İnsanın Gen Haritası Tamamlandı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

İnsanın Gen Haritası Tamamlandı

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 10 Oca 2007, 19:02

Degisik ülkelerden bilim adamları, dünyada yasayan insanların genetik degisim kalıplarını ortaya koyan gen haritasını tamamladı.

İnsan genetik kodlarını olusturan 3 milyar harfin dizilimlerini bir haritada birlestiren genom projesi, herhangi iki insanın, birbirine genetik olarak yüzde 99.9 benzedigini ortaya koymustu.

Birçok ulustan bilim adamlarının bir araya gelmesiyle yapılan çalısma sonucunda, simdi de bu yüzde 0.1`lik farkı açıklamak için daha detaylı bir harita çıkarıldı.

Birbirimizden farkımız SNP`lerimiz
`HapMap` denilen bu harita, genetik degisimlerin belirleyicisini, yani tek nükleotid polimorfimzleri (SNP-single nucleotide polymorphisms) gösteren daha detaylı bir harita. Bir insanı digerinden farklı kılan sey ise SNP`lerin farklı dizilimleri.

Yeni harita SNP`lerin bölge bölge gruplandıgını (haplotipler) ve enformasyon blokları olarak insandan insana kalıtım yoluyla geçtigini gösteriyor.

İnsanlarda yaklasık 10 milyon SNP bulunuyor ve biraraya gelmis bir SNP setine ise `haplotip` deniliyor. SNP`ler, insanın genetik sifresini olusturan 3 milyar DNA harfi içerisinde farklı dizilimleri gösteriyor.

200 bilim adamı çalısıyor
İngiltere, ABD, Kanada, Japonya, Nijer ve Çin`den 200 bilim adamının çalıstıgı Uluslararası HapMap Konsorsiyumu, Asya, Afrika ve ABD`den 269 kisinin kanlarından alınan DNA örneklerini kullanarak HapMap haritasını gelistirdi.

HapMap`ın ilk asamasında 1 milyondan fazla SNP bulunuyor, hala çalısmaları süren ikinci asama HapMap`da ise 2 milyon SNP daha haritaya eklenecek.

Oxford Üniversitesi`nden Profesör Peter Donnelly, "gen dizilimleri, bize insanı yapan birçok parçanın listesini veriyor, HapMap ise göstergeler saglıyor. Yaygın hastalıklarla ilgili genleri ararken, bu göstergeler üzerinde yogunlasabiliriz" dedi.

Önce moleküler neden, sonra tedavi
Bilim adamları HapMap`ı kullanarak, hastalıgın temelindeki genetik nedeni tespi etmek için, hastalıklı insanların SNP kalıplarını, saglıklı insanlarınki ile karsılastırabilecek.

İnsanın gen haritasının tamamlanması, seker hastalıgı, kalp hastalıkları ve kanser gibi yaygın hastalıkların moleküler nedenlerinin belirlenmesi çalısmalarını da hızlandıracak
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Cevapla