'Hack Grupları Engellenmeli'

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Kullanıcı avatarı
Laneth
Gigabyte1
Gigabyte1

'Hack Grupları Engellenmeli'

Mesaj gönderen Laneth » 01 Ağu 2008, 22:43

Resim

BU ÂLEMİN İNCELİKLERİ
Gazetemizi ziyaret eden Tansu Günay (Doctus.org)(ortada), Haber Koordinatörümüz Mehmet Kösker’e sanal âlemin inceliklerini anlattı.

Türk hacker profili
Yapılan arastırmalar Türkiye’deki hacker’ profilini söyle ortaya koyuyor; yas ortalaması 18 ile 25 yas arasında degisiyor. Lisede ya da üniversitelerin çesitli bölümlerinde okuyorlar. Bu çogu zaman bilgisayarla ilgili bir bölüm olmayabiliyor. Hackerlıga yeni baslayanlar, hacker gruplarındaki güvenlik açıkları ya da saldırı programlarını okuyarak bu ise adım atıyor. Bu gençlerin büyük çogunlugu orta ve alt gelir düzeyindeki ailelerin çocukları. Bazılarının internete erisimi bile kısıtlıyken kendilerini yetistirmek azmi ile bu engeli de asabildikleri ve hacker olma yolunda bilgisayar terimlerini kendi kendilerine ögrenebildikleri görülüyor.

Türkiye’nin en büyük bilgi güvenligi forumu ‘Doctus.org’ web sitesinin kurucusu Tansu Günay, ülkemizde kendine hacker diyen bazı kisi ve grupların hackerlıkla alakalarının olmadıgını söylüyor. Bu tür isleri yapanların yurt dısı baglantılı olduklarını ileri süren Günay, “Açıgı olmayan bir sistem olamaz. Mutlaka vardır bir açık. Ama bu Türkiye’de kendine ‘hacker’ diyenlerin bu açıkları bulması, istismar etmesi mümkün degil. Çünkü öyle bir bilgi ve birikime sahip degiller. Ancak yapanlar var. Bunlar Türk de olabilir ama ben bunların Türkiye’de oldugunu zannetmiyorum. Yurt dısı baglantılı yapıyorlardır. Zaten yapıyor olsa da bunları yapanları bulmamız çok zor. Çünkü çok büyük paralar dönebiliyor. O açıgı bulmak çok teknolojik mühendislik gerektiren bir is” seklinde konustu.

KÜÇÜCÜK ÇOCUKLAR
Günay hack gruplarının engellenmesi gerektigini de belirterek sözlerini söyle sürdürdü: “Yüzlerce grup var. Bununla vakit öldüren 13-14 yasında binlerce de çocuk. Bu çocuklar ‘belki bir seyler ögrenirim’ diye giriyorlar ama bosuna. Zaten çok basit seyler bunlar. Msn hacklemek, e-maillere girmek bunlara hack bile diyemiyorum web sayfalarını degistiriyorlar. Ancak hacklemek ayrı bir olay. Yaptıkları sey normal bir web tarayıcı programından belki biraz daha komplike bir programı kullanmayı ögrenmek. Mesela Türkiye’yi kötüleyen bir siteyi degistiriyorlar. Zaten site 5-10 dakika içinde geri geliyor. Bos bir ugras. Sadece bunların kendi itibar bölgeleri var. Ayrı bir siteleri var mesela. Orda övünüyorlar. ‘Ben on tane hackledim o yüz tane hackledi’ diye. Böyle bir yarıs içindeler. Kendi içlerinde egleniyorlar. Benim için bir sey ifade etmiyor. Yarıstıkları ülkeler de Rusya, Slovenya, Brezilya adı çıkmıs ülkeler bizim de adımız çıktı zaten.”

BİLGİSİZ VE CAHİLLER
Kendini hacker zanneden bu timlerin teknik anlamda da bilgisiz ve cahil olduklarını ileri süren Tansu Günay, sözlerini söyle sürdürdü: “Kendimi bu konuda konusmaya yetkin gördügüm andan beri, bunların bırakın gerçek bir hacker olmak, orta seviye bir yazılımı düzgün kullanmaktan aciz insanlar olduklarını söylemisimdir. Bir süre önce Rusya ve Slovakya’da hackerlar birbirine girdi ‘sanal savas’ diye, adamlar evlerinden internete baglanamadı. İs yerleri kapandı. Bunlar hâlâ sanal savası site sayfası degistirmek sanıyor. Bunlar aslında bir ‘vandal sürüsü’nden farklı degil. Hacklediklerini söyledikleri Türk düsmanı sitelerin bir çogu da yine kendileri tarafından açılmıs. Yani bir de dolandırıcı tarafları var bunların. Maalesef yüz binlere varan üye sayısına sahipler ve bu kimlik bunalımı yasayan gençlere sözde ‘hack egitimi’ veriyorlar. Ayrıca ‘Barbar Türkler’ adı verilen ve ulusça tiksindigimiz bir imajı giydiriyorlar üzerimize. Lütfen sagda solda gördügünüz, ‘Bilmem ne tim bilmem nereyi hackledi’ tarzında haberlere itibar etmeyin. Peki bunların gerçek hackerlardan farkı nedir? Bir kere bunlar gerçek hackerların artıkları ile beslenirler. Hackerlar bir açık veya etkili bir ‘script’ bulurlar. Kullandıkları kadar kullanırlar, para kazanırlar bundan. Sonra bu kullanılmıs kodları bazı forumlar koyarlar. Bunlar da oralardan bunları alarak ‘hacker’ diye geçinirler.”

BİLGİ GÜVENLİĞİNE DİKKAT!
Aynı zamanda Çocuk ve Bilgi Güvenligi Dernegi Esbaskanlıgı görevini de yürüten Tansu Günay, 5 yıldır Türk insanına bilgi güvenliginin önemini ve ne oldugunu anlatmaya çalıstıklarını ifade ederek, sözlerini söyle tamamladı: “Herkese bilgisayar üzerine yaptıklarını, bilgi güvenligi bilinci dahilinde yapmalarını öneriyoruz. Çocuk istismarına yönelik egitimlerimiz var. Yani kuruldugumuz günden bu yana hiç durmadan egitim veriliyor. Ankara Üniversitesi Çocuk Koruma Birimi tarafından Milli Egitim Bakanlıgı, Saglık Bakanlıgı, üniversiteler ve Diyanet ile is birligi içerisinde bunların personeline sürekli egitim veriyoruz. Bunun dısında internet üzerinden bilgi güvenligine yönelik online egitimlerimiz de var. Türkiye bilgi güvenligi konusunda hedefe yakın bile degil. Düzenlemeler yetersiz.”

Cezası en az bir yıl hapis
Türkiye’de sanal ortamdaki suçlarla Emniyet Genel Müdürlügü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Dairesi bünyesindeki Bilisim Suçları subesi mücadele ediyor. Bilisim sistemine girme suçunu düzenleyen TCK’da bir bilisim sisteminin bütününe veya bir kısmına, hukuka aykırı olarak giren ve orada kalmaya devam eden kimseye 1 yıla kadar hapis veya adlî para cezası veriliyor. Bu fiil nedeniyle sistemin içerdigi veriler yok olur veya degisirse, 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılıyor. Bu fiillerin bir banka veya kredi kurumuna ya da bir kamu kurum veya
kurulusuna ait bilisim sistemi üzerinde islenmesi halinde, verilecek ceza ise yarı oranında artırılıyor. Kanuna göre baskasına ait bir banka veya kredi kartını, ele geçiren veya elinde bulunduran kimse, kart sahibinin rızası olmaksızın bunu kullanarak veya kullandırtarak kendisine veya baskasına yarar saglarsa, 3 yıldan 6 yıla kadar hapis cezası ve adlî para cezası ile cezalandırılır. Ayrıca bilisim sistemlerinin, banka veya kredi kurumlarının araç olarak kullanılması suretiyle nitelikli dolandırıcılık suçunun islenmesi halinde, 2 yıldan 7 yıla kadar hapis ve 5 bin güne kadar adlî para cezası veriliyor.

Türkiye