Sony şeker ile çalışan pil geliştirdi...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Sony şeker ile çalışan pil geliştirdi...

Mesaj gönderen uçs » 25 Ağu 2007, 02:58

Küresel ısınma, çevre kirliligi ve pesi sıra gelen ve kendini su kesintileri ile göstermeye baslayan kaynak yetersizlikleri insanoglunu gelecek yıllar içerisinde bekleyecek kuraklık ve açlık gibi tehlikeli ve ölümcül etmenlerin ana sebebi olacagını bilim adamları hemen her platformda dile getiriyorlar. Özellikle dogal kaynakları kullanmada son derece "bilinçsiz ve duyarsız" olan insanoglu son yıllarda yasanan iklimsel degisiklikler ve katı mevsim kosulları kendini o kadar belli etti ki ülkemiz açısından son derece sıcak bir gelisme olan Formula 1 yarıslarında bile yasanan bu gelismeler ortaya konuyor. Zira çevreye duyarlı olmak gerektigini vurgulana Honda F1 takımı bu sene araçlarına reklam almak yerine dünya resmi ile kaplamayı tercih ederek insanlara mesaj vermeyi hedefledi.
Resim
Tabi yasanacak olası kaynak yetersizlikleri ve çevre sorunları teknoloji firmalarını da yeni olusumlara aramaya ve farklı çözümler yaratmaya dogru itiyor. Özellikle geçtigimiz yıl yasadıgı son derece büyük pil sorunu ile gündeme gelen Japon elektronik devi Sony hem maddi hemde prestij açısından son derece kötü zamanlar yasamıstı. Özellikle yasanan pil sorunlarını takiben yeni sulara yelken açan firma çevre yeni bir pil teknolojisinin prototipini hazırlamıs durumda. Tokyo'dan gelen haberlere göre, Sony seker ile çalısan yeni bir pil hazırlamıs durumda. Üstelik ortaya çıkan ilk prototipin tasınabilir MP3 çalarlar ve yine tasınabilir hoparlörleri çalıstırabildigi ifade ediliyor.
Resim
Sony'nin Bio-Battery olarak tanımladıgı yeni pil özel olarak bitki özlü plastikten hazırlanmıs kutu içerisinde muhafaza ediliyor. Çalısma prensibi ise ilk açıklanan bilgilere göre, 3.9cm (1.5 inch) boyutundaki kutu içerisine seker solüsyonun bosaltılması ve devamında solunum enzimleri aracılıgı ile bu solüsyondan elektrik elde edilmesine dayanıyor. Yapılan ilk ölçümlerde hazırlanan prototipin 50miliwatt saglayadıgı ve bu degerin MP3 çalarlar ile ve bazı hoparlörlerin çalıstırılması için yeterli olacagı ifade ediliyor. Sony'nin yaptıgı açıklamalara göre, Yesil yapraklı bitkilerin inorganik maddeler(su, karbondioksit) ısık enerjisi ve klorofil yardımı ile gerçeklestirdikleri fotosentez sonucu dogal olarak ortaya çıkan seker son derece verimli bir enerji kaynagı olabilir. Üstelik Sony'e göre, yenilenebilir, devamlılıgı olan ve dünya genelinde bulunabilmesi nedeniyle çevre dostu seker tabalı pil teknolojisinin gelecegi son derece parlak olarak görülüyor.

Sony'den gelen bilgilere göre, firma yeni pil teknolojisini ticari olarak kullanmayı hedefliyor.

ALINTIDIRKullanıcı avatarı
Ensatech
Megabyte1
Megabyte1
Mesajlar: 932
Kayıt: 22 May 2006, 19:07
Konum: 34
İletişim:

Mesaj gönderen Ensatech » 25 Ağu 2007, 10:46

Bunda pek cevre dostu gorunmuyor ama kucultmeleri gerek kalem kutusu kadar pil tasiyorsunuz oda 50miliwatt veriyor

Cevapla