Sunucu hızını 6’ya katlıyor

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Sunucu hızını 6’ya katlıyor

Mesaj gönderen uçs » 18 Haz 2009, 04:04

Resim

HP ProLiant’ın yeni ürünü sunucuda hızı 6’ya katlıyor.

Enerji kullanımında verimlilik, sanallaştırma ve otomasyon alanlarındaki gelişmiş nitelikleriyle önceki nesil sunuculara göre iki kat performansla enerji maliyetlerini yarıya indiren HP ProLiant sunucu ailesinin yeni ürünü şimdi de hızı 6’ya katlıyor.

6 çekirdekli AMD Opteron işlemcileri üzerine yapılandırılan HP PRoLiant sunucu platformları, gerek hız gerekse performans açısından şirketlerin IT yatırımlarının geri dönüşünü hızlandırıyor.

Yeni işlemci ile geleneksel raf sunucularına oranla işlem gücünü ikiye katlayan yeni HP ProLiant platformu daha az kaynakla daha çok iş yapılmasına imkân tanıyor. Buna ek olarak, yeni, modüler ölçeklendirilebilir kule tasarımı sayesinde şirketlerin iş ihtiyaçlarına göre kapasite artırımı yapabilmelerine olanak sağlıyor. Bu tasarım ile iş hacmi büyüdükçe sunucularının işlemci gücü ve hafıza kapasitesi artırılabiliyor, IT harcamalarında tasarruf sağlanmış oluyor.

Müşterilerin, iş hacimlerini büyütmek için veri merkezlerindeki maliyetlerde kesintiye gitme eğilimi gösterdiğini belirten HP Yeşil IT Kurumsal Sunucular ve Veri Depolama Bölümü Başkan Yardımcısı Doug Oathout; 2006 yılından önce satın almış oldukları sunucuları, yeni HP ProLiant G6 sunucuları ile değiştirerek enerji faturalarını yarı yarıya azaltmalarının mümkün olabileceğini dile getirdi.

Yüksek enerji tasarrufu, yüksek performans
Kendi sınıfı içinde enerjiyi en verimli kullanan x86 sunuculardan olan, AMD işlemcileri üzerine kurulu yeni HP Proliant G6’nın enerji tasarrufu ve performansla ilgili ayırıcı özellikleri ise şunlar:

Termal Lojik Teknolojiler
HP Dynamic Power Capping özelliği sunucunun kullandığı gücü sınırlandırırken, G6 sunucu grubunun bir önceki nesil sunuculara oranla yarı yarıya daha az enerjiyle çalışmasını sağlıyor. Ayrıca Sensör Denizi, sunucu üzerinde bulunan 32 akıllı sensörden gelen verilerle sunucunun yarattığı ısıyı otomatik olarak takip ederek bu verilere göre soğutma işlemini optimize ediyor.

4’ü 1 arada
4 sunucuyu bir sunucu ile yönetebiliyor. Tüm işletim özelliklerini tek bir sistemde toplayan bu sunucular, işletim zorluklarını azaltırken işlem gücünü artırıyor. Her watta performansı yüzde 9 artırırken, rakip raf sunuculara göre güç verimliliğini yüzde 31 oranında yükseltiyor.

HP ProLiant Onboard Yönetimi
Sunucunun yönetilmesiyle ilgili tüm kritik ayarları bir merkeze toplayarak sunucunun kullanım ve yönetimini kolaylaştırıyor. Bu özellik ile sunucu kapalıyken bile herhangi bir noktadan sunucuya ulaşmak, sunucunun durumunu ve güç optimizasyonunu takip etmek mümkün oluyor.

Her Watt İçin Maximum Performans
Yeni HP ProLiant DL1000 Çoklu Nodül serisi, geleneksel raf sunuculara kıyasla, enerji verimliliğinde yüzde 30 artış sağlıyor. Müşteriye, uygulamalardaki değişikliklerde esneklik sağlayan DL1000 serileri; çoklu işlem ve bellek yapılandırmaları sağlıyor. Bu seriler, DL4x170h G6 ve HP ProLiant DL2x170h G6’yı kapsıyor. DL4x170h G6 iki bölmeli tek şaside dört sunucu nodülü içeriyor. HP ProLiant DL2x170h G6 ise genişletilmiş I/O kapasitelerinde iki sunucu nodülü sağlıyor. Özellikleri şöyle sıralanıyor:

Geleneksel raf sunucularının yoğunluğunu ikiye katlıyor. Veri merkezlerindeki işlem gücünü artırıyor. 42 birimlik raf sunucuda, 672 çekirdek ve 10 terabit kapasiteli bellek sunarak DIMM sunuculardaki en yüksek işlemci hızına ulaşıyor.

Enerji paylaşımı ve soğutma altyapısı özelliği enerji tüketimini tümüyle azaltarak veri merkezinin performansını artırıyor. ProLiant G5 sunuculara oranla, Termal bileşenlerde yüzde 80, güç tüketiminde ise yüzde 50 azalma sağlıyor.

HP ProLiant sunucularla ilgili daha fazla bilgiye www.hp.com/go/proliant adresinden ulaşabilirsiniz.


VeTeknolojiCevapla