Limitli ADSL kullanıcılarının bilgisine

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Limitli ADSL kullanıcılarının bilgisine

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Tem 2009, 21:26

Resim

Kotalı ADSL kullanıcılarının en büyük şikayetlerinden ya da sorunlarından biri kotanın nedensiz yere dolup, taşmasıdır. Eğer siz de “Neden kotam bu kadar çabuk doluyor” diyenlerdenseniz, bu yazıyı dikkatli okumalısınız. Belki size ekstra kota sağlamayacak, ama kotanızın neden dolduğunu öğrenmenize katkı sağlayacak.
ADSL kullanıcılarının çoğu interneti genellikle; gazete okumak, haberleri takip etmek, alanlarıyla ilgili araştırma yapmak için kullanırlar. Türkiye’de bu kişilerin hemen hepsi de kotalı ADSL kullanmaktadır. Mevcut kotanın bu işleri yapmakla dolması neredeyse imkansızdır. Eğer ben de bunları yapıyorum ama kotam yine de doluyor diyorsanız, bir de aşağıdaki listede yazdıklarıma bakın. Bunlardan bir ya da birkaçı sizde de varsa, kotanızın dolmaması mümkün değil.

MSN’de görüntülü ve sesli görüşme yapıyor musunuz?
Ne yazık ki çoğu kimse MSN’deki görüntülü sohbetin ne kadar kota yediğinin farkında değil. Görüntülü sohbet sırasında saniyede 64 Kbit veri alışı olmakta. Eğer günde 1 saat görüntülü sohbet yapıyorsanız, bunun maliyeti aylık yaklaşık 850 MB’dir.
Youtube’da video izlemeye bayılıyor musunuz?
Hayatımıza girdiğinden beri bağımlılık yapan (en azından benim için) Youtube ne yazık ki tam bir kota düşmanı. Eğer günde 5 dakikalık 10 video izliyorsanız, sıkı durun, bunun maliyeti aylık tam 3 GB. Çünkü Youtube’daki 5 dakikalık bir video kotanıza 10 MB olarak yansıyor. Başka sitelerden izlediğiniz videoları da buna ekleyebilirsiniz, örneğin MetaCafe, MyNet ve haber sitelerindekileri.
İnternet üzerinden radyo ya da TV izlemek hobiniz mi?
İnternette birçok TV ve radyo yayını bulunmakta bunları izlediğinizde ya da dinlediğinizde kotanız büyük bir hızla eriyor olacaktır. Düzgün bir radyo yayını genellikle 64 Kbit üzerinden TV yayını ise en az 256 Kbit üzerinden yapılmaktadır. Bunun anlamı 1 saatlik kullanımda radyo 28 MB, TV ise 115 MB kotanızdan çalıyor demektir.
Bilgisayarınızda iyi bir Anti-virüs ve Anti-Spy programı var mı?
Bu programlar da ne diyorsanız, bence hemen öğrenin. Bilgisayarına bulaşmış olan bir virüs ya da casus yazılım, arka planda bağlantınızı kullanıyor olabilir ve sürekli bir yerlerden bir şeyler indiriyor olabilir. Eğer durup dururken internet bağlantı simgesi sürekli işlem yapıyor görünüyorsa bir şeyler ters gidiyor olabilir. Hemen bir AV ve AS ile sisteminiz taratmalısınız.
Güncellemeler kontrol altında mı?
Windows ya da bilgisayarınızda kurulu olan programların bazıları internet üzerinden kendilerini güncellemek isterler. Genellikle bu özellikleri aktif olur ve kullanıcıyı çoğu zaman uyarmadan bazen de güncellemeleri indirdikten sonra uyararak güncelleme işlemini yapabilirler. Benim tavsiyem başta Windows’un olmak üzere kullandığınız programların (belki AV’leri bunun dışında tutabiliriz) güncelleme özelliklerini manuel’e (elleye) getirmenizdir.
Kablosuz modeminizin güvenliği güven de mi?
Siz de kablosuz modem kullananlardan mısınız? Peki modeminizin güvenlik ayarlarını yaptınız mı? Yapmadıysanız çok büyük bir tehlike altında olabileceğinizi biliyor musunuz? Bağlantı hırsızı komşunuz, sizden habersiz kablosuz bağlantınızı kullanıyor olabilir. Forumlarda bununla ilgili birçok mesaja rastlayabilir, kablosuz modemleri aramak için programlara ulaşabilirsiniz. Tehlike sadece kablosuz modem vasıtasıyla bağlantınızın kullanılıp, kotanızın dolması değildir. Esas tehlike, bu bağlantı üzerinden suç işlenmesidir. Bilişim suçlarının çoğu IP adresi ile tespit edilmektedir. Sizin modeminiz üzerinden yapılan bütün bağlantı ve işlemlerden siz sorumlusunuz. Bu nedenlerden mutlaka en kısa zamanda anlayan birinden yardım alıp, kablosuz modeminizin güvenlik ayarlarını yaptırınız.
Download yaparken indirdiğiniz dosyaların boyutlarını kontrol edin
Bir dakikalık bir mp3 dosyası 1 MB, bir dakikalık ham video dosyası 10 MB, DivX formatında bir film 700 MB, yüksek çözünürlüklü bir BMP resim dosyası 1 MB, JPEG resim dosyası 100-200 KB yer kaplar. Bu miktarları göz önüne alarak, indirdiklerinizin toplam boyutlarını hesaplamalı, indirme işlemine onay vermeden önce de boyutlarını kontrol etmelisiniz?
Kullandığınız kota miktarını ay sonunda mı kontrol ediyorsunuz?
Kotanızı sık sık kontrol etmek, olası olumsuz durumları zamanında tespit edip, çözüm üretmenize yardım edecektir. Bu işlem için Telekom’un adslkota.ttnet.net.tr adresini kullanabileceğiniz gibi ücretsiz kota kontrol programlarını da (ey DSL) kullanabilirsiniz.
Şunu kesinlikle unutmayın, açtığınız her internet sayfası, indirdiğiniz her dosya, izlediğiniz her video, resim, dinlediğiniz her müzik kotanızdan belli bir miktar götürmektedir. Kotanızı doldurmamak için her şeyi dengeli kullanmalı ve kota kullanımınızı sürekli kontrol altında tutmalısınız

Kota aşımını çoğu kimse günde sekiz saat kullanmakla alakalı zannediyor.Kota limitinizi saate bağlı kalarak test edemezsiniz.Kota aşımı tamamen download la ilgili.Kota aşımını nasıl yapabilirsiniz;(3Gb baz alıyorum.)

1.Ayda en fazla 2 film indirin.
2.Ayda en fazla 60 şarkı indirin
3.Msn de chat yaparken kameranızı fazla kullanmayın(Karşıdan gelen görüntü geçici hafızanıza kayıt edilir bu da downloaddır)
4.Online oyunlardan uzak durun.Her aşama download olarak kayıt yapılır.
5.Özellikle eternet kartlı modemlerinizi; PC nizi kapattığınızda,kapatın.Zira bazı virüsler Siz bilgisayarınızı kapattığınızda dahi daha önce açtığınız bir sayfayı açık tutarak(genelde ***** sayfalardır)veri alış verişine devam eder.Buda çok çabuk kotanızı doldurmanıza sebep olur.Önemlidir arkadaşlar dikkat edin lütfen.
6.Turktelekomun ana sayfasına girerek http://www.turktelekom.com.tr Site haritasından,kota bilgilerine ve daha sonra şifre değiştirme kısmında şifrenizi değiştirin.Tavsiyem başkalarının tahmin edemeyeceği bir şifre seçin.Örneğin : 26845aok62 gibi.Ve yine aynı sayfadan kotanızı takip edin.Örneğin ayın 25'inde 2.84 gb ye ulaştınız.Biraz perhiz yapın, fazla para ödemeyin.
7.Hep şikayet etmeyelim.Birazda bizler bilinçli olalım.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
abraxas07
Kilobyte2
Kilobyte2
Mesajlar: 387
Kayıt: 15 Ağu 2006, 14:24
Konum: Akdeniz

Re: Limitli ADSL kullanıcılarının bilgisine

Mesaj gönderen abraxas07 » 08 Tem 2009, 10:14

Bilgilendirme çok iyi ve kapsamlı, teşekkürler adminim...

Kullanıcı avatarı
yasarcik
Byte3
Byte3
Mesajlar: 106
Kayıt: 28 Haz 2006, 19:11

Re: Limitli ADSL kullanıcılarının bilgisine

Mesaj gönderen yasarcik » 08 Tem 2009, 17:11

Halen TTnet kullanıcısıyım, bugüne kadar her ayın 25'inden sonra kotamı kontrol etme imkanım olmadı. Ne zaman denesem null hatası. Bir iş nasıl yapılamaz görmek için bakınız TTnet. Bir de cookie temizliği yaptıktan sonra kota sorgulamaya girdiğimde e-posta adresimi istemeleri yok mu çıldırtıyor. Ben de her defasında allahbelanızı@versin.com veya yuh@artik.com gibi e-posta adresleri yazıyorum. Bakın bunu öneririm, en azında protesto amaçlı olarak yapmalıyız.

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Re: Limitli ADSL kullanıcılarının bilgisine

Mesaj gönderen velociraptor » 08 Tem 2009, 19:19

viewtopic.php?p=227455#p227455

Resim

üstteki yazilimi kullanin , ne adsl sifrenizi istiyor nede hata yapiyor , ben yillar önce kullanirdim su an yine kullaniyorum ;)

Cevapla