Windows Donanım Türlerine Genel Bakış

Hardware (Donanım) konusunda bilgi paylaşım alanıdır.
Cevapla
Kullanıcı avatarı
trwe
Moderator
Moderator
Mesajlar: 9638
Kayıt: 25 Eyl 2013, 13:38
cinsiyet: Erkek
Konum: Orion Takımyıldızı-Bertuna Planet

Windows Donanım Türlerine Genel Bakış

Mesaj gönderen trwe »

Merhabalar

Windows, aygıtları donanım türlerine göre sınıflandırır. Donanım türleri, video bağdaştırıcı kartları, klavyeler, CD-ROM/DVD-ROM sürücüleri, bağlantı noktaları ve yazıcılar gibi nesnelerdir. Aygıt Yöneticisi’ni veya Donanım Ekle Sihirbazını kullandığınızda, bilgisayarınızda yüklü olan donanım türlerinin listesi görüntülenir.

Donanım türleri, ayrıca tek tek aygıtlara göre de sınıflandırılır. Örneğin modem donanım türü, Windows’daki yükleyebileceğiniz ve kullanabileceğiniz farklı modemleri gösterir.

Aygıtlar, bilgisayara bağlanma biçimlerine göre de sınıflandırılabilir. Aygıtların çoğu bilgisayarınıza kalıcı olarak takılır ve genellikle yalnızca bir kez yüklenir. Söz konusu aygıtlar, devre dışı bırakmadığınız veya kaldırmadığınız sürece bilgisayarı her başlattığınızda kullanılabilir. Bu tür aygıtlara örnek olarak ses kartları, video görüntü kartları, modemler ve sabit diskler verilebilir.

Diğer aygıtlar, gereksinim duyduğunuzda bilgisayarınıza takıp sökebileceğiniz aygıtlardır. Bu türdeki aygıtı bilgisayarınızın uygun bağlantı noktasına veya genişletme yuvasına takabilir veya yerleştirebilirsiniz; Windows, bilgisayarınızın yeniden başlatılmasına gerek kalmadan aygıtı tanıyıp yapılandıracaktır. Benzer biçimde, bu türdeki bir aygıtın bağlantısını kestiğinizde, Windows’a aygıtı çıkaracağınızı, kaldıracağınızı veya sökeceğinizi bildirmeniz gerekir. Bilgisayarınızı kapatmanız veya yeniden başlatmanız gerekmez. Bu türdeki aygıta örnek olarak şunlar verilebilir:

Taşınabilir bilgisayarlara takılan PC kartları.
evrensel seri yoluna (USB) veya IEEE 1394 veri yoluna bağlanan donanım.
Taşınabilir bilgisayarların yuvaya takılıp çıkarılmasını destekleyen takma birimleri.
Seri veya paralel bağlantı noktalarına takılan donanım.
Windows işletim sistemleri tarafından desteklenen donanımları bulmak için Microsoft Web sitesini gidin.

Bak Windows XP Aygıt Yöneticisi

Resim

TRWE_2012
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı
TRWE_2012-GET LINUXMASTER#>_
Follow me, you won't regret it ....!
Alaydan Yetişme PC Kullanıcısı

Birşeyin doğruluğuna inanıyorsanız, sonuna kadar savunun......! Eğer savunduğunuza inanmıyorsanız, işte o zaman siz SAHTEKAR'sınız demektir.

Cevapla