Hırsızlar İngilizleri Google'dan gözetleyecek

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
Re@lite
Kilobyte3
Kilobyte3
Mesajlar: 548
Kayıt: 28 Oca 2007, 22:24

Hırsızlar İngilizleri Google'dan gözetleyecek

Mesaj gönderen Re@lite » 12 Tem 2008, 13:33

Resim

Hırsızlar İngilizleri Google’dan gözetleyecek
Google’ın İngiltere sokaklarına yerlestirdigi dev kameralarla sokakların ‘göz hizası’ görüntülerini yayınlayacak olması İngilizleri telaslandırdı. Yeni hizmetle bir hırsız soymak istedigi evi oturdugu yerden günlerce izleyebilecek.

Google’ın ABD’deki bazı büyük kentlerde geçen yıl uygulanmaya baslayan, cadde ve sokakların göz hizası görüntülerini yayımlama hazırlıgı, özel hayata büyük bir müdahale olacagı gerekçesiyle İngiltere’de büyük bir tartısma baslattı.

Ülkedeki milyonlarca evin yanı sıra isyeri, klinik, otel ve okul gibi kamuya açık mekanların sadece adresleri yazılarak göz hizası görüntüsünün elde edilebilecegini belirten insan hakları ve özgürlük savunucuları, bu görüntülerin online olarak yayımlanmasının bazı suç çetelerinin faaliyetlerine de kolaylıklar saglayacagına isaret etti.

“StreetView” adlı internet sitesinde yayımlanacak görüntülerin dünyanın herhangi bir yerinden girilecek adres ve posta koduyla elde edilebilecegi, bu sayede istenen adresin 360 derecelik görüntülerinin elde edilebilecegi belirtiliyor.

Site sayesinde belli bir bina, insan ya da otomobilin görüntüsünün yakınlastırılabilecegine dikkat çeken elestirmenler, bu sayede bir hırsızın, soymak istedigi ev hakkında günlerce oturdugu yerden istihbarat edinebilecegini ve potansiyel kurbanlarını en zayıf anlarında yakalayabilecegini savundu.

Görüntülerin insanların günlük faaliyetlerini de izleme olanagı tanıdıgını belirten uygulama karsıtları, yüzlerin bulanıklastırılmasının da özel hayatın gizlilik ilkesini korumaya yetmeyeceginine, pek çok kisinin yüzü bulanıklastırılsa bile saçı, giysileri ve diger bazı belirgin özellikleriyle tanınabilecegine dikkat çekiyor.

Google, İngiltere için kurulacak internet sitesinin ne zaman hizmete girecegini açıklamaktan kaçınıyor. Ancak sirketin logosunu tasıyan pek çok aracın İngiltere’nin dört bir yanında sokak ve caddelere 360 derece dönebilen dev kameralar yerlestirmeye basladıgı belirtiliyor.

Google’ın daha önce baslattıgı, kus bakısı görüntü veren Google Earth sitesi de çok fazla detayın görülebildigi gerekçesiyle itirazlarla karsılasmıstı. Bu uygulamayı elestirenler, bunun, hırsızların soymak istedikleri evin en kolay kaçıs yolları konusunda ön çalısma yapmasına olanak tanıdıgını ve otomobil modelleri ile bahçelerden yansıyan zenginlik ya da fakirlik isaretlerini ortaya serdigini savunmustu.Cevapla