Özel şirketlerin telefon hatlarına dananan hacker'lar milyon

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3
Mesajlar: 28957
Kayıt: 14 Mar 2006, 02:33
cinsiyet: Erkek

Özel şirketlerin telefon hatlarına dananan hacker'lar milyon

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Haz 2009, 23:27

Resim

Amerika'da ortaya çıkarılan bir hacker şebekesinin özel kiralık telefon hatların giriş kodlarını İtalya ve İspanya'daki telefon dükkânlarına sattıkları ortaya çıkarıldı.

Filipin kökenli grubun Amerika, Avustralya ve Avrupa'daki kimi büyük şirketlerin telekomünikasyon şirketlerinden kiraladıkları telefon hatlarının giriş şifrelerini kırarak bunları tanesi 100$'dan telefon dükkânlarına sattıkları belirlendi. Ucuz fiyatlarla uluslararası görüşmeler yapılabilen bu telefon dükkânlarının bu şekilde milyonlarca dolar kazandığı tahmin ediliyor.

Özel yazılımlar sayesinde hedef telefon sistemi sürekli aranıyor ve farklı farklı PBX numaraları deneniyor. Telefon santralinin giriş sisteme ulaştığında sistemin zayıflıklarından faydalanarak kullanım şifreleri ele geçirilebiliyor. Telefon dükkânları ise bu şifreler sayesinde müşterilerine verdikleri özellikle uluslararası telefon hizmetlerini bu hatlar üzerinden gerçekleştiriyorlar. Telefon şifreleri kırılan şirketlerin bir anda astronomik sayılara ulaşan telefon faturalarına itiraz edildiğinde ise kabak telekomünikasyon şirketlerinin başına patlıyor. Bu işten en büyük zararla çıkan AT&T şirketinin toplam zararının 56 milyon dolar olduğu tahmin ediliyor. Dükkânlardan elde edilen gelirlerin ise terörist gruplara aktarılmış olabileceği düşünülüyor.

Şebekenin en alt kademesi olan telefon dükkânlarını basan İtalyan ve İspanyol polisler şimdi çetenin yurtdışındaki üyelerini arıyor.

HürriyetCevapla