2007 Dizüstüleri Cosacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
lk89
Kilobyte1
Kilobyte1
Mesajlar: 222
Kayıt: 26 Mar 2006, 02:22
Teşekkür edildi: 1 kez

2007 Dizüstüleri Cosacak

Mesaj gönderen lk89 »

Core 2 Duo işlemcileriyle mikroişlemci dünyasında performans ve güç tüketimi alanlarında büyük bir atılım gerçekleştiren Intel, temmuz ayının sonunda piyasaya sürdüğü yeni masaüstü işlemcilerini duyurmadan birkaç hafta önce, aynı işlemci mimarisini sunucular için geliştirdiği Xeon işlemcilerine de aktarmıştı. Intel, son olarak geliştirdiği bu yeni mimariyi dizüstü bilgisayarlarda kullanılan mobil işlemcilere de entegre ederek sunucu-masaüstü-dizüstü üçgeninde Core Duo mimarisini yaygınlaştırmayı hedefliyor.

Intel'in yeni işlemci mimarisi dizüstü sistemler için de ideal bir çözüm, çünkü dizüstü sistemlerde büyük önemi olan güç tüketimi açısından çok büyük gelişmeler içeriyor. Bu da oldukça değerli olan pil ömrünün artması demek.

GEÇİŞ İKİ KADEMELİ

Intel’in Core mimarisini dizüstü bilgisayarlara entegre etme süreci iki etaptan oluşuyor: İlk olarak bu yılın son aylarına doğru, firmanın şimdilik "Napa Refresh" kod ismiyle adlandırdığı adımla Core 2 Duo işlemcisinin mobil sürümünü taşıyan ilk dizüstü bilgisayarlar satışa sunulacak. Bu dizüstü modellerinde yeni Core Duo işlemcileri kullanılacak olmakla birlikte, yonga seti olarak şu andaki güncel dizüstü bilgisayarlarda kullanılan yonga setleri kullanılmaya devam edecek. Intel bu ilk adım için şu andaki Core Duo işlemcili dizüstülere göre bir performans artışı öngörmüyor, ama pil ömründe en az yüzde 20'yi bulacak artışlardan söz ediliyor.

Çift çekirdekli Core 2 Duo işlemcilerin yaygınlaşmasına bağlı olarak, performans artışını da beraberinde sürükleyen asıl gelişmenin 2007 yılının ilk çeyreğinde olması bekleniyor. Bu tarihte Intel, şimdilik "Santa Rosa" kod adıyla anılan yepyeni bir dizüstü standardını kullanıma sunacak. Intel’in özel olarak uyarlanmış yonga setlerini içeren bu platformunda, daha gelişkin grafik özellikleri ve daha iyi güç yönetimi sunulacak. Yeni yonga setlerinin en önemli özelliklerinden birisi de doğrudan DirectX 10 desteği verecek olması. Bu da yeni mikroişlemcinin 2007’de piyasaya çıkması beklenen Windows Vista işletim sistemiyle ideal bir ikili oluşturacağı anlamına geliyor.

Yeni platformun dizüstü bilgisayarlara katacağı diğer ilginç özellikler de var. Örneğin Intel, dizüstü bilgisayarlara SIM kartı yuvaları ekleyerek, dizüstü bilgisayarlarda cep telefonu şebekeleri üzerinden veri aktarımını standart hale getirmeyi planlıyor. Intel ayrıca bu yeni dizüstü bilgisayara bir miktar dahili flaş bellek eklemeyi de düşünüyor. Sabit disk gibi çalışan bu bellekler sayesinde yeni sistemler şimdikilere kıyasla kat kat daha hızlı açılabilir hale gelecekler. Kısacası 2007 yılının ortalarına doğru, dizüstü bilgisayarları oldukça güzel günler bekliyor.

CORE 2 DUO TEKNOLOJİSİ NELER GETİRİYOR

Core 2 Duo işlemcilerin ilk bakışta ön plana çıkan özellikleri, çift çekirdeğe sahip olmaları. İşlemcilerdeki çekirdek sayısının artması sistemin genel yükünün iki işlemci çekirdeği arasında dağılmasını, böylece aynı anda yapılması gereken işlerin daha verimli yürütülebilmesini sağlıyor. Sistemin getirdiği bir diğer avantaj da işlemci çekirdeklerinin yüksek hızlarda çalışma gereksinimini ortadan kaldırması. Böylece işlemcinin performansı artarken, güç tüketimi azalıyor.

Yeni mimarinin getirdiği avantajlar bunlarla da sınırlı değil. İşin içinde daha başarılı ön bellek yönetimi, tek bir işlem döngüsünde daha fazla işin yapılabilmesini sağlayan temel düzenlemeler ve işlemci kullanılmadığı zamanlarda kapatılan bölgeleri optimize eden teknolojiler var. Bütün bunlar, Core 2 Duo mimarisinin kendinden önceki mimarilere kıyasla performans ve güç tüketimi yönünden önemli ölçüde avantaj sağlamasına neden oluyor.

HÜRRİYET / Levent Daşkıran - Levent Pekcan
Cevapla