Windows 7 XP Mode Kurulumu ve Konfigürasyonu

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28958
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows 7 XP Mode Kurulumu ve Konfigürasyonu

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Tem 2009, 17:33

Windows 7 RC ile gelen en önemli yeniliklerden biri olan XP Mode sayesinde bir uygulama sanallaştırma alternatifiyle tanışıyoruz. Her geçen gün sanallaştırmayla ilgili farklı bir gelişmeye tanık olduğumuz bu günlerde Microsoft kanadında da bu gelişmeler durmak bilmiyor. Sunucu sanallaştırma, uygulama sanallaştırma, donanım sanallaştırma gibi kavramlar dilimizden düşmüyor bu sıralar.

Bu gelişmelerin ışığında Microsoft’un en yeni Client işletim sistemi olan Windows 7′de de sanallaştırma ışıkları görülmekte. Microsoft’un XP Mode adını verdiği bu yeni özellik ile sanal bilgisayarların içerisinde bulunan sanal uygulamaların gerçek bilgisayardan da erişilebilir olması sağlanıyor. Böylece Virtual PC gibi bir sanal bilgisayar içerisine kurulu olan sanal işletim sisteminizin içerisine yüklediğiniz uygulamaları Windows 7′den de çapırabilecek ve kullanabileceksiniz. Microsoft’un geriye uyumluluk çerçevesinde yaptığı bu atılım aslında Windows XP’den vazgeçemeyenleri de Windows 7′ye çekebilmek. Her ne kadar Windows 7 duyulduğu ilk günden beri milyonlarca insan tarafından hayranlıkla karşılandıysa da emektar ve stabil Windows XP’nin de çok katı müdavimleri var diyebiliriz. Bu iki kitleyi bir araya getirmek ve performansdan ödün vermeden uyumluluğu kazandırabilmek için bu tarz bir uygulamaya gidildi. Unutmadan; bu özellik Windows 7′nin yalnızca Ultimate ve Enterprise sürümlerinde kullanılabiliyor.

Şimdi bu teknolojiyi biraz yakından tanıyalım.

Öncelikle bu özelliğin kullanılabilmesi iin Windows 7′nin 30 Nisan 2009 tarihinde duyurulan RC (Release Candidate) sürümüne sahip olmalısınız.

Windows 7 RC sürümünü (32-bit ve 64-bit) aşağıdaki linkten indirebilirsiniz
http://www.microsoft.com/windows/window ... nload.aspx

Windows 7 kurulumunu tamamladıktan sonra Windows XP Mode kurulumu için Virtual Windows XP yamasını ve kurulum dosyasını indirmemiz gerekiyor.

Windows XP Mode’u indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.
Windows 7 32-bit (x86)

Yama: Virtual PC Yaması
http://download.microsoft.com/download/ ... 59-x86.msu
32-bit için Windows XP Mode Kurulumu: Windows XP (32-bit Windows 7 için)
http://download.microsoft.com/download/ ... dowsXP.msi

Windows 7 64-bit (x64)
Yama: Virtual PC (x64) Yaması
http://download.microsoft.com/download/ ... 59-x64.msu
64-bit için Windows XP Mode Kurulumu: Windows XP (64-bit Windows 7 için)
http://download.microsoft.com/download/ ... dowsXP.msi

Resim

İndirmiş olduğumuz yamayı yukarıdaki şekilde yükledikten sonra Virtual Windows XP kurulumunu da yapmalısınız. Bu noktada arka planla yapılan, kurulu bir sanal Windows XP diskinin gerçek bilgisayar üzerine kopyalanmasıdır.

Resim

Bu aşamadan sonra Start Menu aracılığıyla Virtual Windows XP’ye ulaşabilir ve ilk konfigürasyonu yapabiliriz.

Resim

Resim

Resim

Bu aşamadan sonra Virtual Windows XP gerekli entegrasyon araçlarını yapılandırarak ilk kullanım için kendini hazırlayacaktır.

Resim

Bu noktadan sonra sanal bilgisayarınız açılacaktır. Böylece sanal XP’yi Virtual Machine aracılığıyla kullanabiliyor olacaksınız. Elbette uygulamaları sanal bilgisayar içerisinde kullanmak zorunda değilsiniz. Sanal bilgisayar üzerindeki herhangi bir uygulamayı Windows 7 üzerinden de çalıştırabilirsiniz. Bunu yapmak için sanal bilgisayar üzerindeki uygulamayı yine sanal makine üzerinde C:Documents and SettingsAll UsersStart Menu yoluna kopyalamanız gerekiyor.

Bunun ardından Windows 7 Start Menu’de yapacağınız bir Quick Search ile aşağıdaki gibi çalıştırmak istediğiniz uygulamayı bulabilirsiniz.

Resim

Artık XP görünümlü arayüzü ile XP uygulamalarınızı çalıştırabilirsiniz

Resim

Resim

Gerçekten hızlı ve kullanışlı olan bu özellik ile Windows 7′ye geçmemek için kimsenin bahanesi kalmayacak gibi…

Baki OnurKullanıcı avatarı
rodi
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 233
Kayıt: 06 Haz 2006, 04:45
cinsiyet: Erkek
Konum: SİVEREK

Re: Windows 7 XP Mode Kurulumu ve Konfigürasyonu

Mesaj gönderen rodi » 07 Tem 2009, 22:21

ayrıca bakınız.

viewtopic.php?f=49&t=57455

Cevapla