Google'a Çok Kızdı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
ultrailker
Megabyte2
Megabyte2
Mesajlar: 1166
Kayıt: 25 May 2006, 19:46
cinsiyet: Erkek

Google'a Çok Kızdı!

Mesaj gönderen ultrailker » 09 Oca 2007, 12:07

Firefox'un yaratıcısı Blake Ross, Google hakkında pek iyi seyler düsünmüyor. Bakın neler söylemis...

Resim

Blake Ross, Blog'unda Google hakkında negatif yorumlarda bulundu. Ross'un düsüncesine göre Google giderek partizan bir tutum takınıyor ve yogun sekilde kendi hizmetlerinin reklamını yapıyor.

Örnegin "Photo sharing" (resim paylasımı) benzeri bir arama yapıldıgında Google ipuçları adı altında kendi resim yazılımı Picasa'yı tavsiye ediyor. Aynı sekilde, "Blog" ya da "Calendar" kelimeleri arandıgında yine ipucu olarak Google uygulamaları, yani Blogger ya da Calendar tavsiye ediliyor.

Ross, bu durumda arama motorlarının liderine güvenilemeyecegini belirtiyor. Halbuki Google kendisini güvenilir, kullanıcı çıkarlarını önde tutan ve gücünü kötüye kullanmayan bir sirket olarak tanıtıyor.

Ross, kullanıcı için en iyi seçenegi teskil etmediginden bu ipuçlarını hatalı buluyor. Google'ın da Microsoft gibi belli bir alanda tekel oldugunu belirten Ross, bu nedenle sirketin daha sorumluluk sahibi bir tavır sergilemesi gerektigini söylüyor.

Bahsedilen bu ipuçları Türkçe menülü Google'da henüz gösterilmiyor. Arama çubugunun yanındaki Tercihler baglantısına tıklayıp, Arabirim Dili'ni İngilizce olarak belirlediginizde ve ardından Tercihleri Kaydet'e tıkladıgınızda, Google arabirimi artık İngilizce oluyor ve İngilizce kelimelerle arama yaptıgınızda bu ipuçları gösteriliyor.

CHIP OnlineCevapla