Yazıcı Hakkında Herşey

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1157
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Yazıcı Hakkında Herşey

Mesaj gönderen ultrailker »

Piyasada bulabileceginiz farklı yazıcı tipleri arasında kararsız kalmayın.

Resim

Belgeleri kagıt üzerine aktarmak, ancak kaliteli bir yazıcının yardımıyla gerçeklesebilir. Bu yazıda, piyasada bulabileceginiz yazıcı tiplerini ve özelliklerini ögreneceksiniz.

Nokta Vuruslu Yazıcılar

Resim

İgneli yazıcılar olarak da bilenen bu cihazlar, standart bir daktilonun bilgisayara baglanmıs haline benzetilebilir. Daktilolarda gördügümüz mürekkep seritleri, nokta vu-ruslu yazıcılarda da yerlerini alıyorlar. İgnelerin bu seritlere vurması ve kagıt üzerine baskı uygulaması ise, mürekkebin kagıda aktarılmasını saglıyor.

Günümüzde daha çok fatura ve evrak baskıları için kullanılan nokta vuruslu yazıcıların yüksek çözünürlükteki grafik ya da resimler konusunda basarılı oldugu söylenemez. Bu tip yazıcıların bir diger dezavantajı ise, çalısırken çok fazla gürültü yapmaları. Ancak konu mürekkep ömrü ve baskı maliyeti oldugunda, nokta vuruslu yazıcılar diger rakiplerinin önüne geçmeyi basarıyorlar.

Birkaç yıl öncesine kadar en çok kullanılan yazıcı tipi olan nokta vuruslu yazıcılara, günümüzde banka ve devlet dairelerinde rastlıyoruz. Çünkü bu teknoloji, fatura ve irsaliye gibi özel ofis belgelerinin yazdırılmasını büyük oranda kolaylastırıyor.

Mürekkep Püskürtmeli Yazıcılar

Resim

İlk olarak 1976 yılında IBM tarafından kullanıcılara sunulan mürekkep püskürtmeli yazıcılar, kagıdın üzerine sıvı mürekkebin püskürtülmesi yöntemiyle çalısıyorlar. Nokta vu-ruslu yazıcılarda gördügümüz kagıda baskı uygulanması tekniginin aksine, bu tip yazıcılarda kagıt üzerine herhangi bir temas söz konusu degil.

Mürekkep püskürtmeli yazıcılarda kullanılan iki farklı teknolojiden bahsetmek mümkün. Canon ve HP'nin gelistirdigi Buble-Jet (Ink-Jet) teknolojisinde, kartus içerisindeki mürekkep kaynama noktasına gelene kadar ısıtılır ve olusan buhar, mürekkebin dısarıya püskürtülmesini saglar. Epson ise, ısıtma yöntemi yerine elektrik sinyallerim kullanıyor, tlektrık sinyalleri, kartus içerisinde küçük titresimler yaratıyor ve mürekkep damlaları da bu sekilde kagıda aktarılmıs oluyor.

Mürekkep püskürtmeli yazıcıların hemen hepsinde, bir siyah ve bir de renkli mürekkep kartusu bulunur. Renkli kartusların içerisinde, kırmızı, yesil ve mavi olmak üzere üç temel renge yer verilmistir. Farklı renk tonları ise, bu üç rengin ve siyah mürekkebin uygun miktarlarda karıstınImasıyla elde edilir.

Son on yıl içerisinde bu tip yazıcıların kaliteleri, fotograf baskısı yapabilen gelismis yazıcıların kalitesini yakalamıs vefiyatları da oldukça düsmüstür. Ev kullanıcıları için en çok tercih edilen yazıcı türüdür. Nokta vu-ruslu yazıcılara göre biraz daha pahalı olmalarına karsılık, özellikle A4 baskılarda çok basarılı sonuçlar vermektedirler.

Lazer Yazıcılar

Resim

Lazer yazıcılar, mürekkep püskürtmeli modellerde gördügümüz standart mürekkep kartuslarını kullanmaz. Baskı islemi, "toner" adı verilen büyük bir ünite içerisinde saklanan toz mürekkep yardımıyla gerçeklesir. İlk olarak bilgisayardan gönderilen verilerin yardımıyla yazıcının belleginde sanal bir sayfa olusturulur. Daha sonra bu sayfanın kagıdın geçecegi silindir üzerine aktarılması gerekir. Bu islemi yapansa lazer ısınlarıdır. Lazer ısınları silindir üzerine çarptıgında, toner ünitesinde saklanan toz mürekkep tanecikleri de bu noktalara yerlesir. Kagıt silindirden geçerken bahsettigimiz mürekkep tanecikleri de kagıda yapısır ve sonuçta baskı islemi tamamlanmıs olur.

Lazer yazıcıların fiyatlarına baktıgınızda, diger yazılara oranla biraz daha pahalı olduklarını göreceksiniz. Ancak unutmayın ki bir toner ünitesi ile basabileceginiz sayfa sayısı, standart kartuslarla basılandan çok daha fazladır. Baska bir deyisle toner'in kullanım ömrü, sıvı mürekkep kartuslarını rahatlıkla geride bırakabilir. Ayrıca lazer yazıcılar, diger yazıcı türlerine oranla çok daha hızlı baskı yapabilirler.

Piyasada bulabileceginiz uygun fiyatlı lazer yazıcılar, genellikle renkli baskı yapamazlar. Eger yüklü bir ücret ödemeyi göze alırsanız, renkli baskı özelligi sunan özel lazer yazıcıları satın alma sansınız da var. Üstelik bu tip yazıcılarla elde edeceginiz kalite, neredeyse matbaa seviyesinde olacaktır.

Kagıt Tercihi

Resim

Her yazıcıda kullanılabilen farklı kagıt türleri vardır. En çok tercih edilenlerse A4, A3 ve performadır. Bir A4 sayfası 297x210 mm, A3 sayfası 420x297 mm ölçülerindedir. Performa ise, genellikle nokta vuruslu yazıcılarda kullanılır ve kenarları deliklidir.

Bilgi: Farklı Baglantılar

Yazıcıların bilgisayara baglanması için farklı yöntemler kullanılabilir. Birkaç yıl öncesine kadar en çok kullanılan yöntem, LPT (yazıcı baglantı noktası) aracılıgıyla baglantı yapmaktı. Son zamanlarda İse, USB teknolojisini kullanan yazıcılar oldukça yaygınlasmıs durumda. Bu teknolojinin getirdigi en büyük yenilik, baskı hızının büyük oranda artmasıdır. Çünkü bilgisayarın yazıcıya veri göndermesi, USB ile çok daha hızlı bir sekilde gerçeklesebilir. Nadiren de olsa, SCSI arabirimini kullanan yazıcılara rastlayabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 957
Kayıt: 16 Mar 2006, 08:55
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 4 kez
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece »

eline saglık gerçekten güzel bir çalısma
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Mesaj gönderen uçs »

Yazıcı almaya karar verdigimde buradan bilgi alırım,paylasım için tesekkürler.. :)
Kullanıcı avatarı
bulentkoc1262
Byte4
Byte4
Mesajlar: 154
Kayıt: 06 Oca 2007, 22:38

Mesaj gönderen bulentkoc1262 »

selam üstadlar
hp640c lazer yazıcının sürücüsünü nasıl bulabilirim???? :?
Kullanıcı avatarı
spectacuLar
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 369
Kayıt: 21 Eyl 2006, 18:04
cinsiyet: Erkek
Teşekkür edildi: 2 kez

Mesaj gönderen spectacuLar »

bulentkoc1262 yazdı:selam üstadlar
hp640c lazer yazıcının sürücüsünü nasıl bulabilirim???? :?
http://www.printer-drivers.com/drivers/168/168723.htm
Kullanıcı avatarı
bulentkoc1262
Byte4
Byte4
Mesajlar: 154
Kayıt: 06 Oca 2007, 22:38

Mesaj gönderen bulentkoc1262 »

ilginize tesekkürler üstad ama site ingilizce oldugu için yapamadım :x
Kullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24

Mesaj gönderen abraxas07 »

Resim

Resme bakarsan dowload için tıklaman gereken yeri göreceksin dostum..
Kullanıcı avatarı
bulentkoc1262
Byte4
Byte4
Mesajlar: 154
Kayıt: 06 Oca 2007, 22:38

Mesaj gönderen bulentkoc1262 »

çoook tesekkürler ediyorum arkadaslar dostça kalın :wink:
Cevapla