Intel, irlanda’da cip fabrikasi acti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Intel, irlanda’da cip fabrikasi acti

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 11 Kas 2006, 17:43

Intel, İrlanda’da yeni kuşak çiplerin üretileceği ve yeni teknikleri deneneceği bir fabrikayı faaliyete geçiriyor.

ASSOCIATED PRESS
Güncelleme: 12:39 TSİ 23 Haziran 2006 Cuma

DUBLIN - Türkiye’yi de ziyaret eden Intel CEO’su Paul Otellini, İrlanda’da yeni fabrikanın açılışını yaptı. Dublin’de kurulan fabrika, şirketin 65-nanometre teknolojisinde çip üreten ABD dışındaki tek fabrikası. Intel’in 65 nanometre teknolojisini kullanan ilk fabrikası geçen yıl Portland’da, ikincisi de bu yıl Arizona’nın Chandler kasabasında açılmıştı.

Intel CEO’su Otellini, İrlanda’daki fabrikanın 65-nanometre teknolojisinde en yüksek hacimli üretimi yapacağını ve yıl sonuna dek şirketin tüm çiplerinin yarısında bu standartın bulunacağını ifade etti. Intel, 65-nanometre teknolojisiyle bir çipe daha çok transistör sığdırıyor. Şirket yetkililer 2007 yılı sonunda ise 45-nanometre teknolojisine geçmeyi hedefliyor.

İrlanda hükümeti, Intel’e fabrikayı kendi sınırları içinde açması için 210 milyon dolar yardım sağlamıştı. Ancak AB Rekabet Komisyonu yetkililerinin bu yardımın rekabet kurallarına aykırı olduğunu açıklamasının ardından Mart 2005’te İrlanda hükümeti yardımı kesmişti. ABD’li çip üreticisi İrlanda hükümetinden şimdiye dek 275 milyon dolarlık yardım almıştı.
http://www.ntvmsnbc.com/news/377693.asp

İntel 45-nanometre olayına başlamış AMD baya geri kaldı anlaşılan!


Geç oldu ama olsun :D
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Cevapla