Internet Tarayicilerina Saldirilar Artti

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
daddy_cool
Megabyte3
Megabyte3
Mesajlar: 1389
Kayıt: 14 Nis 2006, 15:03
cinsiyet: Erkek
İletişim:

Internet Tarayicilerina Saldirilar Artti

Mesaj gönderen daddy_cool » 03 Eki 2006, 23:47

Symantec, 2006’nın ilk 6 ayında internet tarayıcılarına solucan programlarla yapılan saldırıların sayısının Firefox’ta 3, Microsoft IE’de 2 katına çıktığını vurguluyor.

Güvenlik şirketi Symantec’in 6 aylık İnternet Güvenliği Araştırması’na göre, Mozilla’nın açık kaynak internet tarayıcılarında 47, Microsoft’un Internet Explorer tarayıcısında da 38 solucan çıktı. Kurumun bir önceki 6 aylık raporunda Mozilla’da 17, IE’de ise 25 solucan çıkmıştı. Symantec, solucan sayısındaki bu yükselişi internet güvenliği açısından tehlikeli bulduğunu açıkladı.

Symantec raporu, tarayıcı açıklarından dolayı saldırılara maruz kalanların yüzde 86’sının ev kullanıcıları olduğunu vurguluyor. Küresel saldırıların yüzde 37’si, internet genişbant erişimin en yaygın olduğu ABD’deki bilgisayarlara yapıldı. Symantec’in araştırmasında Apple’ın Safari tarayıcısında dahi solucan sayısının ikiye katlanarak 12’ye çıkması dikkat çekici bir gelişme olarak kaydedildi.

EN ÇOK SALDIRIYI IE ALIYOR
Symantec araştırmasına göre, Microsoft Internet Explorer hem kullanıcıların hem de hacker’lar nezninde en popüler tarayıcı. Ancak Symantec raporunun dikkat çektiği nokta, internette hiçbir tarayıcının kesinkes güvenli olmadığı, rapora göre son 6 ayda saldırıların yüzde 31’i birden çok internet tarayıcısını hedef aldı. Sadece Mozilla’nın Firefox’unu hedef alanların oranı ise tüm saldırıların yüzde 20’si.

Raporu hazırlayan Symantec Güvenlik Merkezi uzmanı Vincent Weafer, internet kullanımının artmasıyla hacker’ların açıkları suistimal etmelerin için daha uygun bir ortam oluştuğunu vurguluyor.

AÇIK YAMASINDA FİREFOX EN HIZLI
Mozilla’da Internet Explorer’a göre daha fazla solucan çıkmasına karşın, Symantec açık yamasında Firefox’a yüksek puan verdi. Firefox’ta açıkların genellikle 1 gün zarfında yamandığı belirtildi, rapora göre açık yamasında en hızlı tarayıcı Firefox’tan sonra sırasıyla Opera, Safari geliyor. Microsoft IE ise açık yamasında ortalama 9 günle geride kaldı.

Kaynak: ntvmsnbc.com
ResimCevapla