Pencereler Kürtçe açilacak

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
bambucya77
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 402
Kayıt: 04 Nis 2006, 10:29

Pencereler Kürtçe açilacak

Mesaj gönderen bambucya77 »

Microsoft ile Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi, işletim sisteminin Kürtçe sürümünün kurulması için anlaşmaya vardı.

İSTANBUL - Kürtçe Windows anlaşması, Kuzey Irak’taki özerk Kürt yönetiminin başbakanı Neçirvan Barzani tarafından imzalandı. Kuzey Irak’taki Kürt yönetimi, 100’den fazla dilde sürümü olan Windows’un Kürtçe sürümünün de yazılması için, uzun süredir kampanyalar düzenliyordu. NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan Microsoft Türkiye Windows Masaüstü Ürün Müdürü Gökoğlu, Kürtçe Windows ile ilgili kararın Türkiye ofisiyle ilgili olmadığını ifade etti.

Dünyanın en büyük yazılım firması Microsoft’la Kuzey Irak Kürt yönetimi arasındaki anlaşma, Kuzey Irak’taki üniversitelerde bilgisayarlı eğitimin yaygınlaştırılmasını, enformatik bölümleri ve enstitülerin açılmasını ve uzman eğitimci sağlanmasını amaçlıyor.

YENİ DİLDE YERELLEŞTİRME MERKEZİN KARARI
Kürtçe Windows işletim sistemiyle ilgili NTVMSNBC Teknoloji Servisi’nin sorularını yanıtlayan Microsoft-Türkiye Windows Masaüstü Ürün Müdürü Halil Gökoğlu, yeni dil ve lehçelerde ürünlerin çıkarılmasıyla ilgili kararın Redmond’taki merkez tarafından verildiğini ifade etti. Dünyada 100’den fazla dilde Windows bulunduğunu belirten Gökoğlu, “Yerel dilde yeni bir işletim sisteminin kurulmasının bütünüyle merkeze ait bir karar, yerel ofisler sadece tavsiye verir ancak karar verme yetkileri yok” dedi.

Irak’ta Microsoft’un yerel ofisi yok. Ancak, Microsoft’un Ortadoğu Bölgesi Satış Ofisi içinde Irak masası bulunuyor.

TÜRKİYE OFİSİNİN İLGİSİ YOK
Gökoğlu, “Normal şartlarda yerel ofis yeni bir dil için başvuru yapar, Redmond’taki merkezimiz bunu değerlendirir. Kimi durumlarda yerel ofisten başvuru gelmediği halde de merkez bu yönde karar verebilir. Ancak yeni bir dilde yerelleştirmeyi yerel ofisin kendisi yapmaz, bunu yine merkez kendi içinde gerçekleştirir. Nitekim bizim Irak’ta yerel ofisimiz bulunmuyor” diye konuştu. Gökoğlu, Kürtçe Windows ile ilgili kararın Türkiye ofisiyle ilgili olmadığının altını çizdi.

Gökoğlu, Türkiye içinde Ibıhça, Lazca gibi yerel dillerde Windows oluşturulmasıyla ilgili olarak ise “Gerekli talebin olduğu fikrine varırsak tabii ki yaparız” dedi.

kaynak:msnbc
Cevapla