LXDE Masaüstü Ortamında Root (süper yönetici) Olma

Linux ve Unix tabanli isletim sistemlerini hep beraber tanıyıp öğreneceğiz.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
shampuan
Global Moderator
Global Moderator
Mesajlar: 5759
Kayıt: 13 Tem 2018, 17:11

LXDE Masaüstü Ortamında Root (süper yönetici) Olma

Mesaj gönderen shampuan »

Bazı linux dağıtımlarında her ne kadar ilkel gelse de hafif ve hızlı olması dolayısıyla LXDE masaüstü ortamı tercih edilmekteydi. Ancak sonradan LXDE masaüstü ortamının geliştirilmesi durduruldu ve LXQT masaüstü ortamına geçildi.

Bu iki masaüstü ortamının temel özelliği, düşük özellikteki sistemlerde kasmadan, atak çalışabilmeleri ve diğer özelliği de enerji tasarrufudur. Bu masaüstü ortamlarından biri kurulu olan linux'lu sistem, az kaynak kullandığı için güç/pil tüketimi de düşük olacaktır.

Kullanılan masaüstü ortamı ne olursa olsun, linux sistemlerde temel sistem dosyalarına erişiminiz kısıtlıdır. Bu kısıt, yanlışlıkla sistem dosyalarına zarar vermemeniz, ve saldırılara karşı bir tür güvenlik önlemi olarak kullanılmaktadır. Ancak, tema yüklemek vb gibi kopyalama-değiştirme işlemlerini içeren birtakım işlemlerinizde mecburen bu dosyalarda değişiklik yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Durum böyle olduğunda aşağıdaki komutu kullanın:

Kod: Tümünü seç

gksudo pcmanfm
pcmanfm, LXDE ortamının entegre dosya yöneticisidir. Komut, dosya yöneticisini süper yetkilerle açmanızı sağlar. Açılan dosya yöneticisinden sistem dosyalarına girip, tam yetki ile değişiklik yapabilirsiniz.

İşiniz bittikten sonra:
yazıp ENTER deyin. Bazı sistemlerde bunu iki kez yapmanız gerekiyor. Birinci exit, süper kullanıcı olma durumunu sonlandırmak için, ikincisi terminali güvenli kapatmak için :-)

DİKKAT:

Bu komutu kullanmadan evvel internet bağlantınızı fiziksel olarak kesin. Ayrıca komutu aktif ettiğinizde ne yaptığınızdan emin olun. Sisteme zarar vermeyin.
Eğer su akmıyorsa musluğu suçlamayı bırak; belki sular kesiktir.
Seni bildiğin şeyler zeki yapabilir ama, bilmediğin şeyler aptal yapmaz.
Suyu akmasa da, belki musluk senden daha akıllıdır.
Cevapla