USB Aygitlari ile ilgili Soru & Cevaplar

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
PeeRLeeSS
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 928
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:12
İletişim:

USB Aygitlari ile ilgili Soru & Cevaplar

Mesaj gönderen PeeRLeeSS »

USB 1.1 ve USB 2.0 arasindaki farklar nedir?
USB 1.1 ve USB 2.0 portlari fiziksel olarak aynidir. USB 1.1 standardi, veri iletisim hizini 12 Mbit/saniye ile sinirlar. USB 2.0'da veri iletisim hizi 480 Mbit/saniye'dir. Arada büyük fark vardir. USB portunu kullanan USB 1.1'nin hiz kisitlamasindan dolayi yüksek performansta calisan aygitlar üretilemiyordu; USB 2.0 ile bu sinir ortadan kalkti. örnegin, artik yüksek hizda CD / DVD yazicilar USB 2.0 standardini kullanir.

Bir ürünün USB 2.0 standarinda calismasi icin hem kendisinin USB 2.0 kontrolcüsüne sahip olmasi; hem de anakartin USB 2.0 destekli olmasi gerekir.


USB 2.0 aygitlar USB 1.1 portta; USB 1.1 aygitlar ise USB 2.0 portta calisir mi? Yani, portlar arasinda uyumluluk var midir?
USB 1.1 ve 2.0 portlar birbirileriyle tamamiyla uyumludur. Yani, USB 2.0 olan aygitinizi rahatca USB 1.1 portuna; USB 1.1 olan aygitinizi USB 2.0 standardindaki portlara takabilirsiniz. Taktiginiz aygitlar calisacaktir. Ancak:

- USB 1.1 olan aygiti USB 2.0 destekli sisteme taktiginizda hizi yine USB 1.1 standardi ile sinirlidir.
- USB 2.0 olan aygiti USB 1.1 destekli sisteme taktiginizda hizi USB 1.1 standardinini hizi ile limitlenir. Yani tam performans ile calismaz diyelim.

Yani aygitlar degisikli olarak farkli standartlarda kullanilabiliyor. Ancak isin icin USB port coklayicilar (USB Hub) girdigi zaman bazi durumlar ortaya cikabilir:

USB 1.1 hub'lar USB 2.0 portlarda; USB 2.0 hub'lar USB 1.1 portlarda sorunsuz calisir.
Sistemlere birbirine bagli 4 hub eklenebildigi(zincirleme) söylenir ama cogu sitede 2 hub'dan sonra sorun cikabilir. Hub kullanimini en aza indirgemek önemlidir. Hub'lar, gercek USB portlar kadar saglikli calismayabiliyor.
Bazi aygitlarin USB hub'larla uyumsuzlugu mevcut. Eger böyle bir durumla karsilasirsaniz, "hakiki" USB portunuzda deneme yapmalisiniz.
Hangi isletim sistemleri USB 2.0'i destekliyor?

Micrososft, XP ve Windows 2000 icin ilk etapta resmi USB 2.0 sürücüsü saglamadi. Fakat XP icin SP1; Windows icin ise SP4 yama paketiyle birlikte resmi USB 2.0 sürücüleri sunulmus olundu. Bu sürücülere ayni zaman Windows Update sayfasindan da ulasilabilir. Resmi sürücüler cikmadan önce, USB 2.0 ciplerini üretene 3. parti üreticilerin sürücüleri kullanilmaktaydi. Windows Update sayfasina ugradiginizda, eger USB 2.0 aygita sahip degilseniz, USB 2.0 sürücüleri sisteminize yüklenmeyecektir.

Windows ME, 98SE ve 98 icin ise, cip üreticisinin sürücülerini kullanmalisiniz.

USB 1.1 ile USB 2.0 aygitlari nasil ayirt ederim?

Aldiginiz USB aygitin üzerinde USB standartlarina uydugunu belirten bir logo olmalidir. Bu logoya göre aygitin USB 2.0'mi, yoksa USB 1.1 oldugu rahatca anlasilabilir. Bu logolar söyledir:
Sistemimin USB 2.0 destekledigini nasil anlarim?

Micrososft isletim sistemine sahipseniz: Aygit yöneticisinden USB kontrolcüleri bölümünü acin. Eger orada " Enhanced USB Host Controller", yani "Gelismis USB Kontrolcüsü" ifadesi görürseniz, isletim sisteminin USB 2.0 destekliyordur.

Windows ME, 98 icin ise, bu ifadeye rastlayamazsiniz.cünkü Micrososft'un bu isletim sistemleri icin resmi sürücüleri yoktur. USB 2.0 cip üreticilerinin sürücülerini kullanmak zorunda oldugunuzdan, aygit yöneticisinde USB 2.0 kontrolcüleri üretici isimleri ile birlikte cikacaktir.
Cevapla