Google'da Bingfobi başladı!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Google'da Bingfobi başladı!

Mesaj gönderen uçs » 29 Haz 2009, 03:55

Resim

Web aleminin 1 numaralı arama motoru konumunda bulunan Google, rakiplerinin son haftalarda arka arkaya yaptıkları hamleler karşısında uykuları kaçmışa benziyor.

Resim

Önce, daha çıkmadan Google Killer olacak denilen Sayısal Bilgi Motoru (computational knowledge engine) Wolfram|Alpha(WA) Google'ın karşısına çıktı.
Fakat oldukça net/spesifik/kendine özgü sonuçlar vermesine rağmen bir Answer Engine (Cevap Motoru) görünümünde kalarak en azından kısa vadede Google'a tehdit oluşturmanın ötesinde kaldı.

Resim

Asıl büyük hamle ise en büyük rakibi Microsoft'tan geldi.Microsoft, Windows Live arama motoru'yla Google ile başa çıkamayacağını anlayıp yerine; Travel (Seyahat), Shopping (Alışveriş), Health (Sağlık) gibi daha birçok güncel hayatın önemli konularında, kullanıcılara yardımcı bilgiler verecek özelliklerin bulunduğu ve karar motoru (decision engine) konumlandırmasıyla Bing'i web alemine sundu

Resim

Geçen hafta zamanlaması web'deki bazı makalelerde manidar bulunan Google Analytics üyelerine bedava Adwords kuponları gönderme olayı yaşandı.

Şimdi ise Google ingilizce sayfasındaki arama kutusunun hemen altına "Discovering the web: Explore the world of Google search."(Web'i keşfetmek için Google'ın arama dünyasını tanıyın/keşfedin.) yazısı ile bir link yerleştirerek kullanıcılarına bir anlamda Bing'in karar motoru (decision engine) sloganının kendisinde zaten var olduğunu gösterme amacında.

Bing'în tanıtım sayfasını andıran ve linke tıklandığında çıkan sayfada Google, web'te arama'nın kendileri için ne kadar önemli olduğunu ve mühendislerinin ne kadar sıkı bir çalışma içinde olduğunu belirtiyor.

Daha sonra da Weather (Hava durumu), Sports Scores (Spor sonuçları), Calculator (Hesap makinesi), Stock Quotes (Hisse Senedi Fiyatları), Earthquakes (Depremler) gibi günlük hayatın içinde bize karar verme anlarımızda yardımcı olabilecek birçok özelliklerini video ve örnekler eşliğinde tanıtıyor.

Ayrıca sayfada ki Meet our search engineers linki ile Google'a yeni özellikler kazandıran mühendislerin anlatımıyla, Google'ın arama özellikleri hakkındaki tanıtım videolarına ve Read others' search stories linkiyle de "herşey ters gidiyordu son anda google yetişti" tarzındaki Google'daki arama deneyimlerini aktaran kullanıcıların hikayelerine ulaşılıyor.

Sayfaya, Google'ın özelliklerinin tanıtıldığı bu sayfanın; Digg, Facebook, Mysapce, Orkut ve Twitter sitelerinde paylaşılması için linkler de konulmuş.

3.Parti uygulamaların da körüklediği bu rekabete, Yahoo, Wolfram|Alpha ve diğer arama motorlarının da katılmasıyla, bakalım önümüzde dönemde karşılıklı hangi hamleler yapılacak.

Google'ın Social Search kapsamında Twitter'da arama yapabilecek bir arama motoru üzerinde çalıştığını da belirtelim.

Son Olarak: kazanan kullanıcılar olsun.

veteknolojiCevapla