Intel'den Ayni Sokette Amd'nin iki Kati Çekirdek Yolda

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
İletişim:

Intel'den Ayni Sokette Amd'nin iki Kati Çekirdek Yolda

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

Genelde kullanılan çift soket ya da son zamanlarda artan çekirdek sayısı ile hız kazanan tek soketli sunucu pazarında Intel rakibinin son iki yılda çektirdiğinin rövanşını çok acı bir şekilde almayı planlamakta. Zira Intel 4 çekirdeğe geçiş işlemini hızlandırmak için WoodCrest işlemcilerini modifiye ederek birbirine entegre etmişe benziyor.

Resim

İşin ilginç tarafı Intel'in 65 nm kullanarak bu işlemcileri sürmüş olması ve bir önceki sürümün tam iki katı fazla waffer da yer kaplaması. Kısaca bu işlemcilerin yüzey alanı 292 mm2 yani üretmesi bayağı bir pahalı. Ancak hala sadece 2x1= 2 Mb L2 ön belleğe sahip çift çekirdekli Opteron'un 199 mm2 olduğu düşünülürse 65 nm tekniği ve 300 mm waffer boyutu Intel için hala büyük bir avantaj.

Resim

Açıklamalar hemen alttaki paragrafta


En önemli seri olan çift işlemci destekli seri olan 5000 serisi 3. versiyonunu çıkartıyor. Bildiğiniz gibi 5000'in anlamı maksimum 2 soket destekli işlemciler demek oluyoır. İlki dempsey çift çekirdek (5000) serisi-, ikincisi woodcrest çift çekirdek (5100 serisi), üçüncü ise Clovertown 4 çekirdek (5300 serisi) oluyor. Bu modelde artık X, E ve L serileride işlemci isminin başına eklenmekte. X serisi en yüksek güç tüketimine sahip en yüksek hızlı işlemcilerde kullanılmakta ki bu durumda 120 Watt TDP (toplam enerji tüketimi) 'ye sahip 2.66 Ghz hızında X5355 gelmekte. Sonra E serisinde yani normal enerji tüketimine sahip ki bu durumda 80 Watt TDP ve 1.6 Ghz ile 2.33 Ghz arasındaki modeller E5345, E5320 bulunmakta. Son olarak düşük enerji tüketimine temsil eden L kodu ile 1.6 Ghz hızında ama sadece 50 Watt tüketen L5310 bulunmakta. Son rakamlardaki anlam ise çipset ile kurduğu bağlantı hızını yani 1333 Mhz FSB mi, 1066 Mhz FSB mi kullandığını belirtmekte.

Resim

Şimdiki Xeon 5000 serisi ve gelecek olan seri


Intel'in Xeon 5300'lerde yakalayacağı çekirdek başına maksimum hız 2.66 Ghz ve 2x4=8 Mb L2 olacak. Bu durumda sadece iki sokete sahip makinalar bile toplam 10 Ghz'in üzerinde işlemci gücüne ve 16 Mb L2 ön belleğe sahip olacaklar. Intel'in bu çözümü işlemci hızını direkt olarak arttırmaya dayanmakta. Aynı zamanda hem paylaşılmış hem de kopyalanmış L2 ön belleğe sahip ilk sunucu işlemcileri olacaklar. Diğer ilginç bir nokta Intel'in 2 çekirdekten 4 çekirdeğe geçerken işlemcilerin enerji miktarlarını tekrar arttırmış olması.

Bildiğiniz gibi paylaşılmış L2 aynı uygulama üzerine çalışan programlarda çok daha verimli zira benzer bilgilerin kopyaları çekirdeklerin L2'lerinde boşuna yer kaplamamış oluyor ve daha fazla bilgi daha az veri iletişimi hızında da olsa depolanabiliyor. Bu hız düşüşünü ram'a erişmeye göre hala çok verimli olduğundan sunucu uygulamaları yüksek L2'de çok daha iyi performans vermekte. Intel ise zaman çizelgesini düşünmekte ve size karışık bir çözüm önermekte. Bu durumda çözüm 2 çekirdeği paylaştığı 4 Mb L2'bellekten iki tane olması.

ResimIntel'in bir diğer bombası ise tek sokette sunuculacak olan X3320 ve x3310 işlemcileri (kısaca X33x0 serisi). Bu işlemcilerde tek sokette 4 çekirdeğe sahip olduğundan müthiş bir işlemci gücünü giriş seviyesine çekebilecekler ve Amd'nin Çift çekirdek, çift soket olan 200 veya yeni adı ile 2200 serisine büyük bir darbe indirecek. Bu işlemcilerin TDP'leri yani toplam tükettikleri enerji ise eskilere göre biraz fazla ama çokda değil.

Tüm bu işlemciler sene sonundan önce piyasada olması beklenmekte ki bu Amd'nin K8L mimarisini piyasaya sürmesi için beklenen süreden en az iki çeyrek yıl önde. Üstelik Intel şimdiki suncular ile platform uyumluluğu sağladığından yayılmasıda çok kısa sürede gerçekleşecektir. Düşük enerji modellerine özen gösteren Intel yıl başından sonra çıkartacağı toplam 4 çekirdekte, çekirdek başına 1.6 Ghz ve yine 8 Mb L2 ön belleğe sahip fakat sadece maksimum 50 Watt tüketen işlemcisi ile Blade (İnce, ufak, az yer kaplayan) sistemlere destek verecek.
Cevapla