Yeni Mobil Arama Motoru Geliyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Yeni Mobil Arama Motoru Geliyor

Mesaj gönderen ultrailker » 05 Şub 2007, 17:39

Avrupa'nın en büyük telekom grupları, yeni bir mobil arama motoru yapmak üzere...

Resim

Aralarında Vodafone, France Telecom, Telefonica, Deutsche Telekom, Hutchison Whampoa, Telecom Italia ve bir Amerikan sirketi Cingular'ın da bulundugu teknoloji devleri bir araya gelerek, her yıl mobil teknoloji endüstrisindeki gelismelerin tanıtıldıgı ve bu sene Barselona'da düzenlenecek olan fuarda gizli bir toplantı yapacaklar. Açıga çıkan ilk bilgi ise Google ve Yahoo'nun mobil cihazlardaki arama motorlarına rakip olacak yeni bir mobil arama motorunun kurulacagı yönünde.

Cepten internet kullananlar arttı

Avrupa çapında kullanıcıların, cep telefonları aracılıgıyla her geçen gün çok daha fazla sayıda internet baglantısı gerçeklestirmeleri üzerine reklam gelirlerinden daha yüksek pay almayı düsünen sirketler, bu gelirleri yeniden teknolojiye yatırım amaçlı kullanmak istiyor.

Google'ın halen Vodafone ve T-Mobile ile anlasmaları sürüyor. Hizmet kapsamında bazı cep telefonlarının içinde Google arama motoru yüklenmis sekilde satıslar da gerçeklestiriliyor. Ancak Google'ın mobil arama motoru üzerinde halen sponsor linkler ve reklam satıslarına baslanmadıgı için bir gelir saglanamıyor.

Yahoo ise Vodafone ile anlasmaya sahip ve sponsor linklere izin veriliyor. Yeni kurulacak olası arama motoru piyasaya çıktıgında bu anlasmaların ne olacagı konusu belirsizligini koruyor.

Neden bu kadar popüler?

Mobil arama, potansiyel olarak masaüstü bilgisayarlarda kullanılan arama motorlarına oranla kullanıcılar ve reklam verenler için çok daha karlı.

Reklam verenlerin bu olaydaki getirisi arama motorlarının bölgesel çalısıyor olması ve belirli alandaki kullanıcılar tarafından kullanılması. Dolayısıyla hedef kitleye dogrudan ulasma sansını yakalıyorlar.

Aramayı yapan kullanıcılar ise bu yerel arama motorlarında arma yaptıklarında yasadıkları yere özel sonuçlar üretilebildigi için istedikleri bilgiye çok daha çabuk ulasabiliyorlar.Cevapla