KDV indirimi işe yaradı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

KDV indirimi işe yaradı

Mesaj gönderen uçs » 02 Tem 2009, 15:56

GfK Türkiye ve Intel'in birlikte yaptıkları bir araştırmaya göre bilişim ürünlerinde yapılan KDV indirimi başarılı oldu.

Resim

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, GfK Türkiye’nin Türk bilgisayar sektörüne yönelik gerçekleştirdiği araştırmalar ve Intel’in bu araştırmalara ilişkin değerlendirmelerini içeren ortak bir rapor yayınladı. Rapora göre, kriz döneminde sektöre hareket getiren KDV indirimi, tüketiciler için de önemli bir fırsat yarattı. Eylül ayına kadar uzatılan KDV indirimi 3 yaş ve üzeri bilgisayarları uygun fiyatlarla yenilemek için benzersiz bir fırsat sağlıyor. Yeni nesil bilgisayarlar ile en son teknoloji ve uygulamalardan daha verimli biçimde yararlanılabiliyor; hız, performans, daha kolay taşınabilirlik, daha uzun pil ömrü ve enerji tasarrufu gibi birçok avantaj elde edilebiliyor.

Intel Türkiye ve GfK Türkiye, Mart ayında hükümetin ekonomik krizin etkilerini hafifletmek amacıyla uygulamaya koyduğu KDV indiriminin bilgisayar sektörüne getirdiği canlılığı ve tüketiciye yeni nesil bilgisayarlara çok daha uygun koşullarla sahip olma şansı tanıdığını ortaya koyan ortak bir rapor yayınladı. Raporda yer alan GfK Türkiye’nin Ocak 2008 – Nisan 2009 arası dönemde elde edilen verilerle gerçekleştirdiği Türkiye bilgisayar sektörüne yönelik araştırmalar, 2009 yılında ekonomik krizle birlikte bilgisayar satışlarında yaşanan düşüşün KDV indiriminin uygulamaya konmasıyla birlikte Nisan ayında yerini yükselişe bıraktığını gösteriyor. 1 Nisan’dan itibaren bilgisayarlarda KDV oranının düşürülmesiyle birlikte, bilgisayar sektörü yeniden yükseliş trendine girdi. Buna göre bilgisayar satışları Mart ayına göre yüzde 25 artış kaydetti ve 138 bin adet olarak gerçekleşti.

Tüketici sadece dizüstünde 10 milyon TL tasarruf etti
Intel ve GfK Türkiye’nin raporu, KDV indiriminin Nisan ayında tüketiciye sağladığı fiyat avantajını da çarpıcı biçimde ortaya koyuyor. Araştırmaya göre, tüketici KDV indirimi sayesinde sadece dizüstü bilgisayar satışlarında bile 10 milyon TL’lik bir tasarruf elde etti. Aynı modeller göz önünde bulundurularak yapılan değerlendirme, aynı satış adedi için KDV indirimi uygulamaya konmadan önce yaklaşık 93 milyon TL harcayacak olan tüketicinin Nisan ayındaki harcama tutarının, fiyatların düşmesiyle birlikte yaklaşık 83 milyon TL seviyesinde gerçekleştiğini ortaya koydu. Yani KDV indirimi sayesinde aradaki 10 milyon TL tüketicinin cebinde kaldı. Tüketici sadece maliyet tasarrufu yapmakla kalmadı, hız, performans ve enerji konusunda da önemli avantajlar elde etti.

KDV indirimi Türk tüketicisinin mobiliteye yönelimini hızlandırdı
Raporda yayınlanan verilere göre, kişisel bilgisayar pazarında dizüstü bilgisayar satışları 2008’in ortalarından itibaren masaüstü bilgisayar satışlarını geçti. Kriz sonrası ve özellikle 2009 yılının ilk 3 ayında, dizüstü bilgisayarlar hala hakimiyetlerini korusalar da masaüstü bilgisayar oranında artış yaşandı. KDV indiriminin başladığı Nisan ayında fiyatlarının düşmesiyle, birçok özellik sunan dizüstü bilgisayarlar tüketiciler için avantajlı hale geldi ve dizüstü bilgisayar oranında tekrar artış yaşandı. Nisan 2009’da kişisel bilgisayar satışlarının yüzde 43,4’ü masaüstü, yüzde 56,6’sı ise dizüstü bilgisayar olarak gerçekleşti.

Notebook’un modası geçmiyor
Türkiye’de 2009’un ilk çeyreğine netbook satışlarında önemli bir artış yaşandı. Basit özellikli, kolay taşınabilir ve daha çok internet kullanımına yönelik olarak tasarlanmış bilgisayarlar olarak tanımlanabilen netbook’lar, Türkiye’de 2008 Ağustos ayında satılmaya başlandı. Avrupa ülkelerinde basit kullanım ve hafifliği nedeniyle ikinci bir ürün tercih edilen netbook’lar, Türkiye’de düşük fiyatlarıyla özellikle kriz sonrasında ucuz ürün olarak da tercih edildi. Ancak KDV indirimiyle birlikte tüketici yeniden daha fazla özelliğe sahip dizüstü bilgisayarlara yöneldi. Dizüstü bilgisayar pazarındaki yüksek artış nedeniyle Nisan ayında netbook oranı yüzde 9 oldu.

CNETCevapla