Microsoft, Windows dışında neden yok!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Microsoft, Windows dışında neden yok!

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 11 Oca 2007, 17:11

Yazılım dünyasının lideri Microsoft, Windows ürünüyle liderligi elinde bulundururken, bunun dısında yatırım yaptıgı pek çok farklı alanda hedefledigi basarıyı yakalayamıyor

Windows adlı ürünüyle tüm dünyada yazılım pazarının tartısmasız hakimi olan Microsoft, teknolojide son dönemin popüler olan alanlarına yeni ürünlerle giriyor ama ulasmak istedigi basarıyı bir türlü yakalayamıyor.

Dünyada masaüstü bilgisayarların yüzde 90’ında bulunan Windows isletim sistemiyle pazarın lideri olan Microsoft, bu alan dısında piyasaya çıkardıgı pek çok yeni üründe böylesine bir basarıya ulasabilmis degil.

Uluslararası platformlarda yapılan analizlerde Microsoft’u, yeni girdigi alanlarda 'trendi yaratan degil, takip eden’ konumunda olmasının zorladıgı belirtiliyor.

Microsoft ayrıca, en iddialı ürünü Windows XP’nin yerini alacak Vista’nın da piyasaya çıkısını iki yıldan bu yana pek çok kez erteledi.

Firmadan yapılan son açıklamaya göre, pek çok yeni özelligi içerisinde barındırdıgı açıklanan Vista, 2007’nin ocak ayında pazarda olacak.

Gates gidiyor
Bu arada, sirketin kurucusu ve patronu Bill Gates, böylesine bir dönemde islerinin büyük bölümünü, Lotus Notes’un tasarımcısı Ray Ozzie’ye devretme kararı aldıgını açıklamıs durumda.

Microsoft için önümüzdeki dönem oldukça zorlu olacak gibi duruyor. Çünkü isletim sistemi dısında rekabet ettigi pek çok alanda pazarın liderlerinin önemli hâkimiyeti var.

Müzikçalar pazarında Apple iPod, arama motoru dünyasında Google, video alanında YouTube (Google, 1.65 milyar dolara önceki hafta satın alacagını duyurdu) ve medya baronu Rupert Murdoch’ın sahibi oldugu online bulusma noktası MySpace.com gibi ürünler alanlarında oldukça iddialı durumdalar.

Ray Ozzie’nin hızlı yükselisi
sirketin yönetimini devralmaya hazırlanan Ray Ozzie’ye gelince. 1980’lerin baslarında VisiCalc adlı bir programı gelistirmisti. 1983 yılında Microsoft’un rakibi Lotus Development’a giren Ray Ozzie, daha sonra is yazılımları üreten Groove Networks adlı sirketi kurdu. Microsoft, Groove Networks firmasını 2005 yılında satın aldıgını duyurdu ve Ozzie’yi teknik islerin basına getirdi.

Ray Ozzie, Microsoft içinden gelen bir isim degil. Böylesine bir görev için bugüne kadar Gates ile yakından çalısma fırsatı bulan bir ismin degil de, Microsoft bünyesine yeni katılan bir ismin seçilmesinde, son dönemde yatırım yapılan alanlardaki beklenen basarının elde edilememis olmasının da etkisi büyük gibi gözüküyor.
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Cevapla