmesi

simdi olusturmus oldugunuz kanalın seçili olduguna emin olduktan sonra Service/ Data PID Scanner seçenegini seçin. Açılacak olan pencerede Options tusuna tıklayıp degerleri yukarıdan asagı sırasıyla 100, 1, 9999 olarak degistirin ve OK tusuna tıklayın. Scan tusuna tıkladıgınızda modül, dosyaları indirmek için bize gerekli olan PID degerlerini taramaya baslayacaktır. Sonuç olarak karsınıza birçok PID degeri çıkar. Örnek olarak Turksat'taki transponder üzerinde arama yaptımızda çıkan listede 6000 pid degerinde yanındaki degerlerden oldukça yogun bir veri akısı oldugu görülüyor. simdi Close ile bu pencereyi kapatıp bu sefer de yine Service menüsü altında yer alan Prog File Grabber modülünü çalıstırın.

5. İstediginiz dosyaların filtrelenmesi

Services bölümünde New tusuna tıklayın. Servis ismi olarak "MPE", PID List degeri olarak da "6000" girdikten sonra OK tusuna tıklayın. Burada araya virgül koymak sartıyla birden fazla PID degeri de girebilirsiniz. simdi gelen dosyalar içinden gereksiz olanların ayıklanması için islemi baslatmadan önce filtreleme parametrelerini ayarlayalım. Bunun için Filter tusuna tıklayın ve sol taraftaki listeden sadece indirmek istediginiz dosya türlerini seçin. Burada tüm dosyaları seçmeniz büyük karısıklıga yol açacaktır.Ayrıca sabit diskinizin bir anda yararsız bir sürü dosya ile dolmasını engellemek için, minimum dosya boyutunu da yüksek tutabilirsiniz. Bu pencereyi daha fazla degisiklik yapmadan kapatabilirsiniz. Start tusuna tıkladıgınızda islem baslayacak ve dosyalar da gelmeye baslayacaktır. Listedeki OUT tamamlanmıs dosyaların, digerleri ise üzerinde çalısılan dosyaların sayısı ve boyutunu belirtir.

Resim

6. Diskiniz yüksek hızda veri akısı için yeterli mi?

Gelen dosyalara "c:\tmp\out" klasöründen ulasabilirsiniz. Bilgisayarınızı bu sekilde birkaç saat açık bırakmanız sabit diskinizin yüzlerce MB dosya ile dolmasına neden olabilir. Daha sonra islemi Stop tusu ile durdurup bu dosyalar arasından isinize yarayanları ayıklayıp geri kalanları silebilirsiniz. Eutelsat'daki Skyrunner ve Türksat 1B uydusundaki Barracuda uydu internet hizmeti gibi, baska uydularda da benzer servisler bulunmaktadır. Uyduyu, dagıtıcıyı ve frekans degerini bilmek kaydıyla yeni PID'ler aratıp bu sistemi baska servislerde de kullanabilirsiniz.

Opensky ile ücretli dosya indirmek [YASAL]

"Yüksek hızda download çekici ama körü körüne dosya indirmek yerine küçük bir miktar bedel ödeyip istedigimi indirmek istiyorum" diyorsanız, bu durumda www.broadsat.com firmasının Opensky uydu internet hizmeti ile baglantılı olarak verdigi Sattorent hizmeti sizin için daha cazip bir seçenek olabilir. Aslında ülkemizde hizmet veren Dexar Barracuda ya da Superonline Skyrunner benzeri upload'un farklı bir baglantı üzerinden, download'un uydu üzerinden yapıldıgı fiyatı yüksek. Standart tek yönlü uydu internet hizmetinden pek farkı olmayan Opensky sisteminde, asıl farkı düsük fiyatı (aylık 15,75 Euro) ile Sattorent hizmeti olusturuyor.

Bu sekilde kullanıcının sadece dosyayı talep etmek için herhangi bir yoldan çok kısa bir süre internet baglantısı yapması yeterli oluyor. Daha sonra geriye sisteme kurulmus olan istemci yazılımı çalıstırıp beklemek kalıyor. Bu yazılım talep edilen dosyaların ne zaman yayınlanacagını gösteriyor ve zamanı geldiginde uydu üzerinden yayınlanan veriler yazılım tarafından herhangi bir internet baglantısı gerekmeden yüksek hızda bilgisayara aktarılıyor. Download süreci ne kadar olursa olsun hatta kalmak gerekmedigi için, sistem uydu internete göre daha da ekonomik bir hale geliyor.

Sattorrent'ten faydalanmak için sistem gereksinimleri

Ancak bu sistemden yararlanabilmek için mutlaka Eutelsat W3 uydusuna yönelmis bir çanak anteniniz olması gerekiyor. Ayrıca veri akısına baslanabilmesi için, kullanmıs oldugunuz PCI dijital uydu kartını uygun kanala kilitleyecek özel data yazılımının da kurulmus ve Opensky hizmeti için ayarlanmıs olması gerekiyor. Skystar2 kartını kullananlar, zaten yüklü olan ve sistem bildirim alanında çalısan Server4pc yazılımı içinden "Europeonline : eutelsat 7e C12"yi seçebilirler.

Twinhan uyumlu kartlar içinse ek olarak uygun DVBData yazılımını indirip kurmak gerekiyor. Örnegin Inca için bu yazılımı www.incatech.net/driver_file/inca_dvb_data_1.7.zip adresinden indirebilirsiniz. Daha sonra DVBData yazılımını çalıstırıp, Service Selection bölümünden Opensky'ı seçip, Filter Options altından da Default Pid kısmına unicast,multicast ve broadcast için deaimal olarak 2401 pid'ini eklememiz yeterli oluyor.

Opensky ile ücretsiz dosya indirmek [YASAK]

Tüm sistem gereksinimleri ve ayarları tamamladıktan sonra Opensky Client'ı çalıstırdıgınız zaman, yazılım içinde yer alan tamamen ücretsiz Satkiosk aracı ile sistemin push ettigi farklı multimedya içerik otomatik olarak sisteminize aktarılıyor ve bunlara tamamen ücretsiz olarak ulasmanız mümkün oluyor. Listede, yanında kilit resmi bulunan dosyaları alabilmeniz için ise, biraz önce de bahsettigimiz gibi Sattorent sistemine abone olmanız gerekiyor. Ancak bazı sifreli dijital yayınları ücretsiz olarak izlemenin yolunu bulan kullanıcılar için bu da pek bir engel olmuyor. Hatta belirli bir zaman öncesine kadar, kilitli dosyaların OpenSky istemcisi aracılıgı ile indirilebilmesini saglayan ostoken.cfg dosyasını üreten ve push edilen sattorent dosyalarının anahtarlarını (key) uydu üzerinden yakalayan iki küçük yazılımı, sadece Opensky istemcisi kurulu oldugu klasör içine kopyalamak yasal olmayan bu islem için yeterli oluyordu.

Opensky 1.7, yasadısı indirmenin önüne geçti

İlk yazılım bir loader görevi görüp kullanıcı sanki üyeymis gibi yazılımı çalıstırırken, diger yazılım ise arka planda çalısarak indirmek için seçilen kilitli yazılımların sifrelerini otomatik olarak buluyordu. Bu sekilde herkes sisteme üye olanların talep ettikleri dosyalardan istediklerinin bir kopyasını da rahatlıkla kendi bilgisayarlarına tamamen ücretsiz olarak indirebiliyorlardı. Ancak bu tür kullanıcıları engellemek için sürekli sistem degistiren Broadsat firması, yeni hazırlanan 1.7 sürümü ile simdilik bunun önüne geçmis durumda. Bu korumanın daha ne kadar dayanabilecegini bilemeyiz ama en azından su an için Opensky sistemi ile ücretsiz olarak download yapmak isteyenlerin pek sansı olmadıgını söyleyebiliriz.

Alıntıdır

Saygılarımla
Kullanıcı avatarı
drog_1
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1467
Kayıt: 15 Mar 2006, 16:40

Mesaj gönderen drog_1 »

paylasımına tesekürler...
Kullanıcı avatarı
nemesis_35
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 332
Kayıt: 06 Şub 2007, 04:21

Mesaj gönderen nemesis_35 »

tabi ilk önce bir dijital tv kartı almak lazım
Kullanıcı avatarı
feyizz
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 259
Kayıt: 25 Mar 2006, 09:24

Mesaj gönderen feyizz »

Tesekürler paylasım için.... Süper bir bilgi

Ancak Dijital TV kartım yok sanırım benim gibi biçok arkadasında yoktur, söyle bisey yapsak dijital tv kartı olan bir arkadas bunu denese yazılımı yüleyip, dosya indirmede basarılı olsa v bizimle buradan paylassa?

bende gece gündüz demem hemennnnnn bir dijital tv kartı almaya kosarım...


Bunu yapabilecek bi arkadas var mı aramızda?
Cevapla