Windows 7 HomeGroup ile Streaming

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28968
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows 7 HomeGroup ile Streaming

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Tem 2009, 17:08

Yeni Windows, paylaşım ve uzak yönetim araçları konusunda bir hayli iddialı. Uzak uygulamalar, sanallaştırma ve paylaşım üçgeninin her köşesindeçok ciddi faaliyetler ve yenilikler var. Bunlardan bir tanesi de HomeGroup. Bu teknoloji ile ev ağınızda bulunan bilgisayar ve diğer aygıtlar aynı havuzda bulunan medyaları kullanabiliyorlar. Bu teknoloji ile paylaşım kavramına farklı bir boyut getirilmiş. Esnek izin yönetimi sayesinde güvenlik de unutulmamış. Bir ev ağı içerisinde HomeGroup’a katılabilmek için öncelikle Ağ yapınızı “Home” olarak ayarlamış olmanız gerekiyor. Bunun ardından bağlanacağınızın HomeGroup’un bağlantı şifresini bilmeniz gerekiyor.

Resim

Bu şifre ilk olarak HomeGroup oluşturan bilgisayar tarafından otomatik olarak üretiliyor ve istendiğinde yeni şifreler üretilebiliyor. İşte bu şifreleri kullanan ev ağındaki bilgisayarlar ve diğer aygıtlar, paylaşımı yapan bilgisayardaki medyalara ulaşabiliyorlar. Bilgisayar ve aygıtlar dememdeki amaç ise bu teknolojinin yalnızda bilgisayarlarda değil diğer taşınabilir ve kablosuz ses, görüntü ve iletiişim aygıtlarında da destekleniyor olması. Örnek olarak Xbox cihazınızda akit geçirirken bir yandan oturma odasındaki bilgisayarınız içerisindeki videoyu seyretmek isteyebilirsiniz. Bu durumda HomeGroup herhangi bir medyanın PC’den Xbox’a stream edilmesini sağlayabiliyor.

Resim

Stream ayarları da yine Control panel içerisinden yapılandırılıyor.

Resim

Stream ayarları ile hangi tür içeriğin cihazlar arasında paylaşılabileceğine karar verebiliyorsunuz.

Resim

İçerik konusunda her türlü ince ayarı yapabiliyorsunuz.

Ev içerisindeki diğer bilgisayardan bu HomeGroup’a bağlanmak için yukarıda oluşturduğumuz parolayı bu bilgisayarda da giriyoruz ve bağlantıyı kuruyoruz.

Resim

Bunun ardından artık bütün içeriğin paylaşılması mümkün hale geliyor. Windows Media Player 12 versiyonu da HomeGroup ve streaming için tam destek sunuyor. Basit bir şekilde streaming ayarlarını yapabiliyorsunuz.

Resim

usta adlı uzak bilgisayarda bulunan bütün medyalar son derece hızlı ve güvenli bir şekilde paylaşılmış oluyor.

Resim

Ev içerisinde eğlence ve paylaşım için tasarlanan bu özellik Windows 7 kullanıcılıarını bekliyor..

BakiOnurCevapla