Toshiba’dan ‘2.5 inç’te rekor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Toshiba’dan ‘2.5 inç’te rekor

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 16 Kas 2006, 23:12

Resim

Toshiba, Tayvan’ın başkenti Taipei’de düzenlenen Computex bilişim fuarında en son disk teknolojisini tanıtarak, veri depolama alanında yeni bir rekorun sahibi oldu. Şu ana kadar ulaşılan en yüksek ‘yoğunluğa’ sahip olan 2.5 inçlik disk, milimetrekare başına 277.1 megabit veri depolayabiliyor.



Tayvan’ın başkenti Taipei’de her sene düzenlenen, CeBIT’ten sonra dünyanın ikinci, Asya’nın ise birinci en büyük bilişim fuarı olan Computex, bu sene Toshbia’nın sabit disk alanında kırdığı yeni bir rekora sahne oldu. Toshiba, 200 gigabayt veri depolayabilen 2.5 inçlik yeni ürününün dünyanın en ‘yoğun’ sabit diski olduğunu ilan etti.




MK2035GSS isimli Toshiba’nın yeni sürücüsü, 2 metal diske ve dört yazma/okuma kafasına sahip. ‘Dikey manyetik kayıt teknolojisini’ kullanan disk, milimetrekare başına 277.1 megabit (veya inçkare başına 178.8 gigabit) depolayabiliyor. Bu yoğunluk, gene Toshiba’nın elinde bulunan, inçkare başına 133 gigabitlik önceki rekoru kırıyor. Yeni diskin seri üretimine Ağustos ayında başlanması bekleniyor.



2.5 inçlik diskler, 3.5 inçlik diğer disklere göre yavaş olsalar ve dar depolama alanı sunsalar da, düşük enerji tüketimi ve hafiflik gibi avantajlara sahipler. Bu nedenle daha çok taşınabilir aygıtlarda yer buluyorlar. MK2035GSS’nin, Microsoft ve Japon firması NTT DoCoMo ile ortaklaşa bir şekilde, Toshiba tarafından Japonya piyasası için geliştirilen bir dijital müzik çalarda kullanılacağı düşünülüyor.



Cevapla