Turkiye Hacker'likte ikinci

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1385
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek

Turkiye Hacker'likte ikinci

Mesaj gönderen daddy_cool »

Resim

İnternet ve web sitesi güvenliği kuruluşu Scan Alert Genel Müdürü Michael R. Ayers, Türkiye'nin 'hacker'lık alanında dünyada ikinci konumda olduğunu savundu.

ABD firması Scan Alert, Hacker Safe güvenlik sertifikasını, Arcadla Teknoloji işbirliği ile Türkiye pazarına sunması dolayısıyla düzenlenen basın toplantısında konuşan Ayers, 'hacker'lıkta Türkiye'nin dünyadaki ilk üç arasındaki yerinin hiç değişmediğini söyledi.

Scan Alert Türkiye Genel Müdürü Özgür Koca da, "Rusya ve Türkiye, dünya genelinde birincilikte sürekli yer değiştiriyor'' dedi.

Önce ucuz, sonra pahalı

Yeni nesil internet korsanlarının (hacker) son derece usta ve iz bırakmadan hareket ettiklerini belirten Scan Alert Genel Müdürü Michael R. Ayers, ele geçirilen kredi kartı bilgilerinin, daha önce bu suçu işleyen insanlara iletildiğini ve bu kişilerin önce 1-2 dolarlık satın alma ile kredi kartını denediklerini daha sonra da pahalı işlemler yaptıklarını anlattı.

Michael Ayers, dünya genelinde kullanılan internet bant genişliğinin yüzde 3'ünün aktif olarak 'hacker'lar tarafından kontrol edildiğini, yeni alınan bilgisayarın mutlaka bir 'hacker'ın taramasından geçtiğini vurguladı.

Ayers, ''dünyada e-ticarette 150 milyar dolarlık bir dönüşüm var. Bunun birkaç milyar dolarlık kısmı 'hacker'lar tarafından ele geçiriliyor. Kesin rakamı söylemem mümkün değil, çünkü bunların bir kısmı hasır altı ediliyor'' dedi.

Hacker Safe sisteminin çalışması hakkında da bilgi veren Ayers, sistemin California'daki bilgi merkezinin diğer sistemlere bağlanarak günlük tarama ile güvenlik açığını ortaya çıkardığını söyledi.

Günlük olarak 20 güvenlik açığına tarama

Dünyada FBI/SANS'ın belirlediği en önemli 20 güvenlik açığı bulunduğunu belirten Ayers, Hacker Safe'in günlük olarak bu 20 güvenlik açığını taradığını ve 10 binden fazla günlük güvenlik açığına karşı sistemleri kontrol ettiğini anlattı.

Yahoo'nun bütün güvenlik taramasını ABD'de Scan Alert'in sağladığını belirten Ayers, web sitesi ve internet güvenliği konusunda Visa ve MasterCard'ın üç ayda bir denetim öngördüğünü ancak, her gün 10 yeni güvenlik açığı ortaya çıktığını belirtti. Ayers, en iyi yöntemin günlük taramalar olduğunu da kaydetti.

'Yüzde 99.99 güvenlik'

Scan Alert Türkiye Genel Müdürü Özgür Koca da, "Rusya ve Türkiye, dünya genelinde birincilikte sürekli yer değiştiriyor'' dedi.

Visa'nın Scan Alert'in partneri olduğunu kaydeden Koca, bu sistemle yüzde 99.99 güvenlik sağladıklarını belirtti. Koca, bu işin firmalara maliyetine ilişkin olarak da, ''beş bağımsız bilgisayar için fiyat 2 bin 250 dolardan başlıyor'' dedi.

Hacker Safe, servis sağladığı sitelerde Visa, MasterCard ve FBI gibi kuruluşların belirlediği 60 binden fazla açığı denetleyerek, kredi kartı ile yapılacak alışverişler ve internet üzerinden gerçekleşecek işlemlerde güvenli bir ortam sunuyor.

Ken Leonard tarafından 2001 yılında kurulan Scan Alert, 40 ülkede 150 yetkili satıcı ile 75 binden fazla Hacker Safe sertifikalı siteye servis sağlıyor.

Sistemi her 15 dakikada bir kontrol ederek dışardan gelebilecek herhangi bir saldırıya karşı koruma geliştiren Hacker Safe, her ay 75 milyon web sayfası üzerinde yaklaşık 3 milyar kez gösteriliyor.

Tüm dünyada 7 gün 24 saat İngilizce, Çince, Almanca, Flamenkçe, Portekizce ve İspanyolca destek hizmeti veren Scan Alert, Türkçe destek de sunacak.

Kaynak: CNN Türk
Cevapla