Intel'in 80 Teraflop'luk Cipleri

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 946
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
Konum: Osmaniye
İletişim:

Intel'in 80 Teraflop'luk Cipleri

Mesaj gönderen PeeRLeeSS » 03 Eki 2006, 04:02

Intel’in Intel's Developer Forum konferansında konuşan şirket CEO'su Otellini, 80 teraflop'luk işlemcilerin bulunduğu bir silikonu izleyicilere gösterdi.

Resim
Otellini'ye göre, petaflop'luk çiplerin en az 5 yıl daha ArGe laboratuvarında "pişmesi" gerek.

Intel’in yazılım geliştiriciler için düzenlediği Intel's Developers Forum'da, şirket CEO'su Paul Otellini, bir zamanlar için hayal ürünü sayılabilecek bir prototipi basına tanıttı. Salondaki yüzlerce kişinin alkışlarla karşılık verdiği prototip silikon, saniyede 1 trilyon işlem yapabilen 80 işlemciden oluşuyor. Süperbilgisayarı andıran bu prototip işlemci, gelecekte evlerdeki bilgisayarların ulaşacağı ufku muştuluyor.

Resim

Otellini, silikon tabakayı sadece 1 dakika elinde tuttuktan sonra kaldırdı. Silikon devrede bulunan saniyede 1 trilyon işlem kapasiteli çiplerin her birinde 80 çekirdek ve süper-hızlı SRAM bulunuyor. Otellini, "geleceğe doğru bir adım" olarak nitelediği bu silikon devrenin en az 5 yıl daha ArGe laboratuvarında kalacağını söyledi. Otellini, prototipin ticari pazarlama stratejisini açıklamak için henüz erken olduğunu da ifade etti.

DÜNYANIN EN GÜÇLÜSÜ"
Intel'in teknolojiden sorumlu tepe yöneticisi Justin Rattner, 22'ye 13.75 millimetre ebatlarındaki 80-çekirdekli çiplerin her birinin 3.1 GHz saat hızında olduğunu belirtti. Bu çiplerin güç verimi watt başına 10 gigaflop. Rattner'e göre bu rakam "Mevcut çiplerin en güçlüsü" demek. Çiplerin çekirdekleri, 256 megabyte'lık statik RAM'lere iliştirilmiş vaziyette konumlandırılıyor; böylece hem elektronik bağlantı en üst seviyeye çıkarılıyor hem de saniyede 1 terabyte'lık bir bellek bant genişliği elde ediliyor.

10 YILDA GELİNEN MESAFE
Tarihte ilk teraflop seviyesindeki bilgisayar 10 yıl önce tasarlanmıştı; ASCI Red adlı bu süperbilgisayar 10.000 adet Pentium Pro çipten oluşuyordu ve 150 metrekare bir alan kaplıyordu. Toplam 85 bölmeden oluşan ASCI Red’in yapım maliyeti 50 milyon dolardı.

Kaynak: ntvmsnbc.com
Dert Çekmeye mi Geldik Biz Bu Dünyaya...Cevapla