Sanal Bellek ayarim ne olmali

Windows XP hakkındaki bilgi, belge ve ipucu paylaşım alanıdır.
Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Sanal Bellek ayarim ne olmali

Mesaj gönderen velociraptor » 18 Mar 2006, 21:39

(1,5-3)x Ram miktari kadar Sanal bellek ayari yapmaniz gerekmektedir. En kötü ayar: Windowsun kendisine birakilan ayardir, cünkü windows ihtiyaca göre bu bellegi arttirip azalttigindan HDD lere erisim artar ve sistem yavaslar. o nedenle ;
Custom size deyip initial size :3xRam miktari Maximum size :3xRam miktari (Yani : Bu her iki degerde ayni olmak zorunda) Mesela ben 256MB ram kullaniyorum ve bu üstteki her iki size ayari da:768MB
Kaynak1:
http://www.windows-tweaks.info/html/virtualram.html
Kaynak2:(kapandi)
www.pcmagazin.com.tr

SWAP file onarilmasi:
öncelikle swap dosyasi boyunu degistirirken minumum ve makimum büyükleri esit yapin. Bu sayede sabit büyüklükte bir dosya yaratilmasini saglayarak windowsun swap dosyasinin boyutunu ikide bir degistirmesini engelleyebilirsiniz. Eger 256MB ya da daha fazla hafizaniz varsa WinXP'nin gerekmedikce Swap File kullanmasini bos hafiza kalmayincaya kadar engelleyerek genel sistem ve oyun performansinizi arttirabilirsiniz. 1- önce Baslat Menusünden(Start Menu) calistiri acin(Run)
2- "msconfig.exe" yi calistirin
3- "system.ini" dosyasina "ConservativeSwapfileUsage=1" satirini ekleyin.
4- Sisteminizi yeniden baslatin.
En son velociraptor tarafından 23 Mar 2006, 17:09 tarihinde düzenlendi, toplamda 1 kere düzenlendi.

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Sanal bellek

Mesaj gönderen uçs » 20 Mar 2006, 02:46

Sayin adminim iki sorum olacak:
1.Sanal bellegi manuel olarak ayarlamama ragmen,3-5 gün sonra kontrol ettigimde windows un kendi ayarlarina döndügünü görüyorum.Tekrar ayarlamak zorunda kaliyorum.Acaba nedenü
2.Sanal bellek windows un kendi ayarinda sadece C disc i ayarli.D kapali.
Yanlizca C icinmi sanalbellek ayarlanacak,yoksa hem C hemde D icinmi ayarlanacak.ü
Tesekkür ederim.. :ü:

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Mar 2006, 02:56

Sadece windowsun oldugu dizin icin ayarlanir ayrica tekrar eskiye dönmemesi gerekir , ayarlari yaptiktan sonra onayladiginizdan emin olun

Resim

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 20 Mar 2006, 03:22

Bende 768 mb 400 mhz ram var.Min.-Max.2304 olarak ayarladim ve onayladim(daha önce de onayliyordum).Birkac sonra bakalim nolucak,bilgi vericem..
Tesekkür ederim.. :)

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Mar 2006, 03:23

Size Tavsiyem herikisini de : 1024 e ayarlamanizdir , biraz fazla olmus sizinki.

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 20 Mar 2006, 03:25

Hemen yapiyorum,tesekkürler.. :D

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 20 Mar 2006, 03:36

Kusura bakmayin simdi aklima geldi;
söyle diyebilirmiyiz:ram miktari yükseldikce windows un kendi ayari yeterlimidir(1024-2048 mb) gibi,yoksa ihtiyac hasil oldugunda sanal bellegi yükeltmek mi gerekirü

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Mar 2006, 03:38

Ram yükseldikce sanal bellek iptal bile edilebilir (hiz kazanmak icin- Fakat Tavsiye etmem)
yaklasiminiz dogrudur. yani : Cok Fiziksel Ram ( Az sanal bellek denilebilir)
Mesela : bende 256 Mb ram a 768 kullniyorum
sizde: 768 Ram a tavsi ayarim 1024 oldu

uçs
Petabyte4
Petabyte4

Mesaj gönderen uçs » 20 Mar 2006, 03:51

Sayenizde yeni bilgiler edindim,cok cok tesekkürler.. :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Mar 2006, 03:52

Ben Tesekür ederim :D

Kullanıcı avatarı
Alesta
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Alesta » 20 Mar 2006, 10:39

vay be ben ne kadar yanlis ögrenmisim bu sanal bellegi.

benim bilgim sanal bellegin d sürücü icin ayarlanmasi yönündeydi ve sanal bellek fiziksel bellegin iki kati olmaliydi. Ram miktari 512 ve d sürücüsü üzerine 1024 olarak ayarliyordum. ama yanlismis. neyse düzeltim bari.

Adminim;

1. su an c sürücü üzerine 1536 olarak ayarliyorum. bi yanlislik var midirü
2. sanal bellekteki asil amac nedir ve neden kullaniyoruzü

tesekkürler.

haksoy

Mesaj gönderen haksoy » 20 Mar 2006, 11:04

arkadaslar sanal bellege nasil ulasabilirim yolu tarif edermisiniz
:D
saygilar.

Kullanıcı avatarı
Alesta
Kilobyte1
Kilobyte1

Mesaj gönderen Alesta » 20 Mar 2006, 11:11

bilgisayarim sag tus özellikler
gelismis-->performans ayarlar-->gelismis-->sanal bellek degistir

haksoy

Mesaj gönderen haksoy » 20 Mar 2006, 11:17

tesekkürler alesta :D

Kullanıcı avatarı
velociraptor
Yottabyte3
Yottabyte3

Mesaj gönderen velociraptor » 20 Mar 2006, 14:34

velociraptor yazdı:Sadece windowsun oldugu dizin icin ayarlanir ayrica tekrar eskiye dönmemesi gerekir , ayarlari yaptiktan sonra onayladiginizdan emin olun
Bu üstteki yazim yanlis bir anlasilmaya neden olmasin , isterseniz bunu tasiyabiliyorsunuzda fakat ,her halükarda windows kullanacaktir,ve default olarak windows dizininde oldugundan yukaridakini söyledim bu konudaki daha ayrintili bir yazi asagidadir:

Windows bilgisayar hafizasinin yeterli olmadigi zamanlarda sabitdiskte bir sanal bellek dosyasi olustur ve bu dosyayi ayni bir hafiza modülü gibi kullanir. Tabii ki bu sanal hafiza sabitdiskin hizinda calisir. Eger bilgisayarinizda iki adet sabitdisk varsa ve Windowsun yüklü oldugu sabitdisk daha yavassa veya doluysa bahsettigimiz dosyayi hizli sürücüye tasimak icin: Bilgisayarim simgesine sag tiklayin. özellikleri secin. (Alternatif olarak Windows Logo+Break dügmelerine basarak Sistem özellikleri penceresini acabilirsiniz. ) Pencerenin sag üst kismindaki Gelismis sekmesine tiklayin. Performans basligi altindaki pencerede Ayarlar dügmesine basin. Performans secenekleri penceresi acilacaktir. Pencerenin sag üst kismindaki Gelismis sekmesine tiklayin. En altta bulunan sanal disk basligi altindaki degistir dügmesine basin. Acilan Sanal Bellek penceresinde C: sürücüsünü (Windowsun yüklü oldugu sürücüyü) secin Baslangic Boyutu ve En Büyük Boyut yazilarinin karsisindaki kutulara 2 yazin ve Ayarla dügmesine basin. Not: C: sücüsündeki swap dosyasini tamamen kaldirmak yerine 2 MB ile sinirlamamizin sebebi Windowsun sistem kilitlendiginde debugging icin gerekli bilgiyi kaydedebilmek icin sistem sürücüsünde swap dosyasina ihtiyaci olmasidir. C: sürücüsündeki swap dosyasinin minimuma getirdikten sonra hizli olan sabitdiskte bulunan sürücüyü secin. Not: Eger hizli olan sabitdiskinizde örnegin Dden baska E, F gibi baska sürücülerde varsa bunlardan en az kullandiginizi secin. Bazi kullanicilar sabitdiski bicimlendirirken yaklasik 1 GBlik bir sürücü acarak bu sürücüyü sadece swap dosyasi icin kullanirlar. Böylece baska dosyalar ile bölünmeyen swap dosyasi daha hizli okunup yazilarak performans artisi saglanir. Sistem Yönetimli Boyutu isaretleyip Ayarla dügmesine basin. Daha sonra OK dügmelerine basarak pencereleri kapatin.
Not: ihtiyacim olmadigindan ben sürekli windows dizininde kullanirim