Windows 7 DISM (Deployment Image Servicing and Management)

Windows 7 hakkinda bilgi , ipucu ve tecrübe paylasim alanidir
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Windows 7 DISM (Deployment Image Servicing and Management)

Mesaj gönderen velociraptor » 07 Tem 2009, 16:47

Windows Vista ile birlikte hayatımıza giren .wim uzantılı işletim sistemi imajları ve bu imajların yönetimi için kullanılan araçlara bir yenisi eklendi. Windows 7 ile beraber gelen ve imaj yönetim uygulamalarından biri olan DISM (Deployment Image Servicing and Management) aracı sayesinde offline ve online bir dizi işlem yapmak mümkün.

DISM ile bir wim imajını kendinize göre düzenleyebilir ve özelleştirdiğiniz bu majı daha sonra kululumlarda kullanabilirsiniz. Nasıl mı?

İşletim sistemi kurulum dosyalarının içinde bulunduğu install.wim adlı dosyası öncelikle belirtilen başka bir klasöre mount ediliyor. Bunun ardından üzerinde çaışılabiliyor. Çeşitli özellikleri devre dışı bırakılabiliyor. Ya da sürücülerle ilgili işlemler yapılabiliyor. Kendimize göre özelleştirdiğimiz bu yeni imajı artık unmount etmek yani yeniden kaydederek wim içerisine gömmek gerekiyor. Bunu da yine komutlarla hallettiğimizde artık kendi isteğimiz ile hazırladığımız bir imajımız olmuş oluyor.

Şimdi bu bir solukta anlattıklarımı nasıl uygulayacağımıza bir bakalım.

Öncelikle cmd.exe komut satırı aracımızı Administrator yetkileri ile açmalıyız (Run as Administrator).

Resim

Bu arada Windows 7 DVD’si içerisinde Sources klasörü içerisinde bulunan install.wim dosyasını ben kendi örneğimde g: sürücüm içerisine kopyalıyorum. Bu yol çok önemli değil. Yeter ki Read-Only olmasın. Ardından bu dosya üzerinde işlemlere başlayabilirim. İmajı mount etmeden (yamamadan) önce imaj hakkında bilgi edinmek istiyorum.

dism /Get-WimInfo /WimFile:g:\install.wim

Yukarıdaki komut sayesinde imajın içerisinde hangi işletim sistemleri olduğunu görebilirim. Komutun çıktısı aşağıdaki gibi olur.

Resim

Bildiğimiz gibi .wim uzantılı imaj dosyaları kendi içlerinde işletim sisteminin birden fazla sürümünü barındırırlar. Index numaraları da bu sürümleri ayırt etmek için kullanılır. Örnek olarak üzerinde çalışmak istediğimiz Windows 7 sürümü Ultimate ise diğer sürümlere ihtiyacımız olmayacaktır. İmaj içerisinde yalnızca Ultimate sürüm hakkında bilgi edinmek istiyorsak bu durumda aşağıdaki komutun kullanılması gerekiyor.

dism /Get-WimInfo /WimFile:g:\install.wim /index:5

Resim

Yukarıda imaj içerisinde Windows 7 Ultimate versiyonu hakkında detaylar bulunuyor.

Şimdi artık sıra imajı herhangi bir klasöre mount etmek. Bu işlem, aslında sıkıştırılmış bir paket gibi olan wim imajının açılarak tıpkı Windows kurulu bir bilgisayardaki klasör yapısına bürünmesini sağlamaktır. Bu sayede üzerinde oynama yapabilmek çok kolay olacaktır.

dism /mount-Wim /wimfile:g:\install.wim /index:5 /mountDir:h:\imaj

Yukarı komutla beraber g:\install.wim dosyasının içerisindeki Ultimate versiyonunu h:\imaj adlı bir klasöre mount ediyorum.

Resim

Komutun ardından boş olan H:\imaj klasörü aşağıdaki şekle dönüşüyor.

Resim

Şimdi artık imaj içerisinde bulunan özelliklerle oynamak mümkün. Öncelikle imaj içerisinde hangi Windows özellikleri var onları görüntülüyorum.

dism /image:h:\imaj /Get-Features | more

Resim

Sanki kurulu bir Windows üzerinden özellik ekleyip kaldırır gibi Windows 7 imajı içerisinde bulunmasını istemediğimiz özellikleri istediğimiz gibi özelleştirebiliyoruz. Ben FreeCell adlı oyunu kaldırmak istiyorum.

dism /image:h:\imaj /Disable-Feature:FreeCell

Resim

İstediğim değişiklikleri yaptıktan sonra artık değişikliklerimi kaydetmeliyim. Bunun için:

dism /commit-Wim /MountDir:h:\imaj

Resim

Artık değişikliklerimi de kaydettiğime göre imajımı unmount ederek geçiçi olarak üzerinde çalışmak için kullandığım h:\imaj klasöründen kaldırmış oluyorum.

dism /unmount-Wim /MountDir:h:\imaj /commit

Resim

Artık H:\imaj klasörü bu komuttan sonra ilke haline geri gelmiş oluyor.

Resim

Bundan sonra yapacağımız işlem yeni install.wim dosyamızı kullanarak ister ağ üzerinden istersek de DVD’ye yazarak kurulumlar yapmak!

Baki OnurCevapla