Her şeyin kokusunu alan robot!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Her şeyin kokusunu alan robot!

Mesaj gönderen uçs » 17 Haz 2009, 03:27

Resim

Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

Köpeklerin yerini robotlar mı alacak? Bu robotlar herşeyi kokusundan tanıyor!

Bilim adamları, yeni bir robot üzerinde çalışıyor. Bu robotu diğerlerinden ayıran en önemli özelliği ise hava alanı ve benzeri önemli bölgelerde silah, uyuşturucu, patlayıcı ve illegal yollardan bir ülkeye göç etmeye çalışanlara karşı geliştirilmiş olması.

Sheffield Üniversitesi'nde ilk testleri yapılan yeni robot, kullanılmaya başlandığında ise yabancı maddeleri anında tespit edebilen dünyanın ilk kargo takip sistemi olacak.

Sensör yani algılayıcılarla donatılacak olan bu robotlar, en son teknolojiden de faydalanacak ve lazer ve fiber optik teknolojilerini de kullanacak.

30 cm. uzunluğunda olması beklenen ve robo-ferret olarak da bilinen bu robotlar, çelik bir konteynırın içerisine yerleştirildiğinde otomatik olarak kendini bu konteynırın çatısına taşıyor ve tüm konteynırı tarayarak yabancı maddeleri tespit etmeye çalışıyor. Yabancı bir cisim tespit edildiğinde ise bu bilgiyi doğrudan kontrolörüne gönderiyor.

Bu robotların en ilginç özelliği ise yasadışı olarak bir ülkeden diğerine kaçmaya çalışan göçmenleri de tespit edebiliyor olması. X-ray'lerin kulanılması, radyasyonun zararlı etkilerinden dolayı yasaklandığı için göçmenlerin konteynırlarla kaçabilmesi bugüne kadar mümkün olabiliyordu. Ancak bu robotlar, konteynıra yerleştirildiğinde bu konteynırın içerisindeki nefes alıp verirken çıkan karbondioksiti algılayabiliyor ve içeride herhangi bir kişinin bulunup bulunmadığını algılayabiliyor.


CHIP Online
CHIP OnlineCevapla