Görüntülü alo için 2 yabancı sırada...

PC ve Teknoloji dünyasından son haberlere buradan ulaşabilirsiniz.
Cevapla
uçs
Petabyte4
Petabyte4
Mesajlar: 8074
Kayıt: 15 Mar 2006, 18:06
cinsiyet: Erkek
Konum: Akçay

Görüntülü alo için 2 yabancı sırada...

Mesaj gönderen uçs » 19 Ağu 2007, 02:15

Turkcell, Avea ve Vodafone dısında Japon NTT Docomo ve Fransız Orange da görüntülü konusma saglayan 3G için sartname alan sürpriz sirketler oldu.

Görüntülü telefon konusması yapmayı saglayan, 3G (Third Generation - Üçüncü Nesil) sebekesi için lisans yarısına Fransız Orange ve Japon NTT Docomo'nun da girmeye istekli oldugu ve sartname aldıkları ögrenildi. 7 Eylül'de yapılacak ihaleye mevzuat geregi aynı güne kadar sartname basvuru yapılabilecegi için 5 firmanın dısında da istekli olanların katılabilecegi belirtiliyor. sartname alan firmaların tümünün ihaleye girmesi halinde 4 lisans için 5 operatör yarısacak. Vodafone ve T-Mobile'dan sonra Avrupa'nın en büyük operatörlerinde biri olan Fransız Orange, üçüncü nesil mobil uygulamalar konusundaki tecrübesine güveniyor. 52 milyon toplam aboneye sahip Japon NTT Docomo 37 milyonluk 3G FOMA kullanıcısı ve yaklasık 10 milyar dolarlık servis geliriyle operatörler arasında ilk sırada yer alıyor. 50 milyon aboneye sahip Orange 3G konusunda önemli tecrübesi var. Görüntülü konusmanın 2008 yılının basında İstanbul, Ankara ve İzmir gibi büyük sehirlerde kullanılması bekleniyor. Avea ve Vodafone ilk ihale sürecinde Numara tasınabilirligi uygulaması baslamadıgı için isteksiz davranıyordu. Turkcell 3G konusunda frekans ve yeni servislerden dolayı istekli davranırken, Numara Tasınabilirligi yönetmeligini yargıya tasımıstı.


Dizüstünü de etkileyecek

ÜÇÜNCÜ nesil mobil altyapının kuruldugu ülkelerde en hızlı gelisme mobil internet uygulamalarında oluyor. 3G uyumlu dizüstü bilgisayarlar veya data kartları en çok ilgi gören uygulamaların basında geliyor. Vestel'in bir süredir mobil operatörlerle SIM kart uyumlu dizüstü bilgisayarlar konusunda operatörlerle görüsme yaptıgı biliniyor. Operatörler de yerli ve yabancı dizüstü bilgisayar sirketleriyle görüsmelerine devam ediyor.

ALINTIDIRCevapla