Adres sorma tarihe karışıyor...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Adres sorma tarihe karışıyor...

Mesaj gönderen uçs » 28 Ağu 2007, 17:58

Resim
Symbian’lı cep telefonlarına GPS sisteminin eklenmesiyle adres bilgilerine kolaylıkla ulasılabiliyor.

Symbian’lı cep telefonlarına GPS sisteminin eklenmesi durumunda cadde ve sokak bilgilerine kolaylıkla ulasılabiliyor.

Her geçen gün hızla gelisen cep telefonu teknolojisinde, fotograf çekme, müzik ve radyo dinleme, oyun ve program yükleme gibi özellikler, artık sıradan karsılanmaya baslandı.

Cep telefonlarının yeni marifeti, GPS (uyduyla konum belirleme) sistemi sayesinde, artık harita ya da adres sorma ihtiyacını ortadan kaldırmaları oldu. Bu sistemle telefon o anda nerede oldugunuzu belirleyip, içinde yüklü harita üzerinde adresi gösterebiliyor.

Bu kapsamda en büyük cep telefonu üreticilerinden Nokia, Symbian’lı modellerde kullanılmak üzere "Nokia Maps" adlı harita programını "mobilesearch.nokia.com" adresinden ücretsiz olarak kullanıma sundu.

Söz konusu adresten yüklenen programla, Türkiye de dahil olmak üzere dünya üzerindeki pek çok ülkenin baslıca kentlerinin detaylı haritalarına ulasmak mümkün oluyor. Türkiye haritasında, belli baslı 30’a yakın sehrin sokak sokak bilgileri bulunuyor.

Nokia dısındaki diger markaların Symbian özellikli telefonlarında kullanmak için de ücretsiz olan "Map24" ve ücretli "Tomtom" adlı harita programları mevcut.

Nokia’nın harita programında, o anda bulundugunuz yerin adresini yazıp ya da harita üzerinden seçip, gitmek istediginiz yeri aynı sekilde seçiyorsunuz. Daha sonra telefon hangi cadde ve sokaklardan geçeceginizi gösteren bir rota olusturuyor ve harita üzerinde size gösteriyor.

Bu rotayı takip ederek, istediginiz yere gidebiliyorsunuz. Rotayı sadece kent içinde degil, kentler arasında da seçmeniz mümkün.

Ancak, haritayı en etkin sekilde kullanmak için, fiyatları 60 YTL’den baslayan bluetooth özellikli bir GPS cihazı almak gerekiyor. Telefon GPS cihazıyla bluetooth üzerinden iletisim kurup, o andaki konumunuzu 5 metrelik bir yanılmayla hesaplıyor ve size sadece gitmek istediginiz yeri belirlemek kalıyor. Siz seyahat ederken ya da yürürken, telefon çizdigi rota üzerinde o anda nerede bulundugunuzu gösteriyor.

Eger araçla gidiyor ve örnegin bakım nedeniyle yol kapalı oldugu için rotayı takip edemiyorsanız, hemen size alternatif bir rota çiziyor.

Harita üzerinde, havaalanları, demiryolları, belli baslı alısveris ve eglence yerleri, lokantalar, turistik yerler, petrol istasyonları, oto tamirhaneleri, polis ve hastane gibi bilgileri de görmek mümkün.

ALINTIDIRCevapla