Ev Sinema Sistemleri Hakkında Herşey

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Ev Sinema Sistemleri Hakkında Herşey

Mesaj gönderen ultrailker » 28 Oca 2007, 04:45

Oturma odanızda gerçek sinema keyfini kaliteli görüntü ve gerçek sesler ile yasayın

Resim

Size Özel Film Sarayınız

Oturma odanızda gerçek sinema keyfini yasayabilirsiniz. Bu yazıda kisisel ev sineması sistemini kurmak için evde nelere ihtiyacınız oldugunu, kullanılacak cihazları, dikkat etmeniz gerekenleri bulacaksınız.

James Bond'u gerçek hayattaymısçasına görmek ister miydiniz? Aston Martin'in o huzur veren motor sesini art alanda duymak ister miydiniz? Tek ihtiyacınız olan size özel bir ev sinema sistemidir.

DVD-Player ile hayatımıza giren filmler, Video projektörleri ve ses sistemleri ile oturma odamıza gerçek sinema kalitesiyle geliyor. Ev sineması sisteminizi kurarken satın almada dikkat etmemiz gerekenleri inceleyecegiz. Tabi PC'niz bir multimedia canavarıysa isiniz biraz daha da kolaylasabilir. Film baslasın!

DVD Oynatıcınızı seçerken

Resim

DVD-Player'ların hemen hepsinin resim kalitesi sinemadakine es degerdir. Bu yüzde artık eski teknolojinin modası analog video kaydedicileri bir kenara bırakmanın zamanı geldi.

Yüksek kalitede keyifli bir sekilde film izlemek için fiyatı sadece 40Euro'dan baslayan fiyatlarla bir DVD-player edinebilirsiniz. Bu fiyat sınıfındaki oynatıcılar tabi ki resim kalitesi bakımından pahalı modellerin gerisinde kalıyor.Ancak 100Euro civarındaki oynatıcılar hem daha çok video formatını destekliyorlar hem de daha iyi resim kalitesine sahipler.
Eger televizyon yayınlarını kaydedip arsivlemek isterseniz bunun için de bir DVD-Recorder edinmeniz gerekiyor. 200Euro'dan baslayan 500Euro'ya kadar uzanan fiyat etiketlerine sahip bu ürünler ile bir adet DVD diske 2 saatlik yüksek kaliteli görüntü kaydedebilirsiniz.

Player veya Recorder alırken ilk dikkat etmemiz gerekenler:

YUV Çıkısı: Video projektörleri ve bazı televizyonları cihazımıza baglamamız için gerekli olan bir destektir.

Dijital ses çıkısı: Aldıgınız DVD oynatıcı yüksek resim kalitesiyle beraber çok temiz ses kalitesi vermek üzere tasarlanmıslardır. DVD oynatıcınızdaki optik ses çıkısı ilerde alacagınız bir donanımı verdigi destekle sisteminize eklemenize yardımcı olacaktır.

Hata Düzeltme: Görüntü üzerindeki renk kalitesi düsüsünü, disk okuması sırasındaki görüntü donmalarını en aza indiren oynatıcılar da mevcut ve tabi ki bu biraz daha fazla ücret ödemek olacak.

Desteklenen Formatlar: Her DVD oynatıcı, her video formatını desteklemez. Ucuz olarak nitelendirebilecegimiz bir ürün sınıfından alacagınız oynatıcı size sadece müzik marketten aldıgınız bir DVD filmi izletebilir. Ancak kesenin agzını biraz açarak piyasadaki diger cihazları incelediginizde göreceksiniz ki DivX, XviD ya da MPEG4 gibi formatlar playerlar tarafından basarılı bir sekilde oynatılabiliyor.

Daha Büyük ve Daha Güzel Görüntüler

Resim

Daha Büyük ve Daha Güzel Görüntüler Video Projeksiyon Sisteminde

Gerçek sinema hissi video projeksiyon cihazıyla geliyor. Evimizde daha önce görmedigimiz kadar büyük görüntülerle keyifli seyirler.

Video projeksiyon cihazları, Plasmalar ve çok parlak ekranlı televizyonlar arasındaki dijital görüntü rekabeti 1,5 metrelik yüksek resim boyutu gösterimiyle devam ediyor. Buna karsılık bir video projeksiyon cihazlarıyla resmin büyüklügü 2 ila 7 metre arasında bir rakama ulasabiliyor ki bu gerçekten çok büyük bir görüntü demek. Bu büyüklükteki görüntünün gerçek kalitesini yasamak için karanlık bir odaya ihtiyacınız var.

Standart kalitedeki bir projeksiyon cihazının fiyatı ortalama 1000Euro civarından baslıyor. Alacagınız bu cihazla filminizi gerçek 16:9 resim formatıyla izleyebilirsiniz. Eger bu yayın destegine sahip olmaya bir televizyon yayını izlemek istiyorsanız 4:3 PAL yayın formatına geçebilir ve gerçek seyir keyfi yasayabilirsiniz.

Farklı Tipler:
su anda piyasada olan projeksiyon cihazları iki farklı tipte mimari yapıya sahiptirler.Ev kullanımı için ideal olan bu cihazları inceleyelim:

LCD yani akıcı kristalli video projeksiyon cihazları genelde fiyat olarak uygundurlar, resim kaliteleri de oldukça tatmin edicidir,tabi modellerinin resim göstermedeki parlakları fiyatlarıyla paralel olarak artarlar.

DLP yani dijital ısık islemi teknolojisi kullanılan modeller daha keskin kontrast oranlarına sahip olmakla beraber lamba ömürleri boyunca oldukça kaliteli resim vermek üzere tasarlanmıslardır.

Satın almadan önce bazı tavsiyeler:
Öncelikle dikkat etmemiz gereken, alacagımız ürünün dogal renklere,yüksek keskinlik derecesine ve iyi kontrasta ulasıp ulasamadıgıdır. Bunu karanlık bir yüzeyde test etmeniz menfaatinize olacaktır. Çünkü gerçek renkleri ancak bu sekilde görebiliriz.

- Projektörlerin lambasını ve islemcisini sogutan fanın güçlü sogutması ve islevini geregince yapması gerekir. Projektör içersindeki fan filmdeki renk tonlarının agırlıgına ve çesitliligine göre hızlı ve sesli çalısır.
- Alacagınız cihaz XGA standartına uygun olmalıdır. Bu da resmin 1024 x 768 pikselde net olarak gösterilmesi demektir. DVD'den bir film izlediginizde renk ve görüntü kaybının ve resim geçislerinde görüntü bulanıklıgı yasanmaması için bu standarta dikkat etmek önemlidir.
- Ürünü satın alırken dikkat etmemiz gereken bir diger husus da lamba degisimi yapabilecegimiz modelin dogru seçilmesidir.Projeksiyonlar belli bir süre kullanıldıktan sonra görüntü parlaklıklarını kaybederler bunun ömrü de çalısma kosullarına,markaya,modele göre 1500-3000 saat arası olabilir.Cihazın lambasının ömrü sona erdiginde yenisini 500Euro gibi bir fiyatla degistirebilirsiniz.

Keten Perdeden mi yoksa Sadece Duvardan mı?

Profesyonel izleme perdeleri en yüksek resim kalitesini garanti ediyor, tabi film izlenecek odanın karanlık olması ve izleyicilerin dogru yerlere konuslanması sartıyla. Eger iyi kalite bir keten perdeye 100Euro civarında bir parayı vermem derseniz evinizin en düz yüzeyli ve açık renkteki duvarını sinema perdesi olarak kullanabilirsiniz.

AV Receiver ile Surround

Resim

AV Receiver ile Surround Ses Sistemi Olusturmaya Hazırlık

Büyük ve net görüntülerin tek ihtiyacını muhtesem ses kalitesidir. AV-Reciver'lar DVD oynatıcınızdan gelen ses sinyallerini siz daha muhtesem ses kalitesine ulasın diye güçlendirir.

Ev Sinema sisteminizin en önemli parçalarından biri AV-Receiver'ınızdır:

Ses alıcı sisteminize evinizdeki her türlü görüntü oynatıcıyı basit birkaç kablo ile baglayabilirsiniz. Gerçek Surround sesi duyabilmemiz odamızda gerçek sinema keyfini yasayabilmemiz için oldukça gereklidir.

Teknikerler birçok farklı efekti duyabilmeniz için saran ses sistemi teknolojisi gelistirmislerdir. Birçok AV-Receiver üzerinde Dolby Digital ve Digital Theatre Sound amblemlerini görebilirsiniz. Bu son teknoloji metotlarıyla yayınlardan gelen sesleri Dolby kalitesiyle duyabilirsiniz.AV-Receiver'ların ses kaliteleri,bas ve tiz kuvvetleri hem kalite hem fiyat bakımından farklılık gösterirler. 250-300Euro'luk bir cihaz aldıgınızda sinema filmlerindeki ses efektlerini oldukça iyi bir sekilde duyabileceksiniz. Satın almaya gittiginizde dikkat etmeniz gereken tek sey ses kulagınıza güvenmek olacak.

Hoparlörlerin Tam Ortasında

Resim

Kulakların gerçek akustigi iki kanallı olarak alabilmesi bir sag bir de sol hoparlöre yani Stereo dedigimiz sisteme ihtiyacı vardır.5.1 Ses sistemleri sesi 5 kanallı hoparlörden ve 1 adet Bass Kutusu(Subwoofer)'dan aktarırlar:

Sesin uydu hoparlörler ve subwoofer arasında ayrıstırılmasıyla çevresel ses (surround) elde edilir. Film, müzik gibi Dolby Surround ses formatı uygulamalarınızda çevresel ses almamızı saglar. Çevresel ses 5.1 ses sistemleri kullanılarak elde edilir. 5.1 ses sistemlerinde ise 5 adet uydu 1 adet subwoofer bulunur. Tiz sesleri uydu hoparlörlerden, bass sesleri ise subwoofer'dan duyulur. Standart bir ses kartı ile stereo, yani iki kanal ses elde edilebilir. Stereo ses için 2 adet hoparlör yeterlidir. Hoparlörlerinizden en iyi çevresel sesi alabilmek için hoparlörlerinizi uygun bir sekilde yerlestirmeniz gerekir.

5.1 ses sistemlerinin diger standart hoparlörlerin dizilislerinden farklı bir dizilisi vardır. 4 adet uydu hoparlörü odanın her bir kösesine yerlestirilir. Subwoofer'ın ise görüntünün gelecegi bölgenin altına, sag tarafa ve mümkünse sert zemine koyulması gerekir. 5.1 ses sistemlerinin ise 5. uydu hoparlörü görüntünün geldigi bölgenin üstüne yerlestirilir. 5.1 ses sistemlerinin bu sekilde dizilmesinin sebebi ise en iyi çevresel sesin bu dizilis ile saglanmasıdır.
Üreticiler 6.1 ve 7.1 sistemleri de gelistirip, piyasaya sunmuslardır. Bu gelistirmeler hep daha bir iyi bir ses kalitesine ulasabilmek için yapılmaktadır.

PC'ler ya da DVD-Player'lar için hazırlanmıs bu sistemler AC3-Decoder'ine sahip hoparlörler ile birlikte gelmektedir. Kulagımıza gelen sesin kalitesi AV-Receiver'ın ve hoparlörlerinin ses codeclerini çözümlemesiyle dogru orantılıdır.

Kaliteli bir ses sistemi, 250 dolarda'dan baslayan ve binlerce dolara ulasan çözümlerle piyasada sizin seçiminizi beklemekte.

Alternatif : Multimedia-PC

Resim

Bir DVD-Recorder ya da AV-Receiver satın almak istememeniz ev sineması keyfinden mahrum kalmanız anlamına gelmez.

Günümüzün standart özelliklerine sahip kisisel bilgisayarınızın DVD okuyucusuyla her tip ekrana ya da izleme platformuna görüntüleri aktarabilirsiniz. Bilgisayarınıza alacagınız fiyatları 40-50 Dolardan baslayan bir televizyon kartı il e televizyon yayınlarını kaydedip DVD yazıcınız ile diske aktarabilirsiniz.

Bilgisayarınızda bulunan ses kartı ise Surround sesi çözümleyebilmedir. Piyasada 30-40 dolara bulabileceginiz günümüz standartlarındaki bir ses kartıyla ev sinema keyfine ortak olabilirsiniz.Eger laptopunuzda bu keyfi yasamak isterseniz de harici bir ses kartı satın alabilirsiniz. Piyasadaki birçok laptopta bulunan dijital ses çıkısına sahip oldugunuz AV-Receiver'ınızı 70 Euro gibi bir bedel ödeyerek baglama imkanına da sahipsiniz.

PC'ler oldukça sesli olabilirler ve gelen fan gürültüleri evde sinema keyfini yasamak isterken sizi biraz öfkelendirebilir. Ancak kablosuz çözümlerle bunun önüne geçmemiz mümkün olabilir. Bilgisayarınız oturma odanızda degil yine çalısma odanızda olsun. PC'nizin görüntü ve ses çıkıslarını oturma odanızdaki sistemle(tv-hoparlör vb.) bir iki kablo ya da kablosuz görüntü aktarım yöntemiyle baglayabilir ve bilgisayarınızı kablosuz klavye ve mausenizle rahatlıkla kontrol edebilirsiniz.Kullanıcı avatarı
mavigece
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 932
Kayıt: 16 Mar 2006, 08:55
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen mavigece » 28 Oca 2007, 11:01

böyle bir odam olacak evden heralde kimse çıkmaz sinema niyetine kullanırlar.. özelliklede kızlar :D:D:D :lol: :lol: :lol:
http://www.devasabilisim.com.tr - http://www.sefaaydin.net

Kullanıcı avatarı
editci
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1234
Kayıt: 06 Nis 2006, 16:30
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Mesaj gönderen editci » 01 Şub 2007, 11:33

bilgilendirici güzel bir çalisma. tesekkürler paylasiminiza.

Cevapla