NASA'nın Sistemine Giren Türk

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
İletişim:

NASA'nın Sistemine Giren Türk

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 10 Oca 2007, 18:57

Resim

NASA'nın milyarca dolara kurdugu sistemine mecidiyeköy'deki evinden giren Türk bunu nasıl yaptı?

Türkiye’nin amatör kadın telsizcisi Gülay Basak, NASA’nın milyarlarca dolara kurdugu haberlesme sistemine, Mecidiyeköy’deki evinden girmeyi basardı.

Uzay istasyonu astronotu McArthur’a çagrı gönderen Basak ‘Aman Tanrım Türkiye’den bir kadın’ yanıtını aldı.

Birçok insan için sinir bozucu olarak algılanan telsizlerin cızırtılı sesi Gülay Basak ve esi Mehmet Basak için yasamlarının kaynagı.

Çünkü onlar uluslararası telsiz ehliyetine sahip iki çift. Mehmet Basak 15 yasındayken Telsiz ve Radyo Amatörleri Cemiyeti’ne ait dergiyi karıstırmasıyla basladı. Mehmet basak Gülay hanımla evlenince basak çifti telsiz kurdu oldular.

Gülay Basak’ın uluslararası telsiz kodu TA1YB, açılımı Tango Alfa One Yanki Bravo... 25 yılını telsiz basında bu anonsla geçiren Gülay Hanım evini bile telsize göre seçti. Ulus’ta baktıkları dairede frekans uymayınca Mecidiyeköy’deki bir apartmanın çatısı bacası akan dairesine yerlestiler.

GÜLAY Basak hayatının görüsmesini ise Uluslararası Uzay İstasyonu Astronotu Bill McArthur’la yaptı. Kendileri gibi amatör telsizci olan astronotu takibe alan Basak çifti, uzay istasyonunu Hazar Denizi üzerinde yakaladı. Saatler gece yarısını gösterdiginde 350 kilometre yükseklikteki istasyona ilk mesajı yolladı. gülay basak olyaı söyle anlattı:

McArthur ‘Ooo Türkiye... Aman tanrım bir kadın telsizci’ diye cevap verdi. ‘Merhaba ben Gülay nasılsınız. Yukardasınız tanrı sizi korusun’ dedim. O da ‘Tesekkür ederim’ dedi. İstanbul’a davet ettim. Üç-dört dakika süren görüsmemiz bitti. NASA bana bir süre sonra görüsme yaptıgıma dair bir kart gönderdi.
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...