Dünyanın ilk uzaylimanı

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Dünyanın ilk uzaylimanı

Mesaj gönderen uçs » 23 Haz 2009, 03:44

ABD'nin New Mexico eyaletinde dünyanın ilk uzay limanı kuruluyor. Zengin uzay turistleri, uzaya buradan fırlatılacak.

ABD'nin New Mexico eyaletinde dünyanın ilk uzaylimanı kuruluyor.

Varlıklı müşterilerin uzay yolculuğuna çıkaracak roketlerin fırlatılacağı dünyanın ilk uzaylimanı, Virgin speceport'un temeli atıldı.

Resim

Talihli yolcular, 2010 kadar yakın bir tarihte sadece 200 bin dolar karşılığında hayatlarının en inanılmaz tecrübesini yaşayabilecekler.

200 milyon dolar değerindeki devlet destekli uzaylimanı projesinde fırlatılan roketlerin içindeki uzay turistleri, beş dakikası yerçekimsiz olmak üzere iki saatlik bir seyahat yapacak.

Bir havaalanı gibi çalışacak olan uzaylimanı, uzay şirketlerine kiralama karşılığında yer de sağlayacak.

Resim

Sir ichard Branson tarafından ticari uzay yolculuğu seferleri düzenlemek için kurulmuş olan Virgin Galactic şirketi uzaylimanı projesinin sahibi.

Şirket internet sitesinde yolculara unutulmaz bir deneyim vadediyor: "Hedefimiz size halatınızın en inanılmaz deneyimini yaşatmak."

Uzay limanı yöneticisi Steve Landenee, "Bu gerçek! Artık kağıt üzerinde projelerden söz etmiyoruz" diyor.

Resim

Landeene'ye göre, Spaceport America, uzay turizminin ötesinde. Tesis aynına zamanda tıbbi araştırmalar ve iletişim projeleri gibi başka girişimleri de tetikleyecek.

XCOR ve Armadillo gibi rakip uzay şirketleri, 95 bin dolara uzay gemisi uçuşları üzerinde çalışırken, uzay seyahatlerinin yaygınlaşması durumunda Virgin Galactic'in fiyatlarının da düşebileceği belirtiliyor.

Virgin Galactic, New Mexico'nun yanı sıra, İsveç'in kuzeyinden de uzaya yolcu taşımacılığı yapmak istiyor.

Gelecek dört yılda 500 işçinin çalışacağı projenin ekonomiyi canlandırması da umut ediliyor. Landeene, uzaylimanının istihdam yaratacağını, öğrenciler açısından teşvik edici olacağını ve bunların yanı sıra uzun vadeli ekonomik faaliyetleri de etkileyeceğini belirtiyor.

Virgin Galactic, yolcularını atmosferin dışına Amerikalı uzay gemisi tasarımcısı Burt Rutan'ın tasarladığı uzay gemisiyle gönderecek. Gemi hala yapım aşamasında bulunuyor. 2004'te Rutan'ın SpaceShipOne'ı özel olarak üretilmiş uzaya ulaşan ilk gemi olmuştu.

Spaceport America'nın pistinin gelecek yaz tamamlanması bekleniyor. Terminal ve hangarın ise Aralık 2010'da kiracılar için hazır olması gerekiyor. Terminalin 8 kilometre uzağında roketler için 6 metrelik fırlatma rampası bulunuyor. Daha çok deneysel amaçlı kullanılan rampa son iki yılda işlevsel hale getirildi.

Virgin Atlantik'in internet sitesinde, deneyim şöyle tarif ediliyor: "Fırlatmanın etkisiyle arkaya doğru iyice itildiğinizi hissedecek, ama roket motorunun sesiyle büyüleceneceksiniz ve saniyeler içinde, ses hızını üç kat aşarak sürat kazanırken gözleriniz yaşaracak."

CNETKullanıcı avatarı
Kripteks®
Terabyte1
Terabyte1
Mesajlar: 3755
Kayıt: 12 Ara 2006, 12:44
cinsiyet: Erkek
Konum: Pc Hekimi 24 Saat Online ım Sorunlarınızın Çözümü İçin
İletişim:

Re: Dünyanın ilk uzaylimanı

Mesaj gönderen Kripteks® » 23 Haz 2009, 10:35

uzaylıların dikkatini çekicek bu liman :)) :D

Cevapla