Bisiklet ile ''0'' kirlilik!

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Bisiklet ile ''0'' kirlilik!

Mesaj gönderen uçs » 09 Haz 2008, 18:36

Resim
8 Haziran'da Bisikletliler Dernegi öncülügünde, TEMA, Türk Kalp Vakfı, İstanbul Diyabet Vakfı ve diger sivil toplum örgütlerinin isbirligi ile Çevre Haftası etkinlikleri kapsamında Bogaz köprüsü bisikletle geçilecek.


Bisiklet yolu isteyenler, çevre için, spor için, saglık için, ulasım için, tasarruf için bisiklet kullanmak isteyenler, 8 Haziran günü Taksim'de 9:30 da bulusuyorlar
10:00’da bisiklet turu baslıyor.
Kayıt için kayit@bisikletliler.org
Dünya Çevre Günü 2008: “Düsük Karbon Ekonomisine Dogru: Alıskanlıklarından Vazgeç”
Birlesmis Milletler Örgütü 1972 yılında İsveç’in baskenti Stockholm’de 133 ülkenin katılımı ile düzenledigi zirvede, 5 Haziran tarihinin “ Dünya Çevre Günü” olmasını oybirligi ile kabul etti. O tarihten bu yana çevre sorunlarına kamuoyunun dikkatini çekmek amacıyla dünya genelinde çesitli etkinlikler düzenlenmeye baslandı.
2008 yılı Dünya Çevre Günü’nün 2008 yılı ana teması “iklim degisikligi ve toplumların bu konuda alması gereken önlemler”, sloganı da “Düsük Karbon Ekonomisine Dogru: Alıskanlıklarından Vazgeç” olarak belirlendi.
Dünyanın Atesi Çıktı
Yerküre’nin bundan yaklasık bir milyon yıl önce büyük bir asteroitin çarpmasıyla yasadıgı iklim degisikliginden daha korkunç bir iklim degisimi tehdidi ile karsı karsıyayız. Bilimsel veriler, küresel ısınmanın % 90 oranında insan eliyle gerçeklestigini dogruluyor. Küresel ısınmanın etkisiyle de iklim, daha önce benzeri görülmemis sekilde olagandısı ve müthis bir hızla degisiyor. Bilim insanları, dünyanın görünmez, korkunç ve geri döndürülemez esigi ne zaman geçeceginden hâlâ emin degil. Fakat sayıları giderek artan kanıtlar, bu zamanın yakın olabilecegini düsündürüyor.
İklimler Degisiyor, Ya Biz ?
Dünya genelinde seragazlarının artısından %65 oranında enerji sektörü, %17 Ormansızlasma, %14 Tarım, %1 Endüstriyel F gazları, %3 Atıklar sorumludur Dünyamızı ve kendimizde dahil üzerinde yasayan canlıların sürdürülebilir bir sekilde yasamasını istiyorsak nelerden vazgeçmeliyiz ?
>Güvenli Enerji Stratejisi: Enerji yatırımları uzun vadelidir. Geç kalmak istemiyorsak, iklim açısından güvenli bir enerji stratejisi belirlemeli ve hemen uygulamalıyız.
Fosil yakıtlar: Tükettigimiz enerjinin beste dördü fosil yakıtlardan elde ediliyor. Fosil yakıt tüketiminden asamalı olarak vazgeçmeli, yenilenebilir enerji kaynaklarına yönelmeliyiz.
Yenilenebilir Enerji: Yenilenebilir enerji, bol miktarda bulunan iki temel enerji kaynagına dayanıyor: Günes ısıgı ve yerkabugunun altında depolanan ısı. Yerküre’nin yüzeyine iki saat içinde vuran günes ısıgı bile tek basına, insanların bir yıl boyunca tükettikleri toplam enerjiye esit. Bu günes ısıgının büyük bölümü ısı haline gelirken, günes enerjisi ayrıca, her biri insanların kullanımına açık olan rüzgar, su, dalga ve biyolojik kütlelerde bulunan enerjiyi de yaratıyor. Her gün elimize geçen ve yenilenebilen bu büyük enerjinin sadece küçük bir bölümü bile insanogluna sonsuza dek yetebilir.
</B>Karbonsuz Enerji Teknolojileri: Yeni teknolojiler ve yasam biçimleri sayesinde enerji tüketimini azaltmalı, karbonsuz enerji teknolojilerini kullanmalı, tıpkı iklim degisikligi gibi daha önce benzeri görülmemis teknolojik, ekonomik ve siyasi yenilikler aracılıgıyla, küresel enerji sektörünü yeniden yapılandırmalıyız.
Enerji Verimliligi: Kullandıgımız enerjinin yarısından fazlası, enerji gereksinimlerini karsılamakta kullanılmak yerine, atık ısıya dönüsüyor. Bu gerçek, önümüzdeki onyıllarda enerji verimliligini artırmak için müthis bir potansiyel bulundugunu gösteriyor.

Hükümetlerin Getirecegi Yaptırımlar: Her türlü ürün ve hizmet için asgari verimlilik standartları koyulmalı ve bu standartları asama asama yükseltmeliyiz.
Toprak da Karbon Tutar: 2006’da fosil yakıt kullanımı nedeniyle atmosfere 8 milyar ton karbon yayıldı (neredeyse saat bası bir milyon ton). Ormanların kesilmesi ve tarımsal uygulamalar da hemen hemen 1,6 milyar ton emisyona yol açtı. Yapılan bilimsel tespitler; toprak isleme yöntemleri, bitkilendirme, endüstriyel ormancılık(agaç tarımı) gibi uygulamalar ile hektar basına 1.3 tona kadar organik karbonun toprakta tutulmasının saglanabildigini göstermistir. Topraktaki organik karbonu yöneterek, topragın verimini arttırabilir ve küresel ısınmanın etkilerini azaltabiliriz.
İhtiyacın Kadar Tüket
Topraklarımızı, ormanlarımızı, meralarımızı tahrip ederek, biyolojik çesitliligimizi yok ederek, suyumuzu kirleterek, yanlıs kullanarak dünyamızı saran ekolojik güvenlik agının iplerini beser onar çözüyoruz. Eger, bu sekilde yasamaya devam edersek, çocuklarımızın torunlarımızın yani gelecek nesillerimizin en temel ihtiyaçlarını karsılama hatta yasama olanaklarının bile ellerinden alınmasına neden olacagız. Bu sorunun çözümü; alınabilecek pek çok önlemin yanında ve temelde yasamımızı sürdürecek kadar tüketip bundan mutlu olabilecegimiz bir toplum düzeni yaratmaktan ve herkesin bu hedefe ulasmak için birlikte hareket ederek katkı saglamasından geçiyor. Böylece bizden sonra gelecek tüm canlılara sürdürülebilir bir dünya bırakmıs olacagız.Cevapla