Tüm bilgilere tek kaynaktan ulaşılacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Tüm bilgilere tek kaynaktan ulaşılacak

Mesaj gönderen uçs » 11 Tem 2009, 03:21

Resim

Milli Kütüphane'nin, Avrupa Birliği (AB) milli kütüphanelerinin oluşturduğu Avrupa Kütüphanesi'ne katılmasıyla, artık Türk araştırmacılar AB'deki kitapları ''Türkçe'' ara yüzden tarayabilecek, yabancılar da milli kütüphanedeki bilgilere rahatça ulaşarak, Türkiye hakkında daha doğru bilgiler bulabilecek.

AA muhabirinin edindiği bilgiye göre, AB üyesi ve aday ülkelerinin milli kütüphanelerinden oluşan Avrupa Kütüphanesi'nde, 48 milli kütüphanedeki bilgi kaynaklarına tek bir ara yüzden 28 dilde erişiliyor. Türkiye'nin Milli Kütüphanesi'nin de katılımıyla artık Avrupa Kütüphanesi'nde enformasyona Türkçe olarak da ulaşılacak. Araştırmacılar, AB ülkelerinin milli kütüphanelerindeki tüm kaynakları '' http://search.theeuropeanlibrary.org/po ... index.html '' Türkçe ara yüzünden tarayabilecek. 48 ülkedeki kitapları tek tek görebilecek.

Bunun yanında, Avrupa Kütüphanesi'nin iki ayda bir yayımladığı bültenin Haziran-Temmuz 2009 sayısı ''Türkiye Milli Kütüphanesi Özel Sayısı'' olarak piyasaya çıktı. Sayıda, Milli Kütüphane'nin tarihi, hedefleri, toplum için önemi ve koleksiyon zenginliği ayrıntılı bir şekilde anlatıldı. Bu sayı da http://search.theeuropeanlibrary.org/po ... ul2009.pdf adresinden okunabilir.

-''KARAGÖZ'ÜN BİZİM OLDUĞUNU GÖRECEKLER''-

Milli Kütüphane Başkanı Tuncel Acar, AA muhabirine yaptığı açıklamada, bu çalışmanın çok önemli olduğunu söyledi.

Avrupa Kütüphanesi'ne katılmanın özellikle Türk araştırmacılar için büyük yarar sağlayacağını ifade eden Acar, şunları kaydetti:

''Örneğin, bir araştırmacı olarak siz, Orhan Pamuk'un İngiltere kütüphanesinde kaç tane kitabı olduğunu araştıracaksınız. İngiltere Milli Kütüphanesi'nin adresini bulup, girip internetten taramanız lazım. Ama Avrupa Kütüphanesi'ne girdiğiniz zaman Orhan Pamuk yazdığınız zaman tüm Avrupa'daki, Avrupa Birliği üyesi ve aday ülkelerin tamamının Milli Kütüphanelerini tarama imkanına sahip oluyorsunuz. Yani, Vatikan'daki kitabı da Paris'tekini Ankara'dakini de bulabiliyorsunuz. Çağımız hız çağı. Araştırmalarda büyük bir kolaylık getirdi bu sistem.''

Bunun yanında Türkiye hakkında doğru bilgilere ve kaynaklara ulaşmak, Türk kültürünü ve değerlerini tanımak isteyen yabancı araştırmacıların da artık Türkiye'deki kaynaklara rahatlıkla ulaşabileceğini dile getiren Acar, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Avrupa Kütüphanesi'nin Haziran-Temmuz ayı bülteninin konusu biziz. Açıp baktığınız zaman bizim tüm değerlerimiz yer alıyor. Mesela Karagöz'ümüze bazı ülkeler sahip çıkıyor. Araştırdıklarında, Karagöz'ün bizim eserimiz olduğu, bizim kültürümüzden çıktığını görecekler. Türkiye'nin doğru tanınması açısından da önemli.''

Milli Kütüphane Başkanı Acar, konunun siyasi anlamda da çok önem taşıdığını belirterek, ''Biz AB'ye girmeye çalışıyoruz ama Milli Kütüphane AB Kütüphanesinin resmi üyesi oldu şu anda'' dedi.

veteknolojiKullanıcı avatarı
Devils
Kilobyte4
Kilobyte4
Mesajlar: 694
Kayıt: 31 Ağu 2007, 23:27
cinsiyet: Erkek

Re: Tüm bilgilere tek kaynaktan ulaşılacak

Mesaj gönderen Devils » 12 Tem 2009, 00:30

Herkezin işine yarıcak bir paylaşım .

piRe
Byte1
Byte1
Mesajlar: 36
Kayıt: 11 Mar 2009, 14:28

Re: Tüm bilgilere tek kaynaktan ulaşılacak

Mesaj gönderen piRe » 12 Tem 2009, 03:17

Keşke bu metodu insanlar için de uygulasalar. Tüm kişilerin A'dan Z'ye bilgilerini bir havuzda toplayıp gerektiğinde (özellikle suçlarda ve bazı tespitlerde) kullansalar.

Şimdi bazılarınız bu işleme resmen fişleme diyebilirsiniz. Haklısınız ama bence ülkemizdeki tüm vatandaşlarla anlık dahi olsa girip çıkan herkesin bir şekilde fişlenmesi taraftarıyım. Hani derler ya yarası olan gocunur, benim saklayacak bir durumum olmadığına göre bu yöntem neden uygulanmasın? Bir suçu elde edilen küçük bir delille bu bilgi bankası sayesinde saniyeler içinde aydınlatmak varken, suçlunun adresini anında tespit etmek varken neden müzekkerelerle uğraşılsın. Polis/jandarma bilmem nerelere yazacak, cevap gelecek, onaydan geçecek, ilgili ekiplere verilecek, ooo ölme eşeğim ölme atı alan üsküdarı çoktan geçti bile. Bekle ki seçim zamanlarında yada nüfus sayımlarında adamı evinde yakalayabilesin. :) Yakalayamazsan yık birinin üzerine olsun bitsin.!!

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 29113
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Tüm bilgilere tek kaynaktan ulaşılacak

Mesaj gönderen velociraptor » 12 Tem 2009, 12:08

amac Türkiyeyi suclular cenneti haline getirmekti zaten , cünkü hüküm giyip mahkemece suclu bulunup cezasini cekmeyen bir basbakan var ,bu herif elbetteki katilleri , hirsizlari ... lari kolayacak

Cevapla