BIOS Sesli Hata Uyarıları ve POST Mesajları

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

BIOS Sesli Hata Uyarıları ve POST Mesajları

Mesaj gönderen Kripteks® » 05 Şub 2007, 13:40

Bilgisayarınızı topladınız veya bilgisayarınıza herhangi bir teknik müdahalede bulundunuz. Ama bilgisayar açılmıyor. İste bu yazıda herkese önce anlamsız gelen sesli hata mesajları ile POST (Power-on self test) uyarılarına/hatalarına deginecegiz.

Normal bir boot islemi esnasında sizin dügmeye basmanızla birlikte önce bilgisayarın bütün bilesenlerine güç verilir, ekran kartınız hemen kendi reklamını yapar ve POST ekranına gelirsiniz. Burada, anakartınız “Aabi bakalım bana neler takılıymıs” havalarında bütün bilesenleri ufak bir teste tabi tutar. Size bu sırada ekranda islemcinizin hızı, ram miktarınız gibi bazı bilgiler verilir. İsletim sisteminin yüklenmeye baslamasından hemen önce ekrana (eger ben yeterince hızlıyım diyorsanız Pause tusuna basarak istediginiz kadar seyredebileceginiz) bir tablo gelir. Bu tabloda kabaca POST isleminin sonuçlarını görürsünüz diyebiliriz. Peki ya normal bir boot gerçeklesmezse?

Bilgisayarın baslamasını engelleyecek herhangi bir hatada ya sesli ya da POST hata mesajları alırsınız. İyimser olmanın bir alemi yok. Dolandırmadan söyleyecegim. Sesli hata mesajları genellikle ölümcül, POST mesajları ise genellikle uyarı niteligindedir. Genellikle diyorum çünkü, ekran kartı arızasını isaret eden bir sesli hat mesajı sadece ekran kartınızın yerinden oynamasıyla da ortaya çıkabilir.
Sesli Hata Mesajları
Hata
Anlamı

1
Sürekli Ses
Güç kaynagı arızası

2
Birçok kısa bip
Anakart arızası

3
1 uzun
Bellek tazelenmesinde hata

4
1 uzun 1 kısa
Anakart veya BIOS çipi arızası

5
1 uzun 2 kısa
Ekran kartı arızası (Genellikle eski kartlardaki DIP switch kaynaklıdır)

6
1 uzun 3 kısa
Ekran kartı arızası

7
2 uzun 1 kısa
Ekran kartı arızası (RAMDAC kaynaklı (?) )

8
2 kısa
Bellek parity (eslik) hatası

9
3 kısa
Bellegin ilk 64k’lık bölümünde hata

10
4 kısa
Timer hatası

11
5 kısa
İslemci hatası

12
6 kısa
Klavye islemcisi hatası

13
7 kısa
İslemci hatası

14
8 kısa
Ekran kartı belleginde okuma/yazma hatası

15
9 kısa
BIOS ROM hatası

16
10 kısa
CMOS okuma/yazma hatası

17
11 kısa
Tampon Bellek Hatası


Bu sorunların çözüm yolları

1. hata için, güç kaynagınızın baglantılarını kontrol edip bir deneme daha yapın. Eger sorun devam ediyorsa, üç vakte kadar size yeni bir güç kaynagı gelecek demektir.

2, 4, 10, 12, 15 e 16 numaralı hatalar için, tüm kartları islemciyi ve RAM’leri söküp tekrar takın. Öncelikle mümkün oldugunca az bilesenle bilgisayarı baslatmaya çalısın. 4, 15 ve 16 numaralı hatalarda BIOS çipinin yerine düzgünce oturdugundan emin olmak için üstüne hafifçe bastırın. Degisen bir sey yoksa 4, 15 ve 16 numaralı hatayla karsı karsıyaysanız yeni bir BIOS çipi edinin, yok eger degilseniz zaten yeni bir anakartınız olacagınız için BIOS çipiniz otomatik olarak degismis olacaktır.

3, 8 ve 9 numaralı hatalarla bas etmek için öncelikle RAM’lerinizin yerlerine düzgün oturduklarından ve yuvalarla aralarında herhangi bir yabancı maddenin bulunmadıgından emin olun. Eger birden fazla bellek modülü kullanıyorsanız degisik kombinasyonlar deneyin. Hata hala devam ediyorsa belleklerinizi tek tek deneyerek sorunun hangisi/hangilerinde oldugunu bulabilirsiniz.

5, 6 ve 7 numaralı mesajı alıyorsanız, ekran kartınızın yerine iyice oturdugundan ve monitör baglantısının düzgünce bir sekilde yapıldıgından emin olun. Problem sürüyorsa baska bir ekran kartı ile bilgisayarı baslatmayı deneyin. Sonuç alırsanız sizi tebrik ederiz çok yakın bir zamanda yepyeni bir ekran kartınız olacak. Ekran kartlarıyla ilgili alacagınız sesli hata mesajlarının neredeyse tamamı 6 numara olacaktır. Bu nedenle simdiden “diii di dit dit” sesine alısmanızda fayda var.

11, 13 ve 17 numaralı hatalar için islemcinizin düzgün bir sekilde takıldıgından emin olun. Mümkünse baska bir islemciyle denemelerde bulunun, sonuç alamazsanız özellikle 17 numaralı hata için anakartınızdan süphelenin.
POST Mesajları

Girisi ölümcül hata mesajlarından yaptık ama daha çok uyarı niteliginde olan POST mesajları ile ortamı biraz yumusatmayı ihmal etmiyoruz. Genel olarak açıklayıcı, birkaç kelimelik (biraz İngilizce ile) anlasılabilir niteliktedirler. Ama can sıkmaya yetecek kadar ciddiye almak kaçınılmazdır. Bu mesajlar anakarta, BIOS’a, takılı olan donanıma, çipsete göre degisiklik gösterebilirler. Yine de belli baslı birkaç hata mesajıyla uygulanabilecek çözüm yollarını yazıyorum.

BIOS ROM checksum error - System halted: BIOS çipindeki bir hatayı gösterir. Çipte fiziksel hata veya BIOS yazılımında bozukluk olabilir. Sisteminizi yeni bir BIOS ile update edin, sorun devam ediyorsa yeni bir BIOS çipi edinmeniz gerekecek.

CMOS battery failed: BIOS piliniz bitmis veya bitmek üzere. Pilin türünü belirleyip en yakın saatçiden yenisini alabilirsiniz.

CMOS checksum error - Defaults loaded: Herhangi bir nedenden dolayı BIOS ayarlarınızda bozukluk olusmus (muhtemelen bitmek üzere olan BIOS pili yüzünden). Varsayılan ayarlar yüklenerek sisteminizin zarar görmesi engellenmis.

Floppy disk(s) fail: Sisteminize takılı bulunan disket sürücü(ler) ile BIOS’taki disket sürücü ayarları birbirini tutmuyor. Disket sürücünüzün baglantılarını kontrol edin, BIOS’taki ayarlar yanlıssa düzeltin. Sorun devam ediyorsa disket sürücünüzde muhtemel bir fiziksel arıza var demektir.Keyboard error or no keyboard present: Belki de en çok karsılasılan POST mesajı. Bu mesaj genellikle “Press F1 to continue” diye devam eder. Siz de olmayan klavyenin F1 tusuna basarak hatadan kurtulabilir veya yeni bir klavye takarak isleme devam edebilirsiniz.

Memory test fail: POST mesajlarının belki de en can sıkıcısı. BIOS’taki bellek ayarlarınızda olabilecek bir problemden kaynaklanabildigi gibi, bellek modüllerinizdeki kısmi (kısmi=belli bir bölümündeki) arıza nedeniyle de ortaya çıkailir. Ayarlarınızdan eminseniz, baska bir bellek ile sisteminizi tekrar açmayı deneyin.

Hard Disk(s) Fail: Sisteminizde mevcut disk(ler)le BIOS’ta belirilmis disk ayarları birbirini tutmuyor demektir. BIOS’tan disk ayarlarını otomatige getirin, master/slave ayarlarını kontrol edin. Sorun devam ediyorsa disk sürücünüzde fiziksel bir bozukluk kuvetle muhtemeldir.

Bunlar POST hatalarının sadece belli baslı olanları. Sistem-spesifik olarak hata mesajları ile karsılasabileceginizi tekrar hatırlatmamda bir sakınca yok

Saygılarımla
Tabular YıkılmazCevapla