HDTV ile Duyuları Sarhoş Eden Görüntü Kalitesi

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

HDTV ile Duyuları Sarhoş Eden Görüntü Kalitesi

Mesaj gönderen ultrailker » 01 Şub 2007, 10:29

HDTV'nin büyüleyici dünyası ile ilgili tüm merak edilenleri yazımızda bulacaksınız.

Resim

Televizyon Yayıncılıgının Gelecegi Saglam

Yüksek çözünürlüklü televizyon yayıncılıgı çagı HDTV ile basladı. Tam tabiriyle cam gibi, yüksek parlaklıktaki görüntüler nefes kesen detay derinligi ile birlesiyor. bu yazıda sizlere bu yeni teknolojinin ayrıntılarını ve HDTV konusunda dikkat etmeniz gerekenleri anlatıcaz.

Yüksek çözünürlükteki televizyon görüntüleri, normal PAL yayınların ulasamayacagı, gerçek anlamda bir esneklik ve detay sunuyor.Yaklasık 40 yıllık teknoloji artık kökten degisiyor.

Yepyeni Bir Televizyon Çagının Baslangıcı :
High Definition Televizyon (HDTV) ile eskimis bir gelenek sona eriyor

16:9 oranındaki yayın formatı ve bes kat daha fazla resim kalitesiyle, filmleri ve spor olaylarını sansasyonel bir sekilde yasayacaksınız. Geçtigimiz yaz Almanya'da düzenlenen 2006 dünya kupasında taraftarlar maçları HDTV formatında izlediler. Tabi ülkemizde HDTV yayınları henüz baslamadıgından bundan mahrum kaldık. su anda Avrupa'da yayın yapan birçok ulusal kanal HD yayın yapıyor. Almanya'da Pro7 kanalı bunun öncüsü oldu; ardından Sat1, RTL ve sifreli yayın yapan Premier kanalı yüksek çözünürlükteki HD yayınlara basladılar. Gelecegin yayıncılıgının tüm ayrıntılarını makalemizde bulacaksınız.


HDTV Nedir?

Resim

Daha iyi, daha keskin, daha genis :
Yüksek çözünürlüklü televizyon yayını sinemadaki film izleme keyfinin aynısını veriyor. Yeni televizyon yayın standartı birçok degisimi beraberinde getiriyor.

Never-The-Same-Color :
Bu alaycı söz 50'li yıllardan günümüze Amerika Birlesik Devletleri'ndeki ve Asya'daki yayın normu NTSC için söylenmistir. Ancak Avrupa'da genelde standart olan PAL yayınlar 60'ların sonlarında ortaya çıkmıstır.Yüksek çözünürlükteki yayınları gören insanlar bu iki yayın formatının da oldukça yetersiz ve keyifsiz olduklarının farkına vardılar. High Definition Television (Yüksek Tanımlı Televizyon) Japonya'da Eureka 95 olarak anılan bir grup sirket tarafından üretilip gelistirilmis olan 1920 X 1080 çözünürlüge kadar çıkabilen televizyon yayın sistemidir. HDTV; günümüzün NTSC televizyonlarından yaklasık iki katı kadar yatay, iki katı kadar dikey fazla çözünürlüge, günümüzün standart televizyonlarından bes katı kadar fazla görüntü bilgisine ve CD ses kalitesine (6 kanallı cd-quality surround sound) sahiptir.

HDTV ile yeni lüks TV :
Yüksek çözünürlükteki televizyon, bir devrim anlamına geliyor. HD harfleri, İngilizce'de High Definition yani yüksek tanımlı yayını simgeler. HDTV, en kolay anlayacagımız sekilde; evde izledigimiz PAL TV yayınlarının 5 katı daha fazla sekilde resim kalitesine ulasmamız demek oluyor. Standart resim formatı artık 4:3'ten 16:9'a tasınıyor ve bu format sadece dijital olarak alınabiliyor.

Bunun sonucunda da ortaya yüksek kontrastta daha detaylı ve kaliteli bir görüntü çıkıyor. Görüntü ne kadar genis bir yüzeye yayılırsa televizyona gelen yayının kalitesindeki farklar o kadar gözle görülür olur.

İki HDTV:
Ev kullanımı için iki adet HDTV çesidi bulunmaktadır, bunlar 720p ve 1080i 'dir. HDTV 720p, 1280 x 720 büyüklügünde resmi yayın olarak televizyonunuza gönderir. 1080i ise 1920 x 1080 büyüklügünde resim büyüklügüne sahiptir.
Görüldügü gibi HDTV bu rakamlar ile normal bir televizyon yayının kimi zaman 2 kimi zaman 5 katı genislige ulasabiliyor.Gelmis geçmis en büyük resim büyüklügüne sahip televizyon yayın formatı HDTV, modern televizyon yayıncılıgının kapılarını açıyor. simdi bu büyük yayın formatının resim büyüklügünü, normal televizyon yayınlarının resim büyüklügü ile rakamların dilini kullanarak karsılastıralım.

Resim Büyüklügü :
PAL SİSTEM - HDTV 720p - HDTV 1080i
720 x 576 1280 x 720 1920 x 1080

Pixel Sayısı :
414.700 921.660 2.073.600

Detay Farkı:
- x2 x5

Her sey Dijital :
HDTV resimleri dijital ortamda olusturulmus ve düzenlenmistir. Bu birçok avantajı da beraberinde getirir. Yayının sıkıstırılması sırasında yayında veri ve kalite kaybı yasanmaz. Uydu yayını ve DVD filmlerde MPEG-2 formatı kullanılır. Gelecek bizlere MPEG-4 yayınını getiriyor; çünkü bu yayın formatındaki resimler daha fazla ton kanalına sahiptirler.

HDMI ile her sey tek kablonun ucunda:
simdiye kadar pahalı ve tam benimsenmemis olan DVI yüksek kalitedeki görüntünün tasınması için tek yoldu; fakat sektörde önemi yeni anlasılan ve tek olma ve yolunda emin adımlarla giden HDMI görüntü ve ses aktarım teknolojisi, DVI'nın yerini alamaya artık hazır.

HDMI (High-Definition-Multimedia-Interface) ile kablo kalabalıgı bir anlamda ortadan kalkıyor. Tek bir kablo ile süper kalitede resim ve ses alınabiliyor. HDMI, 5Gbps gibi oldukça yüksek bir bant genisligi saglıyor. 1080p çözünürlügündeki görüntü ve 8 Kanal 192 Khz'de kodlanmıs sesin 4Gbps'dan daha az bir bant genisligine ihtiyaç duydugunu düsünüldügünde, HDMI hem bu günün hem de gelecegin görüntü ve ses aktarım standartı olacak.

Gerçek Standart HD-ready'den Baskası Degil

Resim

Standart HD-ready'den Baskası Degil:
HD-ready logosu beamer'lardan (video projeksiyon cihazı) son model televizyonlara kadar birçok cihazın üzerinde yer almakta. Bu logoya sahip olan ürün HDTV yayınlarını alabiliyor demektir.

Gelecegin TV yayınlarına hazır:
Cihaz satın alırken üzerinde HD-ready logosu olup olmadıgına dikkat etmek önemlidir. Piyasada satılan birçok LCD monitör ya da TV, plazma TV ve beamer cihazları artık HDTV uyumlu. Ancak satın alırken yine de üzerindeki logoya dikkat etmeli ve ileriyi düsünmeliyiz. Üreticilerin cihazlara koydugu bu küçücük logo bize yani Türk tüketicilere yakın bir gelecekte eglenceyi ve yüksek kalitedeki yayını ulastıracaktır.
HD-ready logosuna sahip bir cihaz en azından HDTV yayınlarındaki resimler en az 720 ve 1080 noktayı almalı ve DVI ya da HDMI çıkıslarına sahip olmalıdır. Bu ürünler (YUV) çıkısına sahip olmalı ve resimleri 50 ile 60 Hz'de tam ve kusursuz bir sekilde gösterebilmelidirler.

HD-ready ile Kendine Has Kreasyon:
HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahiptir. Böylece tasınan verinin kayıt altına alınması veya çogaltılması engellenir. DVI kablo teknolojisine göre daha ucuz ve daha güvenli olan sistem birçok kez test edilmis ve basarılı sonuçlar vermistir. Çözünürlük kalitesindeki artıs dikkat çekicidir.
İki adet HD-ready cihazdan örnek verelim: Loewe'nin Plasma TV'si Xelos A42 1.024 x 1.024 resim çözünürlügünde 56 piksel kaybı ile geliyor. Bu HDTV yayınlarını alırken bir kalite problemi olusturmuyor ve 1080 resim noktasını tam anlamıyla verebiliyor.
Diger bir cihaz ise NEC firmasının 42 XR 3 Plasma Tv'si. 1024 X 768 resim çözünürlügü ile biraz kalite kaybı yasatıyor. Ancak piksel kaybı yasatmadıgından 1280 noktayı panel üzerine tam bir sekilde yerlestirebiliyor.

Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

Resim

Resimdeki canlılıgın büyüsüne kapılmadan neyi ne için seçtigimizi bilmeli ve HDTV destekli cihazları satın alırken oldukça dikkatli olmalıyız.

HDTV evimize nasıl ulasır?
HDTV sinyalleri su anda sadece uydular üzerinden gönderiliyor. Avrupa'daki kablo TV kullanıcıları henüz bu hizmetten yararlanamıyorlar. Yüksek çözünürlükteki bir yayını alabilmek için HD-ready logolu bir televizyona ve yine HDTV destekli bir uydu alıcıya ihtiyacınız var. su anda Almanya'daki kullanıcılar için QS 1080R, IDL-5000 gibi cihaz seçenekleri bulunmakta. Bu receiver'lara MPEG-4 yayın formatı hükmediyor. Almanya'nın Digiturk'ü olarak nitelendirebilecegimiz Premiere yayın platformu abonelerine 2006'nın Kasım ayından beri HD-TV yayınlarını ulastırıyor.

Eski Televizyon Tüplerine Veda:
Yüksek çözünürlüklü yayın PAL yayın uyumlu bir cihazda çalıstırılamaz. Tek ihtiyacınız olan yüksek çözünürlügü seyredebilmeniz için gereken ekipmanın yani LCD, Plazma ya da bir beamer sahibi olmanızdan geçiyor. Alacagınız ürününün, en küçük HDTV standartı olan 720p'yi desteklemesi ve üzerinde HD-ready logosunun olması gerekiyor. En önemli konulardan biri ise aldıgınız ürünü aldıgınız yerde test etmeniz olabilir. Paneldeki çözünürlük kalitesi, TV yayınlarının sinyalini alıs kalitesi ve HD-DVD cihazından gelen video görüntülerini gözle test etmelisiniz. Çünkü bu cihazlar yazımızda birçok kez bahsettigimiz üzere yüksek resim kalitesine sahiptirler.

Kopya koruması olmak zorunda:
Tasınan verinin kayıt altına alınmasının veya çogaltılmasının engellenmesi de çok önemlidir. Çünkü bu sayede bilgisayarlara nihayet tam güvenli paralı içerik dagıtılabilecek. Bunun ileri de bir sorun teskil etmemesi gereklidir. Bu yüzden alacagınız bir HDTV uyumlu ürünün HDCP içerik koruma güvenlik yeteneklerine sahip olması menfaatinize olacaktır.

Alternatif High Definition:
Birçok kullanıcı (Türkiye'de hiç birimiz) HDTV yayını alan bir uydu alıcıya ya da paralı HDTV yayını yapan bir yayın platformuna sahip degiller. Ancak yüksek çözünürlük keyfini hepimiz PC'mizde yasayabiliriz. Apples iTunes ya da die DivX-Player programlarının web sitelerinde yüksek çözünürlüklü film fragmanları bulunmakta. Bunları bilgisayarımıza indirip ekranımızda test edebiliriz.

HDTV hakkındaki en önemli baslıklar

Resim

simdi ana baslıklar altında bu yeni yüksek çözünürlükteki yayının baslıca özellerini kısaca açıklayalım.

24P :
Sinema ve TV filmlerini saniyede 24 kare ile 1920 x 1080 pikselde gösteren yüksek çözünürlüklü yayın formatı.

Blu-Ray :
Blu-Ray olarak da bilinen yeni nesil optik disk formatıdır. Matsushita, Pioneer, Philips, Sony, LG, Hitachi, Samsung, Dell ve Apple gibi dünyanın önde gelen üreticilerinin Blu-ray Disc birligi (Blu-ray Disc Association - BDA) adı altında gelistirdikleri bu yeni format özellikle yeni nesil yüksek çözünürlüklü (HD) videoların tek bir diskte saklanabilmesinde yararken aynı zamanda çok büyük miktarda veri depolamaya da yardımcı oluyor. 27 GB ile 54 GB arası veri saklayabilen bu diskler ile HD-DVD keyfi mükemmel bir sekilde yasanıyor.

HDCP :
Yüksek tanımlamalı genis banttan yayınlanan yayınlarının içeriklerinin, yapımcı/yayıncı lehine olan hak ve menfaatlerinin korunması protokolüdür. Avrupa'daki yasaya göre paketlerden gelen HDTV yayınları HDCP kuralına göre izlenir; yani sadece panelinizdeki uyumlu bir DVI/HDMI girisi varsa izlersiniz, giris terminaliniz uyumlu degilse izleyemezsiniz. İlerde bütün HD yayınlar bu sekilde izlenecektir.

HD-DVD :
High-Density-Disc yüksek kapiseteye sahip, DVD'nin gelismis bir versiyonu olarak biliniyor. Mavi bir lazer ünitesi tarafından okunan disk sundugu 65 GB'lık saklama kapasitesiyle HDTV'nin en yeni video ve ses codec'lerini barındırabilecek ve yayınlayabilecek yetenege sahip. NEC, Toshiba, Intel, IBM ve Time Warner gibi firmalar HD-DVD için çalısmalarına aralıksız devam etmekte.

HDMI :
Saniyede 5 Gbps bant genisligi ile HDTV teknolojisini tam destekleyen HDMI baglantısı ile kayıpsız bir sekilde 15 metre görüntü ve ses aktarımı mümkün olabiliyor. HDMI tek bir kablo ile kablo salatasına bir son vermeyi hedefleyen bir teknoloji.

HD-ready :
Avrupa Bilgi, İletisim ve Tüketici Elektronigi Teknolojisi Birligi tarafından bir standart olarak olusturulan amblem tüm HD-TV yayınlarını alabilen cihazların üzerinde yer alması zorunlu bir etikettir. su an bu standart üreticilerin kendileri tarafından kontrol edilmekte.

HDTV :
Yüksek çözünürlükteki televizyonlar 16:9 formatında 1280 x 720 pikselde çalısırlar. En yükse HDTV resim çözünürlük oranı 1920 x 1080 pikseldir. Amerika Birlesik Devletleri'nde ve Japonya'da HDTV yayınları oldukça revaçta.

MPEG -2/-4 :
Bunlar video ve ses kodlama standartlarıdır. MPEG ismi İngilizce'de Motion-Pictures-Expert-Group'un kısaltılmıs halidir. Bu ses ve video formatları DVD'ler ve HDTV yayınları için artık standart haline gelmislerdir. MPEG-4 yayın formatı, kendisinden çok daha eski olan MPEG-2'ye oranla çok daha iyi kodlama kabiliyetine ve dolayısıyla kaliteye sahiptir.

WMV-HD :
Windows Media Video - High Definition, Microsoft'un yüksek çözünürlüklü, yüksek sıkıstırma oranı sahip çok iyi resim kalitesine sahip video formatıdır. Video filmleri DVD ile 720p kalitesinde oynatabiliyor.Cevapla