Haydi Parmak İzi Vermeye

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8072
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek

Haydi Parmak İzi Vermeye

Mesaj gönderen uçs »

20 MİLYON KİsİYE PARMAK İZİ DAVETİ...
Polis Vazife ve Salahiyet Kanunu’nda yapılan son düzenlemeyle ehliyet ve pasaport basvurularında parmak izi ve fotograf alma yetkisi geçmise dönük olarak da kullanabilecek. Polis, yaklasık 18 milyon 500 bin ehliyet sahibi ile 1 milyon 500 bin pasaport sahibini parmak izi vermek üzere davet etmeye hazırlanıyor.

Parmak izleri polisin Otomatik Parmak İzi Teshis Sistemi’nde tutulacak. Mahkeme kararı olması halinde olay yerinden alınan parmak izleri kayıtlarla karsılastırılacak. Suçlunun anında bulunması beklenen düzenlemeye göre veriler kayıt tarihinden itibaren 80 yıl süreyle sistemde saklanacak. Kisinin ölümü halinde ise 10 yıl geçtikten sonra sistemden silinecek.

Düzenlemeyle dijital çaga ayak uyduracak olan Emniyet Genel Müdürlügü, kayıtları elektronik ortamda tutmayı hedeflemekte. Artık, mürekkep yerine elektronik cihazlar kullanacak olan Emniyet Genel Müdürlügü, alım için ihaleye çıkacak. Emniyet Genel Müdürü Kagan Köksal birimlere uygulamaya bir an önce baslanması talimatını verdi. Müdürlük, 44 dijital parmak izi makinesini 30 ile gönderdi. Her biri 70 bin dolara mal olan cihazlardan 44 adet alındı.

Dıs ortamlarda ve diger zorlu ortamlarda kullanım için ideal olan cihazlar parmak izi karsılastırma ve tespit islemlerinde kullanılabiliyor. Özelikle Irak, Afganistan ve Küba gibi yerlerde ABD tarafından kullanılıyor. Görüntüler ve demografik data FBI onaylı NIST kayıt formatında saklanabiliyor. Sistem 10 parmak izi ile avuç içi izinin de alınmasına imkan saglıyor

Ankara Barosu Baskanı Avukat Vedat Ahsen Cosar alınan kararın totaliter ve otoriter rejimlerdeki uygulamaları andırdıgına dikkat çekerek, sahip oldugumuz temel haklar ve özgürlükler düzeyinde ciddi bir gerilemeye neden olacagını savundu. Cosar, uygulamanın temelinde herkesi potansiyel suçlu sayan bir zihniyet yattıgını savundu.

Emniyet yetkilileri ise, devletin vatandaslarına huzur ve güven dolu bir ortam saglamakla sorumlu oldugunu hatırlatarak uygulamanın bunu içerdigini vurguladılar. Yetkililer, kisilerin hak ve özgürlük alanı genisletilirken, kollugun hareket alanı daraltılarak suçla mücadele edemez duruma getirildigini savunuyorlar

ALINTIDIR
Cevapla