İnternetten 1 saniyede 3 dvd lik veriyi download ettiler

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29033
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

İnternetten 1 saniyede 3 dvd lik veriyi download ettiler

Mesaj gönderen velociraptor » 17 Oca 2007, 04:02

Data aktarımını hızlandırmak için yapılan çalısmalardaki bu en son gelisme, saniyede 13 gigabyte yani 3 DVD dolusu içerigin üzerinde datanın aktarılması anlamına geliyor.

Siemens'in 100 millik bir mesafede ulastıgını açıkladıgı hız, fiber optik kablo üzerinden simdiye kadar gerçeklesen en yüksek hız olarak kaydediliyor.

Bir saniyede 3 tane DVD dolusu datanın aktarılmasını saglayan 107 gigabit gibi süper aktarım hızları, önümüzdeki dönemde çok daha fazla yogunlasması beklenen, online oyun, müzik ve video gibi multimedya içerigi için de gerekli altyapı destegi saglayacak.

Siemens'in gelistirdigi yeni data gönderip alma mantıgında, data optik isarete dönüstürülür ve geri alınırken bütün islem elektronik olarak gerçeklesiyor. su andaki mevcut sistemde ise data transferi gerçeklesmeden önce sinyaller daha küçük ve sayıca daha fazla hale getiriliyor. Bu isleme çogullama (multiplexing) adı veriliyor.
Daha sonra tekrar optik sinyalden elektrik sinyaline dönüstürülüyor. Bu yöntem hem ag kapasitesini düsürüyor hem de de maliyetleri artırıyor.

Siemens'in, Micram Microelectronic, The Fraunhofer Institute for Telecommunications ve The Eindhoven Technical University isbirligi ile gerçeklestirdigi deneme ile ilgili ilk prototip ürünleri 2010 yılı sonunda çıkarması bekleniyor.

ALINTIDIRCevapla