Mozilla Firefox 3.5 İnceleme Altında

Internet konusunda bilgi ve ipuçları paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28966
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Mozilla Firefox 3.5 İnceleme Altında

Mesaj gönderen velociraptor » 02 Tem 2009, 21:18

Son zamanlarda yazılım incelemelerine ağırlık vermeye başladık. 1,5 - 2 senede bir her alandaki yazılımlar, büyük bir revizyona uğruyorlar. Bu revizyon hem görsel hem de teknik anlamda kısa sürede kendisini belli ediyor. Yazımızda da inceleyeceğimiz Mozilla Firefox 3.5, yeni web teknolojileri ile olan uyumluluğunun yanı sıra, fonksiyonellik anlamında da birçok yeniliği beraberinde getirerek, Internet Explorer 8'i avlamaya çalışıyor. Bir sonraki sayfaya geçelim ve yeni tilki'yi boydan boya inceleyelim

Mozilla Firefox 3.1'in ardından biraz daha geliştirilerek kullanıcılarına sunulan bu sürümde, uyumluluk ve kullanılabilirlik adına bazı iyileştirmeler ve yenilikler bulunuyor. Örneğin; HTML 5 desteği sayesinde, HTML 5 uyumlu sitelerdeki videoları yalnızca tek bir tıklama indirebileceksiniz. Merak edenler, Youtube'un HTML 5 ile hazırlanmış örnek sayfasını ziyaret edebilirler:
http://www.youtube.com/html5

Resim

Daha önceki 3.1 sürümünde eklenen TraceMonkey ismindeki yeni javascript motoru, 3.5 sürümünde iyileştirmlere uğramış. Performans adına mutlaka olumlu yansımaları olacaktır. Yazılımın diğer yeniliklerine ilerleyen sayfalarda detaylıca değineceğiz

Yazılım ile beraber gelen yeniliklere göz atmaya başlayalım. İlk durağımız: Gizli Taramayı Başlat özelliği olacak. Bazılarınız bu özelliği Google Chrome, Opera veya Internet Explorer'dan hatırlayacaktırlar. İsmi geçen üç tarayıcıya da belirli aralıklarla bu özellik sağlanmıştı. Gizli tarama aktif edildiğinde, girdiğiniz sitelere ait hiçbir kişi ve geçmiş bilgisi bilgisayarınızda saklanmıyor. Bu hizmeti çalıştırdığınız sırada, açık olan sayfalarınızın kaydedileceğine dair bir uyarı ile karşılaşacaksınız. Gizli tarama modunu durdurduğunuz da ise eski sayfalarınıza tekrar erişebileceksiniz

Resim
Resim

Gizli tarama modu sayfası içerisinde size gerekli bilgiler veriliyor

Resim

Resim

Firefox'ta sekmelerin geri getirilmesine yabancı sayılmayız. Kapattığınız sekmeleri geri getirmek için "Geçmiş" menüsüne uğramanız yeterli. Oraya uğradığınız da bir de, "Yeni Kapatılan Pencereler" bölümü ile karşılaşacaksınız. Bu sayede kaldırılan son çerezden sonraki girdiğiniz ve kapattığınız tüm pencereleri tekrar açabileceksiniz.

Resim

Tek bir pencerede çoğalmaya başlayan sekmelerden herhangi bir tanesini tutup-çekip-bıraktığınızda, o sekme ayrı bir pencerede açılıyor. Kullanılabilirlik adına güzel bir yenilik olmuş.

* Görmüş olduğunuz ekran, sekmenin fare yardımı ile tutularak, bırakılma işlemi sırasında alındı. Akabinde bu tuttuğumuz sayfa, yeni bir pencerede açılacaktır.Gezintinizin son 1 saatinde sıradışı işler yapmış olabilirsiniz. Bu işlemlerinize ait çerez ve form bilgilerini kaldırmak artık çok kolay. Sadece 1 saat değil. Bu zamansal temizlik sürecine son 2, 4 ve bugünde dahil edilmiş.

* Ayrıntılar bölümünü genişlettiğinizde, temizlenmesi gereken alanları seçebilirsiniz.

Resim

Web tarayıcıları üzerinden dolaştığınız her sitenin URL bilgileri önbellekte saklanıyor. Bu, o siteyi bir dahaki ziyaretinizi kolaylaştırmak adına gerçekleştirilen bir işlemdir. Mozilla Firefox 3.5'te ise "Bu siteyi unut" özelliğini kullanarak, istediğiniz sayfanın önbellekten yok olmasını sağlayabilirsiniz.

Resim

Mozilla Firefox 3.5 ile beraber Gizlilik seçeneklerinde de yeniliklere gidilmiş. İsterseniz tarayıcının geçmişi hatırlamasını tamamen engelleyebilir ya da gizlilik seçeneklerini kendinize göre özelleştirebilirsiniz

Resim

İşaretlerle vurguladığımız yerleri özellikle seçtik. İkinci sıradaki bölüm önceki sürümlerde de vardı. İlk sıradakini ise bazı kullanıcılar sürekli olarak kullanabilirler

Resim

Yine bu sürüm ile beraber gelen yeni sekme düğmesini kullanarak, kısa sürede yeni bir sekme oluşturabilirsiniz

Resim

3.5 sürümü ile karşımıza çıkan bir servis var. Servisin ismi: GeoLocation (Konum Belirleme). Resmi açıklamada aynen şöyle yazıyor;

Firefox 3.5, web sitelerine nerede konumlandığınızı söyleyebiliyor, bu sayede aradığınıza daha uygun ve kullanışlı bilgi bulabilmemiz mümkün oluyor. Bu özellik Web'i daha akıllı hale getirmek içindir – ve gizliliğinize tamamen saygı duyar.

Söz konusu hizmete şuradan ulaşabilirsiniz: http://tr.www.mozilla.com/tr/firefox...tion/#geo-demo Hizmet tahmin edebileceğiniz gibi Google Location Services ile entegre olarak çalışacak. Henüz demo aşamasında ve bu hizmeti destekleyen sitelerin çoğalması gerekiyor.

* Hizmetin çalışabilmesi için izin vermeniz gerekiyor. Bu uyarı, ilk kez girdiğiniz ve GeoLocation serivis sağlayan tüm sitelerde karşınıza çıkacaktır.

Resim

İzin verildikten sonra konumunuz belirlenecektir.

Resim

Gördüğünüz gibi konumumu (Evet. Adana'da yaşıyorum) yaklaşık olarak belirledi.

Resim

Not: Firefox tarafından Google Location Services'e şu bilgileriniz gönderiliyor;

Bilgisayarınızın IP adresi, Yakınlardaki kablosuz servis sağlayıcıları hakkında bilgi ve bir rastgele alıcı tanımlayıcısı, Google tarafından atanır ve iki hafta içinde geçerliliğini yitirir.

Eğer bu hizmeti kullanmak istemiyor veya kullandığınıza pişman olduğunuzu düşünüyorsanız, tamamen kapatabilirsiniz. Yapmanız gereken, adres çubuğuna "about:config" yazmak ve açılan sayfada "geo.enabled" satırını bularak, üzerinde çift tıklatmanız olacaktır.
Artık klasikleşen bu iki güvenilirlik ve uyumluluk testine Mozilla Firefox 3.5'i de soktuk.

* Firefox 3.5, Acid3'nin standartlara olan uyumluluk testinden 100 üzerinden 93 puan aldı. Kardeş tarayıcı Google Chrome'un bu testte 100 puan aldığını not düşelim. Bunun nedeni tabii ki, tarayıcı motorlarının farklı olmasından kaynaklanıyor.

Resim

Futuremark'ın bir süre önce hizmete sunduğu Peacekeeper ismindeki çevrimiçi tarayıcı test hizmetini kullanarak Mozilla Firefox 3.5'i biraz terlettik. Bu testte işlemci ve grafik işlemcisinin de rolleri olduğu için, test sistemimizdeki modelleri de yazalım:

İşlemci: Intel Core 2 Duo Processor T8100
Ekran kartı: NVIDIA GeForce 8600M GS

Testi ilk olarak Mozilla Firefox 3.5 üzerinde gerçekleştirdik. Ardından Google Chrome 3.0 , Internet Explorer 8 ve Opera 10 Beta tarayıcılarını da dahil ettik. Test sonuç tablosu da aşağıdaki gibi oldu. Google Chrome lider durumda.

Resim

Mozilla Firefox'un, bu sürüm ile beraber bayrağı bir adım daha yükseğe çıkardığı konusunda hemfikiriz. Eklenti ve özelleştirmeler konusunda da zaten yıllardır lider konumda yer alıyor. Kullanıcı sayısı her geçen saat artıyor. Fakat bu sürüm bizim gözümüze kesinlikle stabil gözükmedi. Belki Windows 7 RC'den belki de arkaplanda çalışan başka bir uygulamadan olabilir ama bunlar çok düşük ihtimaller. Gözümüze çarpan olumsuzlukları sıralayalım;

* Sekmeler arası geçişlerde zaman zaman tutukluklar
* Tek sekmeli kullanımda dahi yüksek bellek tüketimi
* Video izlediğimiz bir sırada tarayıcının çökmesi
* Video izlerken bellek havuzunun oluşması (230 ila 290 MB arası)
* Gmail'de e-postaların yüklenme sürelerinin uzun olması veya yüklenememesi

Bunlar bizim karşılaştığımız problemler ama mutlaka sizin de karşılaşacağınız anlamına gelmiyor. Fakat kesinlikle bu sürümü kullanmalısınız diyebileceğimiz bir durum söz konusu değil. Kişisel fikrim; yakın zamanda bir ara sürümün geleceği yönünde olacaktır. Hatta bu yazıyı sonlandırırken, eski sürümü tekrar indirmeye başladım bile

ICEEXOLCevapla