Scsi Nedir

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Scsi Nedir

Mesaj gönderen Kripteks® » 05 Şub 2007, 14:55

Scsi Nedir ?
________________________________________
SCSI ( Small Computer System Interface = Küçük bilgisayar Sistemi Arabirimi ), Hdd ,Cd-Rom , Scanner, Printer gibi aygitlari paralel arabirim standartlarindan daha uyumlu ve gelismis bir sekilde kontrol eden standarttir.

Bilgisayarlarimizda SCSI aygitlar, ya entegre SCSI kontrolcüleriyle ya da SCSI kontrol kartlariyla kullaniliyor. SCSI su anki diger paralel arabirim standartlarindan daha hizli bir veri akisina sahiptir. Bu hiz ise su anda 160Mb/s'yeye kadar çikiyor.

SCSI'nin Avantajlari Nelerdir?

SCSI nin avantajlarinda bahsedecek olursak;

1-SCSI aygitlar veri transferi için gelen komut yada komutlari islemciye degil kendi üzerinde bulunan kontrolcüye yaptirir.IDE aygitlari ise komut yada komutlari islemciye yaptirirlar. Bunun bize saglayacagi fayda ise; hem islemciyi fazla yormadan birçok aygita hakim olabilecegiz, hem de CD yazma olayinda hata orani IDE CD-WRITER'a göre daha azdir.

2-SCSI kartlarin üzerinde kendi BIOS'lari bulunur. Bunun bize avantaji ise: bir SCSI kart üzerine taktiginiz bir aygiti SCSI BIOS sayesinde görebiliyorsunuz. Ve bu ayggitlar IRQ isgal etmez.yani çakisma problemi dedigimiz olay minimuma iniyor.karta takilan aygitlar degil,sadece SCSI kart IRQ isgal eder. Eger SCSI kartimiz Dual-Channel ( Çift Kanalli ) ise 15 SCSI aygitni sorun olmadan baglayabilirsiniz. Ayrica sisteminize birden fazla SCSI kart da baglayabilirsiniz. Sisteminize 2 adet Dual -Channel SCSI karti attiniz mi 30 aygit baglayabilirsiniz.

3-Sistem çalisma esnasinda ise SCSI aygitlarin çok daha rahat ve sorunsuz oldugunu görüyoruz. Paralel Porta baglanan bir pirniter sahibi iseniz tarama esnasinda hiç bir sey yapamazsiniz genelde. Ama SCSI tarayicilarda bu sorun yoktur. Çünkü tarayacinin yaptirdigi islemleri Paralel Scanner gibi islemciye degilde kendis SCSI denetleyecisine yaptirir. Yalniz suradan su sonuç çikmasin : "SCSI aygitlar hiç CPU harcamaz!" Hayir. Bu yanlistir. Yüzde %0,01 ila %5 arasinda bir CPU kullanimi vardir genelde. Bu rakam bazen duruma göre çok da olmasa artabilir.

Alıntıdır
-------------------------
ek yapmak gerekirse; SCSI terimi genelde HDD ler için kullanılır.SCSI HDD olarak anılırlar.bunlar serverlarda kullanılır.sebebide rpm'lerinin yuksek olmasıdır.10 bin, 12500, 15 bin gibi.peki rpm yuksek olursa ne olur? rpm ne kadar yuksek ise HDD'nin üzerindeki daha hızlı okunur.buda serverlarda performansı arttıtır...Genel SCSI HDD'ler tek baslarına kullanılmazlar.RAID-5,STRIPED,SPANDED,MIRROR denilen bir sistemlerle çoklu olarak kullanılırlar.

Kolay Gelsin..

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla